Każdy pracownik zatrudniony na umowie o pracę ma prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego. Osobom, których staż pracy wynosi 10 lat i więcej, przysługuje 26 dni wolnych, a tym, którzy pracują krócej niż 10 lat - 20 dni. Do tej puli należy również doliczyć dni ustawowo wolne od pracy. Warto podkreślić, że w 2025 r. ich liczba wzrośnie.
Jak wypadają dni wolne od pracy w 2025 r. ?
- 1 stycznia (Nowy Rok) - wypada w środę
- 6 stycznia (Święto Trzech Króli) - wypada w poniedziałek
- 20 kwietnia (Niedziela Wielkanocna)
- 21 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny)
- 1 maja (Święto Pracy) - wypada w czwartek
- 3 maja (Święto Konstytucji 3 maja) - wypada w sobotę
- 19 czerwca (Boże Ciało) - wypada w czwartek
- 15 sierpnia (Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny oraz Święto Wojska Polskiego) - wypada w piątek
- 1 listopada (Wszystkich Świętych) - wypada w sobotę
- 11 listopada (Święto Niepodległości) - wypada we wtorek
- 24 grudnia (Wigilia) - zgodnie z ustawą, Wigilia będzie w 2025 r. po raz pierwszy dniem ustawowo wolnym od pracy. Wypada w środę
- 25 grudnia (I Dzień Świąt Bożego Narodzenia) - wypada w czwartek
- 26 grudnia (II Dzień Świąt Bożego Narodzenia) - wypada w piątek
Jak zaplanować urlop w 2025 r. ?
Ułożenie dni ustawowo wolnych od pracy w 2025 r. daje szerokie możliwości na dłuższy wypoczynek bez konieczności wykorzystywania wielu dni urlopu. Przyjrzeliśmy się, które terminy warto wziąć pod uwagę, jeżeli zależy nam na długich weekendach lub przedłużonych świętach. Warto zaznaczyć, że propozycje skierowane są przede wszystkim do osób, które pracują w systemie od poniedziałku do piątku.
Przedłużone świętowanie Nowego Roku - choć na tę decyzję może być już za późno, warto wspomnieć o możliwości dłuższej zabawy sylwestrowej. Wykorzystując zaledwie dwa dni urlopu (2 i 3 stycznia), będziemy mogli cieszyć się łącznie 6 dniami wolnymi od pracy (od środy 1 stycznia do poniedziałku 6 stycznia włącznie).
Święta Wielkanocne i długi weekend majowy - ze względu na to, że Wielkanoc wypada w tym roku wyjątkowo późno, święta można przedłużyć aż do majówki! Wykorzystując 7 dni urlopu i "odbierając" wolne 2 maja, możemy liczyć na 16 dni odpoczynku na przełomie tych dwóch miesięcy (od soboty 19 kwietnia do niedzieli 4 maja włącznie).
Długi weekend w czerwcu - Boże Ciało wypada w czwartek 19 czerwca. Biorąc 4 dni urlopu wypoczynkowego (16,17,18 i 20) zyskamy aż tydzień wolnego jeszcze przed wakacjami. To dobry moment, aby zaplanować wyjazd przed sezonem, oszczędzając nie tylko urlop, ale również pieniądze.
Długi weekend w listopadzie - ponieważ Wszystkich Świętych wypada w tym roku w sobotę, pracownicy mają prawo "odebrać" ten dzień. Warto zrobić to np. 3 lub 10 listopada. Wówczas, aby mieć aż 11 dni wolnego, będziemy musieli wykorzystać jedynie 5 dni urlopu wypoczynkowego.
Święta Bożego Narodzenia i Sylwester - w przyszłe święta zyskujemy jeden dodatkowy dzień wolny od pracy - Wigilię. Jako, że wypada ona w środę, możemy rozdysponować swój urlop tak, by wykorzystując 7 dni urlopu (22, 23 ,29, 30, 31 grudnia oraz 2 i 4 stycznia), móc cieszyć się aż 18-dniowym odpoczynkiem (od 20 grudnia do 6 stycznia 2026 r.)
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.