Reklama

Reklama

Dyspozytornia karetek zostaje w Płocku. Przez jakiś czas

Opublikowano: śr, 18 lis 2020 16:14
Autor:

Dyspozytornia karetek zostaje w Płocku. Przez jakiś czas - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jak wynika z pisma urzędu wojewódzkiego, dyspozytornia w Płocku zostaje na swoim miejscu. Przynajmniej przez rok. - Na Mazowszu potrzebnych jest pięć dyspozytorni. Mam nadzieję, że takie rozwiązanie będzie obowiązywało do 2027 roku - powiedział Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

Reklama

Jak wynika z pisma urzędu wojewódzkiego, dyspozytornia w Płocku zostaje na swoim miejscu. Przynajmniej przez rok. - Na Mazowszu potrzebnych jest pięć dyspozytorni. Mam nadzieję, że takie rozwiązanie będzie obowiązywało do 2027 roku - powiedział Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

O pozostawieniu stacji pogotowia w Płocku i Ostrołęce apelował samorząd województwa. Przypomnijmy, że zgodnie z planami rządu od 1 stycznia 2021 roku Mazowsze miało zostać podzielone nie na 5 jak dotychczas, ale tylko na 3 rejony operacyjne. Wojewoda mazowiecki planował likwidację dwóch stacji m.in. w Płocku. Dla mieszkańców północnego Mazowsza oznaczałoby, że o wysłaniu karetki do Płocka decydowałby dyspozytor z Siedlec, Warszawy lub Radomia.

Jak wynika z pisma przesłanego przez wojewodę, NFZ zamierza anektować dotychczasowe umowy z pogotowiem dotyczące pracy dyspozytorni. Mają one działać na dotychczasowych zasadach. Czytamy w nim, że przedłużenie umów "pozwoli na zapewnienie stabilnego dostępu do świadczeń ratownictwa medycznego i przeprowadzenie postepowań konkursowych zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz w terminie umożliwiającym dokonanie stosownych zmian organizacyjnych i prawnych przez świadczeniodawców".

Trwa proces legislacyjny, który ma na celu wydłużenie do roku okresu koncentracji dyspozytorni medycznych.

- To rozsądna decyzja - mówił Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. - Cieszę się, że nasze argumenty zostały przyjęte. To nie czas na takie rewolucje. Teraz priorytetem władz powinno być zapewnienie sprzętu i środków ochrony dla szpitali - dodaje.

W urzędzie marszałkowskim mają nadzieję, że do likwidacji płockiej i ostrołęckiej dyspozytorni w ogóle nie dojdzie.

- Mam nadzieję, że likwidacja zostanie całkowicie zawieszona - powiedziała Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa. - Obecny system sprawdza się bardzo dobrze. To ważne zwłaszcza w czasie walki z koronawirusem - przekonuje.

Na Mazowszu funkcjonuje 5 rejonów operacyjnych obsługiwanych przez pięć dyspozytorni medycznych. Obok Płocka występują one w Warszawie,  Siedlcach, Ostrołęce i Radomiu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.