Reklama

Ekspert: za dużo terenów na mieszkania

Opublikowano:
Autor:

Ekspert: za dużo terenów na mieszkania - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W środę rozpoczęło się organizowane już po raz trzeci Forum Budowlane. Nie zabrakło kontrowersyjnych tematów i odważnych tez.

W środę rozpoczęło się organizowane już po raz trzeci Forum Budowlane. Nie zabrakło kontrowersyjnych tematów i odważnych tez.

To już trzecia edycja forum budowlanego - tym razem konferencja naukowo-techniczna w auli Politechniki Warszawskiej dotyczyła budownictwa energooszczędnego oraz rewitalizacji obiektów budowlanych. Forum otworzył prof. Janusz Zieliński, prorektor ds. filii, zaraz po nim głos zabrał prezydent Andrzej Nowakowski, który zapowiadał, że w nowej kadencji głównym zadaniem miasta będzie właśnie rewitalizacja - nabrzeża wiślanego,  kamienic w centrum Płocka oraz budynków po policji (jak już pisaliśmy, w siedzibie przy 1 maja ma powstać filharmonia, a przy Słowackiego -  inkubator przedsiębiorczości). Prezydent miał coś do powiedzenia również w kwestii budownictwa energooszczędnego - takie właśnie mają być nowe  przedszkola w Imielnicy, na Międzytorzu i Podolszycach,  gdzie wyburzane będą  stare drewniane budynki postawione w systemie ciechanowskim.

Prof. UJ  dr hab. arch. Krzysztof Skalski na wstępie podziękował za zaproszenie dr Kamińskiemu, z którym zna się do wielu lat, a który był jednym z pierwszych prezydentów miast w wolnej Polsce i członkiem ekipy nazywanej "entuzjastami  rewitalizacji miast" działających na obszarach dziewiczych w Szczecinie,  Krakowie, Dzierżoniowa i  Płocku.

- Ale dorzucę i łyżkę dziegciu - mówił wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Rewitalizacja tnie może się ograniczać do remontów budynków, to powinien być  skoordynowany szeroki program prowadzony przez samorządy wspólnie ze  społecznością lokalną. Nie można mówić o rewitalizacji obiektu, trzeba  o rewitalizacji obszaru, która łączy aspekty społeczne, gospodarcze i techniczne w  przestrzeni miejskiej.

Niestety, ubolewał prelegent - w Polsce brakuje kształcenia specjalistów od rewitalizacji. Podkreślał, że takimi działaniami powinni zarządzać w imieniu miasta pełnomocnicy lub spółki  miejskie, a odpowiedzialność powinna spoczywać na liderach lokalnych wspieranych przez  programy rządowe i lokalne.

Zaznaczył też, że obecnie w miejscowych planach zagospodarowania  przestrzennego zbyt dużo terenów rolnych przeznacza się na mieszkalne.  Co ciekawe, na przykład Szwajcaria właśnie zakazała takich kroków, natomiast w polskich miejscowych planach  jest obecnie tyle terenów mieszkalnych, że Polska mogłaby liczyć 78 mln mieszkańców, a nie 38.

 

 

fot. Tomasz Miecznik / Portal Płock
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE