Reklama

Działka na Strzeleckiej przekazana dla sądu

Opublikowano:
Autor:

Działka na Strzeleckiej przekazana dla sądu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Działka przy Strzeleckiej stała się własnością Skarbu Państwa. Dzięki temu powstanie na niej nowa siedziba Sądu Rejonowego.

Działka przy Strzeleckiej stała się własnością Skarbu Państwa. Dzięki temu powstanie na niej nowa siedziba Sądu Rejonowego.

Uchwałę w tej sprawie przegłosowali płoccy rajcy podczas ostatniej w 2013 roku sesji Rady Miasta. Najdobitniej skomentował to Artur Kras. – Ma pani niezwykły dar przekonywania – mówił przewodniczący rady po ogłoszeniu korzystnego dla sądu wyniku głosowania, zwracając się do szefowej Sądu Okręgowego w Płocku, Małgorzaty Michalskiej. To właśnie ona apelowała do radnych o przekazanie na rzecz Skarbu Państwa darowizny w postaci trzech działek przy ulicy Strzeleckiej. Tam właśnie ma stanąć nowa siedziba Sądu Rejonowego.

Sprawą działki znajdującej się nieopodal Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica radni zajmować się mieli już w listopadzie. Ostatecznie jednak ten temat „spadł” z programu sesji. Tymczasem plany budowy nowej siedziby Sądu Rejonowego są już bardzo zaawansowane. Nie bez znaczenia jest fakt, że całość kosztów budowy obciążać będzie konto ministerstwa sprawiedliwości.

Między listopadową i grudniową sesją powstała koncepcja, aby zgodzić się na przekazanie Skarbowi Państwa działki przy Strzeleckiej w formie darowizny. Ale z zastrzeżeniem, że jeśli budynek sądu nie zostanie wybudowany do końca 2022 roku, darowizna zostanie cofnięta.

– O rozbudowie Sądu Rejonowego myśleliśmy już od siedmiu lat – przyznała Małgorzata Michalska, zwracając się do płockich radnych. – W 2011 roku udało się nam pozyskać jedną działkę, ale budowa na niej nie byłaby możliwa. – Jeżeli uda nam się przenieść cały Sąd Rejonowy na ulicę Strzelecką, w jego dotychczasowej siedzibie przy Placu Narutowicza mógłby znaleźć się wydział gospodarczy Sądu Okręgowego. A to miałoby kolosalne znaczenie dla naszych przedsiębiorców, którzy mogliby w Płocku załatwić to wszystko, co do tej pory zmuszeni są załatwiać w Łodzi.

Szefowa Sądu Okręgowego poprosiła też, aby jako datę zakończenia budowy wyznaczyć nie 2022, ale 2025 rok. Jej apele, w imieniu Rady Adwokackiej, poparł radny Paweł Kolczyński. Z dobrym skutkiem, bo na 22 radnych będących na sali w chwili głosowania, aż 19 było na tak, a zaledwie trzech wstrzymało się od głosu.

W znanym chyba wszystkim płocczanom gmachu przy Placu Narutowicza mieszczą się zaledwie dwa wydziały Sądu Rejonowego: karny i ksiąg wieczystych. Na Kilińskiego funkcjonują wydziały gospodarczy oraz pracy i ubezpieczeń społecznych. Na Piekarskiej z kolei działa wydział rodzinny i nieletnich. Na Strzeleckiej wszystkie miałyby funkcjonować w jednym miejscu.

Znajdująca się tam działka o powierzchni 0,7582 ha przylega do terenu, którego właścicielem jest Skarb Państwa (a konkretnie – Sąd Okręgowy). Dzięki przekazaniu gruntów będących dotychczas we władaniu miasta, będzie mogła tam stanąć nowa siedziba Sądu Rejonowego, odpowiadająca wytycznym resortu sprawiedliwości dotyczącym projektów budynków sądów i prokuratur.

Fot. Tomasz Paszkiewicz/Portal Płock i Małgorzata Rostowska/Portal Płock

Zobacz również:
Miasto odda działki pod warunkiem że...

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE