Reklama

Ekipa TVP na terenie Orlenu. Przed kamerą... biskup w kasku [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Ekipa TVP na terenie Orlenu. Przed kamerą... biskup w kasku [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nie co dzień można spotkać biskupa na terenie Orlenu, w dodatku w kasku na głowie. Stacja TVP zaprosiła kapłana do udziału w trzecim odcinku nowego programu „Studio Raban”. - Rozmawiamy podobno z najmłodszym i najszczuplejszym biskupem – zagaiła prowadząca Anna Soporek. - Najmłodszym na pewno. Podobno najszczuplejszym. To dobre geny - stwierdził biskup pomocniczy.

Nie co dzień można spotkać biskupa na terenie Orlenu, w dodatku w kasku na głowie. Stacja TVP zaprosiła kapłana do udziału w trzecim odcinku nowego programu „Studio Raban”. - Rozmawiamy podobno z najmłodszym i najszczuplejszym biskupem – zagaiła prowadząca Anna Soporek. - Najmłodszym na pewno. Podobno najszczuplejszym. To dobre geny - stwierdził biskup pomocniczy.

- Bardzo lubię dobre kino, dobre książki. Ostatnio bardzo mnie wciągnął temat objawień fatimskich. Lubię kryminały. Dreszczyk grozy dobrze robi – przyznał biskup pomocniczy, Mirosław Milewski w programie dla młodych widzów w TVP, „Studio Raban”. 

Kaplan czyta recenzje książek i płyt w gazetach oraz na portalach internetowych. - Nie ma innego sposobu, aby wyłuskać coś dobrego z tego natłoku tysięcy tytułów. Ale są tez autorzy, których książki zawsze są dobre. Wróciłem po raz drugi do twórczości Sapkowskiego, kolejny raz do „Władcy pierścieni” Tolkiena.

A jakiej muzyki słucha biskup Milewski? Rockowej „z ambicjami”. - Jestem wychowany na dawnej Trójce, czyli na audycjach Piotra Kaczkowskiego, świętej pamięci Tomasza Beksińskiego. Poznałem ich w latach 80. , zachwyciłem się i tak zostało. 

Biskupa zapytano o związki partnerskie, którym nie śpieszy się przed ołtarz w kościele. - Tu potrzebna jest wielka praca zarówno rodziców tych narzeczonych, środowiska, w którym żyją, a także kościoła. Trzeba zachęcać. Księża starają się tak postępować na kolędach. Oczywiście to bardzo delikatna sprawa, aby nie zmuszać. Według mnie nie ma niczego piękniejszego od życia w łasce uświęcającej, od niedzielnej Eucharystii, uczestnictwa w Komunii Świętej. Ci ludzie sami sobie odcinają taką możliwość.

Największe marzenie? - Chciałbym być zbawiony, a z takich przyziemnych, ludzkich, to już kilka mi się spełniło. Wspominałem, że bardzo lubię Tolkiena. Wszystko co było już przeczytałem, a także o samym pisarzu. Kiedyś pojechałem na jego grób. A ze sportowych, to chciałbym, aby Orlen Wisła Płock wygrała mistrzostwo Polski w piłce ręcznej. Jestem zwyczajnym kibicem, chociaż ludzie wiedzą, że przychodzi biskup na mecz. Mam wówczas koloratkę, nie zakładam sutanny. Zdarzały się takie sympatyczne sytuacje, kiedy ktoś prosił „niech się ksiądz biskup się modli, żebyśmy wygrali”.

Biskup ma od 7 lat owczarka niemieckiego, suczkę. - Odważyłem się i nie żałuję. Jest bardzo grzeczna.

Skąd inspiracja do kazań? - Do młodzieży staram się mówić ich językiem. Szukam czegoś, co by ich zaintrygowało. Na przykład jakiś aktor się nawróci. A czy słyszeliście, że przyszedł do kościoła... Wtedy słuchają. Mówię do nich, że wy też możecie być blisko Pana Boga. Sakrament bierzmowania jest sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej i powinien wprowadzić ich do Kościoła, tymczasem okazuje się, że ta perspektywa duszpasterska gdzieś ginie. Wracają do Kościoła, kiedy mają ślub. Trzeba mówić „nie odchodźcie z Kościoła, bądźcie w Kościele”. Tu bardzo ważna rola jest księży katechetów, proboszczów, wikariuszy, aby ciepło odnosili się do ludzi młodych.

Program „Studio Raban” emitowany jest w soboty przed południem. Odcinek dostępny jest na stronie www.vod.tvp.pl.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE