Reklama

Dom czy mieszkanie? Dylematy inwestora i jedyna słuszna odpowiedź.

Opublikowano:
Autor:

Dom czy mieszkanie? Dylematy inwestora i jedyna słuszna odpowiedź. - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Planując podniesienie komfortu życia, poprzez zmianę miejsca zamieszkania musimy dokonać zasadniczego wyboru – gdzie chcemy mieszkać. Jeśli ktoś ceni sobie bliskość miasta, bycie w centrum towarzyskiego życia, czy brak konieczności odśnieżania drogi, z pewnością nie da się przekonać do budowy domu pod miastem. Natomiast jeśli dla kogoś priorytetem jest posiadanie ogrodu z własnymi warzywami i piaskownicą, kominka, przy którym w zimowe wieczory może się ogrzać, czy też zależy mu na stworzeniu prywatnego azylu, z dala od zgiełku miasta, nie zdecyduje się na zakup mieszkania. Czym kierujemy się dokonując wyboru i dlaczego wszelkie argumenty przemawiają na rzecz domu?

Dla niektórych wybór domu równoznaczny jest z większą niż w mieszkaniu liczbą obowiązków. Ale czy w domu faktycznie jest tak dużo pracy? Wiele zależy od wyboru konkretnego projektu domu, faktu, czy budujemy go sami, czy buduje go deweloper, a także od tego, czy jest to szeregowiec, bliźniak czy może dom wolnostojący. Niebagatelne znaczenie ma również wielkość budynku - dom do 100 metrów kwadratowych dużo łatwiej utrzymać w czystości niż taki 300 metrowy, podobnie sytuacja wygląda z ogrodem.

Wdzięczne obowiązki i przywileje domatora.

Bez względu na to, czy projekt naszego wymarzonego domu wybraliśmy przeglądając projekty domów jednorodzinnych, wielorodzinnych czy tych postawionych w zabudowie szeregowej, po naszej stronie będzie wypełnianie różnego typu obowiązków. Posiadając dom czeka nas odśnieżanie chodnika, drogi czy dachu, regularne koszenie oraz podcinanie krzewów i gałęzi, grabienie liści, czyszczenie rynien, dbanie o czystość kominów i wiele innych czynności, których nie jesteśmy nawet w stanie przewidzieć wcześniej.

Porównywalne koszty, nieporównywalny komfort i swoboda życia.

Kolejną kwestią, którą należy rozważyć myśląc o własnym domu, to koszty. Po dokładnej analizie można dojść do wniosku, że mieszkanie w domu nie kosztuje wiele więcej niż w mieszkaniu. Całościowe opłaty są zależne od takich czynników, jak: rodzaj ogrzewania (czy ogrzewanie jest gazowe czy elektryczne, czy w projekcie domu był kominek z płaszczem wodnym lub innego typu odprowadzanie ciepła do budynku), kwestie wodno-kanalizacyjne (czy dom posiada instalację kanalizacyjną czy szambo). Na bilans ekonomiczny kosztów ma wpływ również powierzchnia domu oraz materiały użyte do ocieplenia, czy szczelność okien i przegród termicznych.

Jak szybko dotrzemy na miejsce, czyli kilka słów o dojazdach.

Często mówiąc o minusach mieszkania w domu, wspomina się o dojazdach. Ten argument bardzo często podają osoby, które nie muszą jeździć samochodami, tylko wsiadają w komunikacje miejską i po 15 minut są na miejscu. Tymczasem projekty domów po to, by odciąć się od zgiełku miasta, a więc bywa on usytuowany albo pod miastem, albo na jego peryferiach. Okazuje się, że często dojazd z podmiejskich miejscowości do centrum dużego miasta zajmuje tyle samo, lub mniej, niż przedostanie się z jednego końca miasta na drugi. Duże aglomeracje mają dobrze rozwinięte systemy parkingów typu park&ride, które pozwalają zaparkować samochód i wsiąść w szybką kolej miejską, która w parę minut jest w samym centrum miasta, bez żadnych korków.

Wybieramy dom - bilans zysków dla Ciebie.

Podsumujmy zatem, jakie są plusy domu? Z pewnością wskażą je osoby świadome i zdecydowane na podniesienie komfortu życia. Wśród zalet znajdzie się więc fakt, że:

masz swój azyl i nie musisz przejmować się hałasami sąsiadów
zamiast siłowni wolisz odśnieżanie (lub poranny jogging przy wschodzie słońca),
chcesz wychowywać swoje dzieci we własnym ogrodzie (nie zaś stale patrzeć na zegarek na publicznych placach zabaw),
lubisz wieczorem usiąść przy kominku (wiedząc, że możesz wtedy nieco zaoszczędzić na kosztach ogrzewania),
angażujesz się w „projekt dom” całym sercem (bo wiesz, że dom to nie tylko budynek, ale przede wszystkim styl życia).

Dom to wybór idealny przede wszystkim dla tych, którzy zakładają, lub pragną założyć rodzinę. Nie ma bezpieczniejszego i spokojniejszego miejsca do beztroskiego wychowywania dzieci, niż jednorodzinny dom. Jeśli ten fakt stawimy na pierwszym miejscu nie straszne nam nawet coroczne odśnieżanie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE