Reklama

Do pomocy nawet katecheci. Ważą się losy egzaminów dla ponad tysiąca uczniów

Opublikowano:
Autor:

Do pomocy nawet katecheci. Ważą się losy egzaminów dla ponad tysiąca uczniów - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Środa stanowi jedną wielką niewiadomą zarówno dla uczniów z ostatnich klas gimnazjów, którzy powinni rozpocząć egzaminy, jak i dla ich rodziców oraz samych dyrektorów szkół. Dopóki uczniowie wraz z całym składem kilkuosobowej komisji nie usiądą na miejscach w wyznaczonych salach o ustalonej porze, nikt nie odetchnie z ulgą. A do tego kolejne dwa dni egzaminów gimnazjalnych. Bo kto będzie chciał wyjść do uczniów, także stawić czoła rodzicom, mówiąc, że jednak egzaminu nie będzie...

Środa stanowi jedną wielką niewiadomą zarówno dla uczniów z ostatnich klas gimnazjów, którzy powinni rozpocząć egzaminy, jak i dla ich rodziców oraz samych dyrektorów szkół. Dopóki uczniowie wraz z całym składem kilkuosobowej komisji nie usiądą na miejscach w wyznaczonych salach o ustalonej porze, nikt nie odetchnie z ulgą. A do tego kolejne dwa dni egzaminów gimnazjalnych. Bo kto będzie chciał wyjść do uczniów, także stawić czoła rodzicom, mówiąc, że jednak egzaminu nie będzie...

Obecnie w szkołach prowadzonych przez miasto mamy 1053 uczniów w ostatnich klasach gimnazjów. W tym roku egzamin gimnazjalny odbędzie się w dniach 10-12 kwietnia. Na gimnazjalistów czekają egzaminy z trzech części: humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i języka obcego. Dodatkowe terminy egzaminów zostały zaplanowane na 3-5 czerwca. Wyniki kwietniowego egzaminu będą ogłoszone i przekazane szkołom 14 czerwca. Dyrektorzy poszczególnych szkół potrzebują osób nie tylko do komisji. Ktoś musi zadbać o pozostałe kwestie organizacyjne - przygotowanie sali poprzez ustawienie stołów i rozstawienie krzeseł.

W związku z trwającym od poniedziałku strajkiem środowiska oświatowego młodzi ludzie, którzy i tak stresują się egzaminem, teraz nie są nawet pewni tego, czy faktycznie w środę przystąpią do egzaminu gimnazjalnego. Tym sposobem ostatni rocznik gimnazjalistów będzie zapamiętany, jako ten, który nie tylko będzie miał "pod stromą górkę" w dostaniu się do wymarzonej szkoły ponadgimnazjalnej, startując z absolwentami ośmioklasowych szkół podstawowych, ale także rocznik obarczony konsekwencjami braku porozumienia między stroną rządową a związkowcami w kwestii płac. Dlatego decyzja dla nauczycieli, czy przystępować do strajku, okazała się niebywale trudna i wszyscy do samego końca liczyli, że sytuacja rozwiąże się zanim uczniowie zaczną zmagać się z treścią przygotowanych zadań egzaminacyjnych. Dyrektorzy szkół mieli przed sobą trudne zadanie, na dobrą sprawę nie wiedząc do poniedziałku, ile osób zgłosi gotowość do pracy, a także kto pomoże przy organizacji egzaminów gimnazjalnych.

- To dyrektorzy zgodnie z art 44zzs ustawy o systemie oświaty odpowiadają za organizację i przebieg egzaminu w danej szkole. Uspokajamy uczniów i rodziców,  egzaminy odbędą się zgodnie z harmonogramem CKE - twierdzi rzeczniczka prasowa Ministerstwa Edukacji Narodowej, Anna Ostrowska.

Czy egzamin odbędzie się w Zespole Szkół nr 6, do którego należy Gimnazjum nr 14 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Władysława Jagiełły w Płocku?

- Raczej tak - odpowiada ze sporą dozą ostrożności wicedyrektor Marcin Jaroszewski.

Raczej, ponieważ skompletowali skład komisji egzaminacyjnych z nauczycieli z własnej szkoły oraz z innych na terenie miasta, ale jest ich akurat tyle, aby egzaminy mogły się odbyć. - Skład jest minimalny. A zawsze warto mieć wszystko zapięte na ostatni guzik, a nawet mieć kogoś, kto w razie czego pomoże - dopowiada.

Uspokajają także w Zespole Szkół Technicznych. Egzamin dla uczniów z Gimnazjum nr 12 ma się odbyć w wyznaczonym terminie. Dyrektor Dariusz Tyburski podkreśla, że o wiele trudniej od niego mają dyrektorzy większych szkół, a co się z tym wiąże - także więcej klas.

- U mnie to raptem 14 osób. Łącznie do egzaminu przystąpi 41 uczniów, wliczając uczniów ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego Piłki Ręcznej, którzy również jutro podejdą do egzaminu. Będzie wspólna czteroosobowa komisja, w tym dwoje katechetów, jeden nauczyciel i jedna osoba z innej szkoły. Z nauczycielem, który nie przystąpił do strajku, już rozmawiałem. Nie sądzę, aby wystąpiły problemy.

W Zespole Szkół nr 2 (Szkoła Podstawowa nr 21, Gimnazjum nr 10) już wcześniej opublikowano informację na stronie internetowej: EGZAMIN GIMNAZJALNY w naszej szkole odbędzie się zgodnie z harmonogramem OKE tzn. w dniach 10-12 kwietnia 2019 roku.

A jak będzie w Zespole Szkół nr 3 (Gimnazjum nr 13 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. gen. Józefa Hallera, III Liceum Ogólnokształcące)?

- Przygotowujemy się do przeprowadzenia egzaminu gimnazjalnego zgodnie z harmonogramem - zapewnia dyrektorka Agnieszka Wierzchowska.

Po chwili jednak zaznacza, że w obecnej sytuacji nie można mieć 100 proc. pewności. - To sytuacja kryzysowa, wymagająca dużych umiejętności organizacyjnych. Przy czym każdy nauczyciel ma prawo każdego dnia do podjęcia własnej decyzji, czy tego dnia będzie strajkował. Na środę i czwartek potrzebuję nauczycieli do trzech zespołów nadzorujących, nieco więcej już na piątek. A jeśli jutro nauczycieli w komisjach zabraknie? Wówczas egzamin się nie odbędzie. Proszę mi wierzyć, do samego końca pozostanie pewna doza niepewności. Wierzę jednak, że będzie dobrze.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE