Reklama

Egzamin u samego Pana Kleksa, pojedynek z Wołodyjowskim. Taka będzie Noc Muzeów

Opublikowano:
Autor:

Egzamin u samego Pana Kleksa, pojedynek z Wołodyjowskim. Taka będzie Noc Muzeów - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pokażą swoje skarby, tajemnice maski, wyzwą na pojedynek lub zaproponują spotkanie z noblistą, Henrykiem Sienkiewiczem, bo ta noc do innych w roku niepodobna... Noc Muzeów to wspólne zwiedzanie aż do północy. Gdzie tym razem ustawi się najdłuższa kolejka chętnych?

Pokażą swoje skarby, tajemnice maski, wyzwą na pojedynek lub zaproponują spotkanie z noblistą, Henrykiem Sienkiewiczem, bo ta noc do innych w roku niepodobna... Noc Muzeów to wspólne zwiedzanie aż do północy. Gdzie tym razem ustawi się najdłuższa kolejka chętnych?

Zdradzono pełną listę niespodzianek z okazji tegorocznej Nocy Muzeów. Nawet jeśli coś już znacie z poprzednich lat, to i tak zawsze znajdzie się coś nowego. Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna już po raz szósty zaprasza na niezapomnianą, pełną atrakcji Płocką Noc Muzeów, która w tym roku odbędzie się 18 maja w godz. 18.00 – 24.00.

Program:
Ratusz, pl. Stary Rynek 1

Podczas zwiedzania ratusza będzie można spotkać prezydenta miasta, Andrzeja Nowakowskiego oraz liczne postacie historyczne związane z tym obiektem. O projekcie budynku Ratusza opowie sam Jakub Kubicki, Maria Macieszyna przybliży m.in. postać swojego męża – Aleksandra Macieszy, który po odzyskaniu niepodległości, od listopada 1918 do 9 września 1919 sprawował urząd prezydenta miasta, a w Sali Sejmowej będzie czekał Joachim Lelewel. Zwiedzanie będzie odbywało się o godz. 18.00, 19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00.

Książnica Płocka, ul. Kościuszki 6

NOC LITERACKICH INSPIRACJI

Niezapomniane przeżycia w towarzystwie literackich bohaterów Stanisława Lema, Jana Brzechwy, Bolesława Prusa i Henryka Sienkiewicza. Co 15 minut nowe wyzwanie – kosmiczna podróż, egzamin u samego Pana Kleksa i zakupy w sklepie Wokulskiego, biesiadowanie z Onufrym Zagłobą albo pojedynki z Panem Wołodyjowskim lub porywczym Kmicicem…

Atrakcje dla całych rodzin!

Płocka Galeria Sztuki, ul. Sienkiewicza 36

Tegoroczna Noc Muzeów w PGS będzie przebiegać pod hasłem „Maski i cienie” w godz. 17.00 – 23.00. O godz. 17.00 otwarta zostanie wystawa egzotycznych, pełnych grozy i tajemnic masek, pochodzących m.in. z prywatnych kolekcji, w tym podróżniczki Elżbiety Dzikowskiej. Pasjonujące będzie również zwiedzanie z przewodnikiem międzynarodowej wystawy ilustracji „Biegnąc z wilkami”, prezentującej fascynujący temat wilków i wilkołaków. A o godz. 20.00 elektryzujący taneczny pokaz „Moon dance” w wykonaniu Fitluck Studio Dance Joanny Teśli.

Muzeum Mazowieckie – kamienica, ul. Tumska 8

Tematem przewodnim będzie skarb w różnym tego słowa znaczeniu. Przygotowane zostaną eksponaty, które z pośród wielu innych zasługują na szczególną uwagę zwiedzających - będą to meble, plakiety, ozdoby czy biżuteria. Oprócz wystawy stałej zobaczymy czasową pt.: „Skarby wieków średnich”, na której zaprezentowana zostanie biżuteria wczesnośredniowieczna. Płocka Grupa Rekonstrukcyjna zaprezentuje stroje średniowiecznych rycerzy i dam, kupić będzie można biżuterię stylizowaną na średniowiecze. Dla najmłodszych gra „Muzealny Detektyw” z pamiątkowymi naklejkami i nagrodami.

Muzeum Mazowieckie – Spichlerz, ul. Kazimierza Wielkiego 11B

W Spichlerzu autor scenariusza wystawy „Sztuka Dalekiego Wschodu. Płockie skarby buddyjskiej Azji” oprowadzi gości. Ponadto zwiedzający obejrzą wystawę „Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata”. Dla najmłodszych gra „Muzealny Detektyw” z pamiątkowymi naklejkami i nagrodami.

Muzeum Mazowieckie – Muzeum Żydów Mazowieckich, ul. Kwiatka 7

Muzyka żydowska na żywo w wykonaniu Trio Amabile, który tworzą: Monika Polaczek-Przestrzelska (pianino), Maciej Przestrzelski (skrzypce), Katarzyna Skrzypczak (klarnet) w godz. 18.00 – 23.00, natomiast w godz. 18.30 – 22.30 kolekcjoner i ambasador Jarmarku Tumskiego Bohdan Kowalczyk wybije pamiątkowe monety. Wśród zwiedzających losowanie czterdziestu kopii drzeworytu autorstwa Samuela Cyglera. Dla najmłodszych gra „Muzealny Detektyw” z pamiątkowymi naklejkami i nagrodami.

Muzeum Diecezjalne, ul. Tumska 2

Zwiedzanie ekspozycji w godz. 18.00 – 22.00 w Dawnym Opactwie Benedyktyńskim tj. Chrystus w sztuce, Skarbiec, ekspozycja poświęcona św. Faustynie Kowalskiej, Biblia Płocka z XII wieku, malarstwo Wiesławy Kwiatkowskiej, Krystyny Szalewskiej, Na szlaku misyjnym – Peru ora ekspozycja czasowa – Rewindykacja Marka Sobocińskiego. Warsztat ikonograficzny prowadzony przez Katarzynę Kobuszewską.

Bazylika Katedralna, ul. Tumska 1

Koncert Muzyki Jednogłosowej o godz. 20.00 - Psalmy Gomółki, wyk. Maria Erdman. Zwiedzanie wnętrz Katedry, które poprowadzi ks. Stefan Cegłowski o godz. 22.00, 22.30, 23.00, 23.30.

Regionalne Muzeum Poczty, ul. Piękna 4b

W Muzeum obejrzeć będzie można stare listy - dokumentację pocztową od XVIII w. z pieczęciami tuszowymi i lakowymi poczty płockiej, stare przepisy pocztowe, tabele opłat, rozkłady jazdy dyliżansów, stare mapy pocztowe, znaczki, pieczęcie, wagi, przyrządy, skrzynki pocztowe, mundury, czapki pocztowe, odznaczenia, plomby ołowiane, plombownice, znaczki telegraficzne oraz aparaty telegraficzne i telefoniczne. To jedyne w Polsce muzeum poczty, po którym będzie oprowadzał w godz. 18.00 – 24.00 właściciel kolekcji tworzonej przez ponad 50 lat.

Muzeum Historii Medycyny, ul. Zofii Nałkowskiej 7

W godz.18 00- 20 00 pokaz prywatnej kolekcji dr. Włodzimierza Nowatorskiego. Kolekcja zawiera stary sprzęt medyczny, apteczny, narzędzia, literaturę. Przedmioty te służyły przed laty do leczenia i ratowania ludzkiego życia. O swojej pasji kolekcjonerskiej i po muzeum oprowadzi jej autor.

Katedra Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, ul. Kazimierza Wielkiego 27A

O godz. 18.00, 19.00, 20.00, 21.00 i 22.00 zwiedzanie katedry i katakumb, prelekcje na temat historii mariawityzmu i Świątyni Miłosierdzia i Miłości, występy Chóru Młodzieżowego Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i galeria zdjęć archiwalnych.

Parafia Ewangelicko - Augsburska, ul. Kazimierza Wielkiego 39

W godz. 16.00 – 20.00 zwiedzanie zabytkowego Cmentarza Ewangelickiego oraz stojącej w pobliżu kaplicy. Gospodarze opowiedzą o historii, tradycjach i duchowności luterańskiej.

Kościół Chrystusowy, ul. Nowowiejskiego 9

W godz. 18.00 – 22.00 zwiedzanie siedziby wspólnoty. W programie koncert zespołu „Uratowani”, a w górnej kawiarni kościoła przy kawie, herbacie i poczęstunku spotkanie w członkami wspólnoty.

Dom Władysława Broniewskiego, ul. Kościuszki 24

Zwiedzanie ekspozycji muzealnej połączonej z prezentacją filmu o życiu i twórczości płockiego poety Władysława Broniewskiego, spotkanie w kawiarence literackiej „Pod dębem” oraz zwiedzanie sali muzealnej poświęconej historii płockiej oświaty i ZNP w godz. 18.00 – 23.00.

Małachowianka, ul. St. Małachowskiego 1

Nocne zwiedzanie w godz. 20.00 – 23.30 zabytkowych części szkoły. W tę wyjątkową noc będzie można zwiedzić muzeum z fundamentami średniowiecznej Kolegiaty Św. Michała Archanioła oraz aulę z polichromiami autorstwa Władysława Drapiewskiego. Zwiedzanie możliwe w godz. 20.00 – 23.30 (w grupach 20-osobowych, wejście co 15 minut).

Dom Darmstadt, Stary Rynek 8

Koncert muzyczny z okazji 105. rocznicy urodzin druha Wacława Milke „Młodzi Artyści – dla druha Wacława Milke” o godz. 17.00. W godz. 16.00 – 24.00 zwiedzanie wystawy fotograficznej „Żmudzkie dachy”, autorstwa Jonasa Strazdaukasa z Możejek.

Ulica Tumska (przy Muzeum Mazowieckim)

Klub Sportowy LOK „GROT” oraz Stowarzyszenie „GROT” zaprasza na pokaz niepowtarzalnej broni palnej od ich początków do czasów współczesnych.

Kawiarnia Charlie, ul. Tumska 5a lok. 2

Koncert "Otwarte SERCA" w autorskich aranżacjach Dawida Czaplaka, godz. 19.00, koszt biletu 25,00 zł. Wystawa 35 fotografii Rolanda Burego z wypraw do Afryki, przygotowanej z okazji II rocznicy działalności radiomixx.pl.

Wieża Ciśnień, ul. Warszawska 26

Wernisaż wystawy rysunku i malarstwa Jerzego Szczęsnego pt.: „W oknie czasu” godz. 17.00.

Słodko Zakręcone – Manufaktura Słodyczy, ul. Tumska 6

Manufaktura cukierków i lizaków zaprasza na godz. 20.00 na pokaz produkcji ręcznie robionych słodkości. W jaki sposób są wyrabiane lody tajskie? Tego również dowiedzą się goście na miejscu.

Radio RPL FM PŁOCK, pl. Stary Rynek 4

Zwiedzanie w godz. 18.00 – 24.00 redakcji i studia, poznanie tajników pracy radiowców, chętni będą mogli usiąść przy mikrofonie i pozdrowić najbliższych. O wejściu do studia decyduje kolejność przybycia.

Ciuchcia Tumska

Wieczorne kursy o godz. 18.30 i 20.00. Cena biletu 9,00 zł.

Restauracja u Mariusza, pl. Narutowicza 1

Od godziny 19.00 zapraszają do odwiedzenia kamienicy z 1927 roku przy pl. Gabriela Narutowicza 1. Po urzekającej oryginalnym, wiekowym sklepieniem piwnicy oprowadzi właściciel lokalu. Opowie też o historii budynku.

Browar Tumski, Stary Rynek 13

W godzinach 18.00-22.00 możliwy spacer po Browarze Tumskim z Głównym Piwowarem.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE