Reklama

Emerytura i renta mogą być wyższe. Jak to możliwe?

Opublikowano:
Autor:

Emerytura i renta mogą być wyższe. Jak to możliwe?  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Raz do roku świadczenia wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych są waloryzowane. To jednak nie jedyny sposób, by zwiększyć wypłatę.

Raz do roku świadczenia wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych są waloryzowane. To jednak nie jedyny sposób, by zwiększyć wypłatę. 

Dotyczy to osób, które miały problem z udokumentowaniem swoich zarobków przez pewien okres czasu. Do tej pory ZUS nie liczył takiego okresu, więc świadczenie było niższe. 

- Do podstawy, od której ZUS ustala wysokość świadczenia lub kapitału początkowego, wlicza się okresy ubezpieczenia potwierdzone dokumentami złożonymi wraz z wnioskiem o emeryturę, rentę lub obliczenie kapitału początkowego - tłumaczy Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego. -  Zdarzało się jednak, że ZUS uwzględniał pewien okres pracy do ustalenia podstawy wymiaru, ale przyjmował za niego zerowe zarobki. Działo się tak, ponieważ część osób nie przedstawiała dokumentów potwierdzających wynagrodzenie z danego okresu. 

Świadczeniobiorcy miewali problemy z dostarczeniem dokumentów. Zakłady pracy mogły ulec likwidacji lub po prostu dokumenty zostały zgubione. Jak wyjaśnia Olewiński, wprowadzone kilka lat temu zmiany dały możliwość naliczania za taki okres minimalnego wynagrodzenia. 

- Wystarczy złożyć formularz o ponowne obliczenie świadczenia emerytalno-rentowego ERPO. W przypadku ponownego ustalenia kapitału początkowego należy skorzystać z wniosku EKP - mówi Olewiński. 

Stosowne dokumenty można znaleźć w placówkach ZUS i na stronie zus.pl. Po ich złożeniu ZUS sprawdzi, czy istnieje możliwość ponownego naliczenia wysokości składki. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE