Reklama

Dzień liczby Pi w Małachowiance [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Dzień liczby Pi w Małachowiance [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W piątek na całym świecie matematycy obchodzili dzień liczby Pi. Święto słynnej liczby z hakiem, który stał się nawet tematem dowcipów, hucznie obchodzili uczniowie Małachowianki. Były torty, degustacja wyπeków i specjalne koszulki, a po korytarzach przechadzał się zadumany Pitagoras i Fibonacci z pluszowym króliczkiem, nawiązującym do…. rozmnażania się tych uszatych stworzeń. Przeczytajcie relację i zobaczcie zdjęcia.

W piątek na całym świecie matematycy obchodzili dzień liczby Pi. Święto słynnej liczby z hakiem, który stał się nawet tematem dowcipów, hucznie obchodzili uczniowie Małachowianki. Były torty, degustacja wyπeków i specjalne koszulki, a po korytarzach przechadzał się zadumany Pitagoras i Fibonacci z pluszowym króliczkiem, nawiązującym do…. rozmnażania się tych uszatych stworzeń. Przeczytajcie relację i zobaczcie zdjęcia.

14 marca obchodzony jest Światowy Dzień Liczby Pi, znanej stałej matematycznej o nieskończonym rozwinięciu dziesiętnym, w przybliżeniu równej 3,14. Dla Małachowiaków π nie jest zwykłą liczbą. Święto swej ulubienicy uczniowie obchodzą niezwykle hucznie. Przygotowania do matematycznej imprezy zaczęły się już dzień wcześniej.

W czwartkowy wieczór, mimo późnej pory, szkoła nadal tętniła życiem. Uczniowie klas matematycznych wraz z opiekunami przygotowywali mury szkoły na wielką imprezę. Na drzwiach budynku umieszczono kolorowe plakaty, przy wejściu pojawiło się ogromne styropianowe π, od którego zawieszone u sufitu rozwinięcie dziesiętne prowadziło do pracowni matematycznej, zmienionej tego dnia w „Sztab liczby Pi”. Sklepik został mianowany „Barem pod Pi”, a na automatach z napojami pojawiły się napisy „Naπj się πekielnie dobrej kawy”.

Rankiem następnego dnia rozpoczęło się matematyczne szaleństwo. Małachowiacy przebrali się w zaprojektowane specjalnie na tę okazję koszulki. Na lekcje do różnych klas wchodziły kilkuosobowe zespoły prezentujące krótką historię liczby pi. Szkołę odwiedziła grupa gimnazjalistów, którą przyjęto na sali gimnastycznej, gdzie przybyli goście położyli się na materacach, by obejrzeć wyświetlaną na suficie prezentację i wysłuchać wykładu starszych kolegów.

Podczas dwóch półgodzinnych „pi-przerw” licealiści mieli możliwość wzięcia udziału w licznych konkursach, takich jak rzucanie do tarczy z odległości 3,14 metra, zapamiętywanie jak największej liczby cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby pi lub zatrzymywanie stopera jak najbliżej 3,14 sekundy. W nagrodę otrzymywali słodkości opatrzone miniflagami z podobizną Pitagorasa.

Na sali gimnastycznej rozłożono dywan i wytyczono wybieg, po którym przechadzali się biorący udział w konkursie na najlepszą charakteryzację Pitagorasa. Oddzielna komisja degustowała i oceniała wyπeki. Pierwsze miejsce zajęła autorka ciasta o tęczowym symbole liczby pi w przekroju. Odbył się także konkurs na najlepszą πosenkę lub wiersz o bohaterce całego wydarzenia. Trochę inny charakter miała ostatnia z konkurencji – resuscytacja krążeniowo oddechowa z użyciem fantomu. Uczestnicy tych zawodów byli oceniani w skali od 1 do 10 z dokładnością aż do 0,25 punktu!

Przez cały dzień Małachowiacy i członkowie rady pedagogicznej robili sobie zdjęcia z robiącymi furorę Talesem, Pitagorasem i Fibonaccim, który nie rozstawał się ze swoim pluszowym króliczkiem (dla niezorientowanych, ciąg Fibonacciego jest rozwiązaniem zadania o rozmnażaniu się królików).

Podsumowaniem kilkugodzinnego świętowania było przejście uczniów szkoły i ich opiekunów pod ratusz, gdzie w towarzystwie pani dyrektor Małachowianki, Renaty Kutyło-Utzig, prezydenta miasta Andrzeja Nowakowskiego i jego zastępcy Romana Siemiątkowskiego ustawiono się w ogromne pi i zrobiono zdjęcia z lotu ptaka.

Małachowiacy po raz kolejny udowodnili, że, zainspirowani przez swoich nauczycieli, potrafią zaangażować się w niecodzienne inicjatywy i zorganizować coś oryginalnego na dużą skalę. I oczywiście świetnie się przy tym bawić!

Liczba Pi to stała matematyczna o nieskończonym rozwinięciu dziesiętnym, w przybliżeniu równym 3,14. W geometrii π jest równe stosunkowi długości obwodu koła do długości jego średnicy. Można też zdefiniować π na inne sposoby, na przykład jako pole koła o promieniu równym 1 albo jako najmniejszą dodatnią wartość x, dla której funkcja sinus przyjmuje wartość 0.

Aleksandra Podwójci, fot. Szymon Szymborski i Piotr Wołyński, uczniowie klasy IId


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE