Reklama

Egzamin na prawo jazdy. Płock w ścisłej czołówce krajowej

Opublikowano:
Autor:

Egzamin na prawo jazdy. Płock w ścisłej czołówce krajowej - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Prawo jazdy to obecnie rzecz powszechna, bardzo potrzebna zarówno w życiu codziennym, jak i w pracy. Co roku w Płocku ubiega się o nie kilkanaście tysięcy osób. Z jakim efektem?

Prawo jazdy to obecnie rzecz powszechna, bardzo potrzebna zarówno w życiu codziennym, jak i w pracy. Co roku w Płocku ubiega się o nie kilkanaście tysięcy osób. Z jakim efektem?

Egzaminy odbywają się w w płockim Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Ośrodek ma obiekt przy ul. Otolińskiej w Płocku a także oddział w Sochaczewie. Najpopularniejsza jest oczywiście kategoria B, uprawniająca do prowadzenia m.in. aut osobowych.

W Płocku w ubiegłym roku było grubo ponad 10,5 tys. egzaminów teoretycznych, dotyczących kategorii B, zdawalność wyniosła prawie 56 proc. W części praktycznej (ok. 14 tys. osób) zdawalność to 49,4 proc. Z kolei w Sochaczewie zdawalność teorii przekroczyła 52 proc., a podczas egzaminu praktycznego wyniosła  ponad 47 proc. Mało? O nie, wręcz przeciwnie. 

- Procentowa zdawalność w Płocku i Sochaczewie od lat plasuje te miasta w ścisłej krajowej czołówce, nawet w granicach podium, czyli trzeciego miejsca - mówi mówi Mariusz Kowalczyk, egzaminator nadzorujący w płockim Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. - A warto wiedzieć, że w Polsce są ośrodki, gdzie praktyczna zdawaności jest nawet poniżej 30 procent! Co ważne, u nas z roku na rok widać niewielki, ale jednak wzrost poziomu zdawalności.

W płockim WORD jest 15 egzaminatorów, w tym jedna kobieta. Nie ma możliwości doboru egzaminatora. Komputer robi to losowo, bezpośrednio przed egzaminem. 

Egzamin Teoretyczny to 32 pytania jednokrotnego wyboru, w ciągu 25 minut. To pytania o różnym stopniu punktacji, w sumie do zdobycia są 74 punkty. Aby zdać, trzeba mieć minimum 68 punktów. Co ważne, do sprawdzianu teoretycznego można się przygotować samodzielnie, np. w domu. W przypadku egzaminu praktycznego takiej możliwości nie ma. Praktyczny dzieli się na plac manewrowy i drugą część - w ruchu drogowym. 

- Najczęstsze błędy na placu to najazd na pachołek i wyjazd poza linię - wylicza Mariusz Kowalczyk. - Zdarza się też stoczenie pojazdu. Z kolei w ruchu drogowym często zdający próbują wymusić pierwszeństwo przejazdu przy zmianie pasa ruchu. Zdarza się też niedostosowanie do znaków drogowych, brak przepuszczenia pieszego na przejściu czy omijanie zbyt blisko pojazdu, co grozi kolizją. 

A jeśli ktoś nie zda i nie zgadza się z oceną? Oczywiście jest procedura odwoławcza. Niezbyt popularna. 

- Można obejrzeć nagranie z egzaminu, mogę zainteresowanego poinformować, jakie były błędy. A jeśli to nie wystarcza, to sprawa kierowana jest dalej, do Urzędu Marszałkowskiego - dodaje przedstawiciel WORD. - To jednak sporadyczne sytuacje, zdarzają się w Płocku na przykład raz w roku lub wcale.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE