Reklama

Reklama

Emerytura może poczekać? Taką decyzję podejmuje coraz więcej seniorów

Opublikowano: ndz, 18 kwi 2021 11:34
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Emerytura może poczekać? Taką decyzję podejmuje coraz więcej seniorów - Zdjęcie główne

foto Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Coraz więcej seniorów chce dalej pracować. Jak podaje mazowiecki oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, tylko w 2020 roku decyzję o przejściu na emeryturę odłożyło prawie 40 proc. seniorów.

Reklama

To trend, który utrzymuje się od trzech lat. Nie przeszkodziła mu nawet pandemia koronawirusa.

- Rok 2020 r. był kontynuacją dobrych praktyk – podaje Gertruda Uścińska, prezes ZUS. - 62,4 proc. osób przeszło na emeryturę dokładnie w wieku emerytalnym, 24,7 proc. w ciągu mniej niż roku od jego osiągnięcia, zaś 12,9 proc. co najmniej rok po nabyciu uprawnień – dodaje.

Dla porównania w 2017 r. aż 88,3 proc. osób przeszło na emeryturę natychmiast, 7,7 proc. w ciągu roku, zaś 4,0 proc. co najmniej rok po nabyciu uprawnień. 

Jak przekonuje prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, emerytura to uprawnienie, a nie obowiązek. - Jeśli tylko jest to możliwe, warto wydłużać swoją aktywność zawodową po osiągnięciu wieku emerytalnego – wskazuje Uścińska i przypomina, że emerytura zależy od kwoty opłaconych składek emerytalnych i wieku, w którym wnioskujemy o świadczenie.

Z danych wynika, że seniorzy coraz częściej odkładają w czasie chwilę dezaktywizacji zawodowej. Coraz większą rolę odgrywają powołani w lipcu 2017 roku doradcy emerytalni, którzy pomagają w podjęciu decyzji o momencie przejścia na emeryturę.

- Tłumaczą od czego zależy wysokość emerytury, a także obliczają przy pomocy przygotowanego przez ZUS kalkulatora emerytalnego wysokość świadczenia prognozowanego dla danej osoby – zdradza prezes ZUS. - Doradcy pokazują również różne warianty np. jak opóźnienie zakończenia aktywności zawodowej o rok, dwa czy pięć wpłynie na emeryturę – podkreśla.

W 2020 roku 62,4 proc. osób przeszło na emeryturę dokładnie w wieku emerytalnym, 24,7 proc. w ciągu roku od jego osiągnięcia, zaś 12,9 proc. co najmniej rok po nabyciu uprawnień. Rozkład w podziale na płeć: mężczyźni 70,8; 21,5; 7,7 proc., kobiety 57,1; 26,7; 16,2 proc.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (5)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 5 miesięcy temu | ocena +2 / -0

  Samanta

  No proszę, pani prezes ZUS mówi, że przejście na emeryturę to przywilej a nie obowiązek. Szkoda, że parę lat temu tysiące doświadczonych pracowników ZUS zostało zmuszonych przez panią prezes do przejścia na emeryturę niemalże zaraz po nabyciu uprawnień.

 • 5 miesięcy temu | ocena +2 / -10

  pisia ekonomia

  dobry emeryt, to martwy emeryt

 • 5 miesięcy temu | ocena +5 / -1

  zc

  siedza ale na państwowych wstanowiskach wysłac na kase do biedronki

 • 5 miesięcy temu | ocena +10 / -15

  Dać

  Łopatę i niech nią pracuje dwanaście godzin. Albo samochodem ciezarowym jeździ dziennie sześćset kilometrów.Nastepnego dnia będzie na emeryturze albo na rencie.

 • 5 miesięcy temu | ocena +22 / -0

  my76

  komuchy na kierowniczych stanowiskach powinni odchodzić natychmiast ponieważ blokują rozwój firm okradając je.