Reklama

Dziś swoje święto ma biało-czerwona

Opublikowano:
Autor:

Dziś swoje święto ma biało-czerwona - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziś obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Wiele budynków w Płocku zdobią biało-czerwone flagi. Choć część mieszkańców wywieszenie flag pozostawia jedynie w gestii urzędników, są wśród nas osoby, które nie wyobrażają sobie tego dnia bez polskich barw za oknem.

Dziś obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Wiele budynków w Płocku zdobią biało-czerwone flagi. Choć część mieszkańców wywieszenie flag pozostawia jedynie w gestii urzędników, są wśród nas osoby, które nie wyobrażają sobie tego dnia bez polskich barw za oknem.

- Wywieszenie polskiej flagi to coś więcej niż oznaka patriotyzmu - mówi jeden z mieszkańców Płocka. - Jeśli ja dziś nie wywieszę flagi, moje dzieci prawdopodobnie też nie będą tego robiły. A jak inaczej mam im przekazać, że takie gesty są ważne? Dla nas wywieszenie polskiej flagi to powód do dumy. 

Dzień Flagi obchodzimy od 2004 roku. Pierwotnie 2 maja miał być Świętem Orła Białego. W wyniku decyzji Sejmu święto zmieniono na Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. 2 maja jest obchodzony również jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą. W tym roku obchodzimy 100. rocznicę niepodległości, co jest dodatkowym powodem do wywieszenia flagi. Jak zrobić to prawidłowo?

Odpowiednie zasady reguluje ustawa z 31 stycznia 1980 roku o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, zgodnie z którą flaga to prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej i proporcji 5:8, umieszczony na maszcie. 
 
Wywieszona flaga musi być przede wszystkim czysta i wyprasowana, niepostrzępiona, a jej barwy nie powinny być wyblakłe. Wywieszona w prawidłowy sposób nie może dotykać ziemi lub innego podłoża. Najlepiej, jeśli jest zamocowana na drzewcu. Flaga zawieszona poziomo ma zawsze biały pas na górze. W przypadku flagi zawieszonej pionowo biały pas powinien znajdować się po lewej stronie. Na fladze nie należy umieszczać jakichkolwiek napisów, rysunków, znaków, liter, obrazków. Nie powinno się także wywieszać flagi na dachu budynku, ponieważ jest to miejsce zarezerwowane dla urzędów rządowych. 

W Płocku nie ma problemu z kupieniem flagi. Przy okazji święta możemy ją kupić nawet w supermarketach. Znajdziemy ją również na pocztach, w sklepach z dewocjonaliami, a także sklepach z artykułami papierniczymi. Ceny wahają się od kilku do kilkudziesięciu złotych, w zależności od wielkości i użytego materiału.

Bez względu na to, jaką flagą dysponujemy pamiętajmy, że należy się z nią obchodzić z należytym szacunkiem. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE