Reklama

Dramat płocczan i rodzin - rośnie bezrobocie

Opublikowano:
Autor:

Dramat płocczan i rodzin - rośnie bezrobocie  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Płocka Solidarność przesłała do naszej redakcji oświadczenie w sprawie bardzo trudnej sytuacji na rynku pracy, zwłaszcza ludzi młodych. Domaga się od samorządów naszego regionu natychmiastowego zwiększenia środków na aktywizację bezrobotnych.

Płocka Solidarność przesłała do naszej redakcji oświadczenie w sprawie bardzo trudnej sytuacji na rynku pracy, zwłaszcza ludzi młodych. Domaga się od samorządów naszego regionu natychmiastowego zwiększenia środków na aktywizację bezrobotnych.

Stanowisko Zarządu Regionu Płockiego NSZZ „Solidarność” w sprawie sytuacji na rynku pracy

Zarząd Regionu Płockiego NSZZ „Solidarność” z dużym niepokojem obserwuje drastycznie wzrastający poziom bezrobocia na obszarze działania naszego regionu.

Wzrost bezrobocia związany jest z pogarszającą się sytuacją rodzinną i dramatami rodzin, które nawet mając pracę miały dość trudną sytuację finansową. Tymczasem dziś wiele zakładów pracy zamyka swoje podwoje, z uwagi na sytuację ekonomiczną korzysta z przywileju zwolnień grupowych, co może dotykać nawet obydwoje małżonków zatrudnionych w jednym zakładzie pracy.

W powiatach należących obszarowo do Regionu Płockiego po przeanalizowaniu początku 2013 roku do analogicznego okresu roku poprzedniego można podsumować, że poziom bezrobocia w każdym powiecie i mieście wzrósł od 1 do nawet 3 punktów procentowych. Te punkty procentowe przekładają się na dramaty setek osób i ich rodzin, którym nikt z odpowiedzialnych za ten stan rzeczy w obecnej sytuacji nie stara się pomóc i wesprzeć.

Działające Urzędy Pracy oczywiście prowadzą statystyki, ale jako strona społeczna oczekujemy od powołanych służb podległych urzędom miast i gmin działań nakierowanych na realne zmniejszenie tej tendencji.

W naszym przekonaniu zarówno Urzędy Pracy, jak i władze samorządowe nie prowadzą jasno określonej i przemyślanej polityki w tym zakresie. Brak jest zaangażowania środków finansowych na aktywizację bezrobotnych, a także nie ma spójnych i klarownych programów dających nowe możliwości łagodzenia skutków bezrobocia.

Przedstawianie ciągłych analiz i statystyk nie przynosi wymiernych korzyści dla osób poszukujących pracy, a propozycje pracy umieszczone w urzędach pracy są już w większości nieaktualne, albo wymagania stawiane przez pracodawców nie stanowią możliwej bariery do ich przekroczenia. Samorząd winien w większym stopniu angażować się w działania zmierzające do przejęcia aktywności w zakresie zachęcania i tworzenia nowych miejsc pracy, a także ustalenie korzystniejszych warunków dla pracodawców, którzy kreują kolejne miejsca pracy.

Wysoki poziom bezrobocia powoduje nieodwracalne zmiany degeneracji społecznej, zmierzającej do zjawiska wykluczenia społecznego,

Statystyki wykazują, że gro osób bezrobotnych oczekuje już ponad 2 lata na propozycję pracy, a najbardziej niepokojący jest wiek największej statystycznie grupy osób pozostających bez pracy między 18, a 34 rokiem życia, co stanowi około 60% ogółu bezrobotnych. W zdecydowanej większości są to osoby dobrze wykształcone, w wieku produkcyjnym, a także posiadające już kilkuletnie doświadczenie zawodowe. Trzeba pamiętać, że wydłużenie wieku emerytalnego do 67 roku życia nie polepszy nam dzisiejszej sytuacji, ale znacznie ją pogorszy.

Tymczasem wiele osób mających już ustalone prawo do emerytury nadal pozostaje w stosunku pracy, tym samym młode osoby nie znajdują miejsca pracy na rynku, z uwagi na małą rotację w zatrudnieniu. Naturalne odejście z pracy poprzez przejście na emeryturę powinno być najlepszym sposobem generowania miejsca pracy dla młodych osób, które mają bardzo dobre przygotowanie zawodowe, jak i wykształcenie.

Według naszej oceny, niepokojące zjawisko podwyższającego się poziomu bezrobocia dotyczy w szczególności ludzi młodych, co niestety wyraża się procesem wyludnienia.

Dlatego domagamy się od władz samorządowych powiatów i miast Płocka, powiatu płockiego, Sierpca, powiatu sierpeckiego, Gostynina, powiatu gostynińskiego, Płońska i powiatu płońskiego podjęcia natychmiastowych działań zmierzających do zwiększenia środków na realną aktywizację bezrobotnych, a także przedstawienia szczegółowego planu działań w zakresie szybkiego przeciwdziałania wzrostowi bezrobocia.
Samorządy w naszej ocenie, powinny również podjąć wspólnie działania ukierunkowane na zmiany ustawowe i większe wsparcie rządu w tym zakresie. Do tej pory to samorządy przejmowały wiele zadań ze sfery rządowej, niejednokrotnie dokładając własne środki do ich realizacji, przyszedł czas, aby rząd zajął się wspólnie z samorządami działaniami ukierunkowanymi na pomoc bezrobotnym.

Wojciech Kępczyński, Przewodniczący  Zarządu Regionu Płockiego  NSZZ „Solidarność”

O sytuacji na płockim rynku pracy pisaliśmy tutaj:
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE