Reklama

Doradcy płatnika składek pojawili się w ZUS. Pomogą przedsiębiorcom

Opublikowano:
Autor:

Doradcy płatnika składek pojawili się w ZUS. Pomogą przedsiębiorcom - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od 1 lutego w siedzibach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pojawili się doradcy płatnika składek.

Od 1 lutego w siedzibach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pojawili się doradcy płatnika składek. 

Zmieniły się przepisy dotyczące opłacania składek. Od 1 stycznia przedsiębiorcy wpłacają składki na jedno konto, zamiast na kilka. To spore ułatwienie dla prowadzących firmę. 

[ZT]17643[/ZT]

Od 1 lutego w siedzibach ZUS stanęło 732 doradców płatnika składek. Mają wyjaśnić sposób zaksięgowania wpłat oraz omówić stań rozliczeń. Jak tłumaczy Piotr Olewiński Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego, nowy sposób księgowania mógł spowodować drobne niedopłaty

- U części przedsiębiorców zmiana mogła spowodować niedopłatę na koncie płatnika składek - mówi rzecznik. - Stało się tak, ponieważ od 1 stycznia przelana kwota w pierwszej kolejności zaspokaja najstarsze zaległości, a dopiero później bieżące zobowiązania. Jeżeli więc na koncie danego płatnika w ZUS istniało zadłużenie, to styczniowy przelew nie wystarczył na pokrycie zarówno zaległości jak i bieżących składek.

Doradcami zostali pracownicy ZUS, którzy będą także prowadzić szkolenia w związku ze zmianami. Aby skorzystać z ich usług, w biletomatach wystarczy wybrać opcję "doradca płatnika". Stan rozliczeń można sprawdzić także online. Wystarczy posiadać konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Przedsiębiorcy mogą tam zobaczyć tam saldo rozliczeń, ale też np. podejrzeć zwolnienia lekarskie swoich pracowników. 

- Dokument pojawia się na stronie najpóźniej następnego dnia od wystawienia, dzięki czemu pracodawca bardzo szybko pozyskuje wiedzę o chorobie pracownika - mówi Olewiński. - Oczywiście tak jak do tej pory jest to wyłącznie informacja o wystąpieniu czasowej niezdolności do pracy, pracodawca nie ma dostępu do kodu choroby.

Jeśli pracodawca podejrzewa symulowanie choroby, może także za pośrednictwem Internetu złożyć wniosek o skontrolowanie zwolnienia. 
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE