Reklama

Dostawa respiratorów? Terminy są na listopad [RAPORT Z WINIAR]

Opublikowano:
Autor:

Dostawa respiratorów? Terminy są na listopad [RAPORT Z WINIAR] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dyrektor Stanisław Kwiatkowski przekazał najnowsze informacje dotyczące sytuacji epidemiologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku.

Dyrektor Stanisław Kwiatkowski przekazał najnowsze informacje dotyczące sytuacji epidemiologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku. 

Dane liczbowe: 

  • 26 pacjentów na oddziałach zakaźnym i płucnym, 
  • 25 czeka na wynik,
  • 1 pacjent z potwierdzonym COVID-19,
  • 1 pacjent na OIOM-ie czeka na wynik (prawdopodobnie będzie ujemny), 
  • 18 pobrań ostatniej doby,
  • 11 na oddziale zakaźnym,
  • 7 w budynku szpitala,
  • 394 pobrania od początku pandemii,
  • 83 osoby zgłosiło się do szpitalnego oddziału ratunkowego,
  • 25 zostało przyjętych na oddziały. 

Do ogólnej liczby pobrań wliczają się także wymazy od pacjentów, którzy już przebywają na oddziale. 

- Nikogo nie odsyłamy z izby przyjęć oddziału zakaźnego. Poprzedniej doby na izbie przyjęć oddziału zakaźnego pobrano 2 wymazy - mówi Stanisław Kwiatkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. 

Nie ma też przypadku kwarantanny wśród pracowników szpitala. Zmienił się za to adres hotelu dla medyka. W pierwotnej wersji miał nim być hotel Czardasz.

- Narodowy Fundusz Zdrowia przeprowadził przetarg. Hotele dla medyka w Płocku funkcjonują w hotelu Herman i hotelu Płockim - mówi Kwiatkowski. 

Nowe respiratory? Terminy są odległe

Szpital otrzymał ponad 100 tys. od Caritasu na zakup respiratora. Jest jednak problem. 

- Na tę chwilę termin dostawy to listopad, a za chwilę może być grudzień albo nawet przyszły rok. Takie jest zapotrzebowanie na rynku. Umowa z Caritasem wskazuje, że mamy dwa miesiące na zakup, ale będziemy prosić o przedłużenie terminu, bo respirator jest nierealny do kupienia w tym terminie - wskazuje dyrektor.

Szpital ma ponad 80 respiratorów, ale jak mówi dyrektor, każdy się przyda. Sprzęt się zużywa i trzeba go wymieniać.

Lepsza jest za to sytuacja na rynku sprzętu ochrony osobistej. Jak mówi dyrektor, rynek się już nasycił, choć ceny nadal są dużo wyższe niż przed pandemią. Jest już jednak dużo łatwiej dostępny, niż jeszcze kilka tygodni temu. 

- Dziś samochód pojechał do Warszawy po 1400 litrów płynu do dezynfekcji oraz kombinezony, fartuchy, rękawice, przyłbice. Zaczyna to spływać ze środków samorządu województwa mazowieckiego i od wojewody. Dziś np. dojedzie też pierwsza partia 5 tys. maseczek FFP2. Zamówiliśmy też kombinezony wielokrotnego użytku, choć są dwukrotnie droższe. Myślę, że w piątek będą - mówi dyrektor. - Mogę powiedzieć, że szpital dobrze zaopatrzony w sprzęt ochrony osobistej - zapewnia dyrektor. 

Na razie nie ma za to mowy o powrocie do wykonywania zabiegów planowych. O tym zadecydują władze centralne. Póki co kolejka rośnie. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE