Reklama

Eksponaty z Europejskiego Centrum Solidarności trafiły do Płocka [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Eksponaty z Europejskiego Centrum Solidarności trafiły do Płocka [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zwiedzającym udostępniono archiwalne zdjęcia, artykuły z gazet, dokumenty, a nawet expose premiera z odręcznymi notatkami. Wystawa „Polska OdNowa” jest poświęcona pierwszemu po 1945 roku polskiemu rządowi, sformułowanemu przez niekomunistycznego premiera – Tadeusza Mazowieckiego.

Zwiedzającym udostępniono archiwalne zdjęcia, artykuły z gazet, dokumenty, a nawet expose premiera z odręcznymi notatkami. Wystawa „Polska OdNowa” została poświęcona pierwszemu po 1945 roku polskiemu rządowi, sformułowanemu przez niekomunistycznego premiera – Tadeusza Mazowieckiego.

– To było potężne wyzwanie: wyprowadzić Polskę z komunizmu, z państwa totalitarnego stworzyć państwo demokratyczne. Nikt tego wcześniej nie ćwiczył, nikt tego wcześniej nie robił. Takiego wyzwania podjął się Tadeusz Mazowiecki, wyjątkowy Polak, płocczanin, małachowiak i człowiek o ogromnej odwadze – mówił podczas otwarcia wystawy prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski.

Wystawę „Polska OdNowa” pokazano we wtorek w płockiej Małachowiance. Pierwszym miejscem, w którym ją zaprezentowano, była Kancelaria Prezesa Rady Ministrów we wrześniu 2014 roku, na 25-lecie powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego. Następnie przejęła ją Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej. W ostatnim czasie eksponaty znajdowały się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Teraz fundacja przekazała je nieodpłatnie, na stałe, naszemu miastu.

W uroczystości przy okazji otwarcia ekspozycji w Płocku udział wzięli także synowie Tadeusza Mazowieckiego.

– Sposób, w jaki Polska sobie wtedy poradziła, bezkonfliktowy i pokojowy, to lekcja uniwersalna – podkreślał Wojciech Mazowiecki. – Warto się tym kierować także dziś.

Wystawę w Małachowiance można oglądać po wcześniejszym umówieniu się telefonicznie – 24 366 36 00.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE