Reklama

Dystrybutory LPG - jak to działa?

Opublikowano:
Autor:

 Dystrybutory LPG - jak to działa? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości LPG jako paliwo w naszym kraju jest czymś naprawdę pożądanym. Wpływ mają na to oczywiście znacznie niższe koszty eksploatacji, które przy dużych przebiegach bez większego problemu zrekompensują z nawiązką kwotę, jaką wydamy na montaż instalacji w naszym pojeździe, a także stopniowe obalanie najpopularniejszych mitów takich jak znaczny spadek mocy silnika. Jednak jak w zasadzie działają dystrybutory LPG? Czy możemy sami tankować gaz do naszego auta i czy jest to bezpieczne?

LPG jako paliwo w naszym kraju jest czymś naprawdę pożądanym. Wpływ mają na to oczywiście znacznie niższe koszty eksploatacji, które przy dużych przebiegach bez większego problemu zrekompensują z nawiązką kwotę, jaką wydamy na montaż instalacji w naszym pojeździe, a także stopniowe obalanie najpopularniejszych mitów takich jak znaczny spadek mocy silnika. Jednak jak w zasadzie działają dystrybutory LPG? Czy możemy sami tankować gaz do naszego auta i czy jest to bezpieczne?

Działanie dystrybutorów LPG - budowa

Praktycznie na każdej stacji sygnowanej marką znanego koncernu znajdziemy dystrybutory autogazu. Możemy dzięki nim bez problemu odmierzyć dokładnie taką ilość paliwa, jakiej potrzebujemy. Oczywiście poza zbiornikami z gazem czy przewodami podstawowym elementem, jakiego potrzebuje do działania odmierzacze LPG jest przepływomierz. Wciąż wykorzystuje się w tym celu przepływomierze mechaniczne, ale powoli są one wypierane przez przepływomierze masowe. 

Kolejnym elementem składającym się na budowę dystrybutora jest separator. Dzięki zastosowaniu separatora oraz filtrów gazu możemy być pewni, że do butli, którą wieziemy w aucie nie dostaną się żadne niepożądane zanieczyszczenia.

Jednakże te elementy nie są dla nas czymś oczywistym, co widzimy od razu po spojrzeniu na stojący na stacji dystrybutor. Tym co rzuca się w oczy są wyświetlacz informujący nas o ilości i cenie zatankowanego gazu oraz elastyczny przewód zakończony pistoletem (którego sposób podłączania do auta zależy od sposobu obsługi dystrybutora).

Dystrybutory LPG do samodzielnego tankowania

Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest samodzielne tankowanie gazu. Cenimy w nim sobie wygodę - nie musimy prosić o pomoc pracownika stacji. Jednak takie rozwiązanie wymaga znacznie więcej niż mogłoby się wydawać. Przede wszystkim rzecz jasna do własnoręcznego wlania gazu do naszego baku potrzebny jest specjalny dystrybutor wyposażony w specjalne, bezpieczne układy tankowania. Na czym to polega? Po pierwsze zupełnie różni się tu sposób podłączenia pistoletu do zaworu wlewu w samochodzie. Oprócz tego LPG przepływa przez przewody i pistolet jedynie w momencie, w którym kierowca naciska specjalny przycisk.

Jeśli na stacji znajdują się wyłącznie odmierzacze samoobsługowe, a my nie do końca wiemy jak się z nimi obchodzić, zawsze możemy poprosić o pomoc pracownika stacji. W zdecydowanej większości przypadków bez żadnego problemu pomoże on, a także pokaże nam w jaki sposób w pełni bezpiecznie zatankować nasz samochód wyposażony w instalację gazową. 

Bezpieczeństwo dystrybutorów autogazu

Należy jednak pamiętać, że niezależnie od tego ile systemów bezpieczeństwa (zapobiegających chociażby wyciekowi paliwa) zastosujemy w dystrybutorach, wciąż powinniśmy zachować szczególną ostrożność przy tankowaniu - napełniamy butlę w maksymalnie 80% pojemności, używając do tego rękawic ochronnych. Bez nich nasza skóra w kontakcie z mieszaniną propanu i butanu składających się na dystrybutor LPG narażona jest na bolesne oparzenia - niejednokrotnie zostawiające blizny, które towarzyszyć nam będą przez całe życie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE