Zbliżający się początek roku sprzyja sporządzaniu planów na kolejne miesiące. Można zawczasu zrobić przymiarkę do najkorzystniejszej dla nas przerwy od zawodowych obowiązków, aby wiedzieć jakie daty wpisać we wniosku o udzielenie urlopu.
W 2020 roku będzie kilka okazji do cieszenia się możliwością dłuższego wypoczynku. Jeśli ktoś zawczasu uzgodnił sprawę z pracodawcą, to na dobrą sprawę pierwsza okazja nadarza się właśnie teraz, wystarczyło poprosić o trzy dni wolnego: 27, 30 i 31 grudnia, co z uwzględnieniem Bożego Narodzenia i Nowego Roku przekłada się na osiem dni bez zawodowych obowiązków. Dodajmy, że zbliża się kolejna okazja do trzech dni wolnego (w tym weekend), skoro 6 stycznia (Święto Trzech Króli) wypada w 2020 r. w poniedziałek.
Na kolejną okazję poczekamy do kwietnia. Biorąc cztery dni wolnego: 14, 15, 16 i 17, uwzględniając dwa weekendy, przerwa od pracy może potrwać nawet 9 dni. Przypominamy, że w tym roku Wielkanoc obchodzimy 12 i 13 kwietnia. Warto też zastanowić się nad kolejną okazją (np. na jakiś wyjazd) pod koniec kwietnia - wystarczą cztery dni wolnego: 27, 28, 29 i 30, aby zagwarantować sobie 9 dni wypoczynku od 25 kwietnia do 3 maja (uwzględniamy dwa weekendy, Święto pracy i Święto Konstytucji 3 Maja, które w 2020 r. wypada w niedzielę).
Kto i z tej propozycji nie skorzystał, może trzymać kciuki za dobra pogodę i poczekać do czerwca. Biorąc trzy dni: 8, 9 i 10, zyskamy sześciodniowe rozkoszowanie się wypoczynkiem od 6 do 11 czerwca (11 czerwca - Boże Ciało). A jeśli wolne będziemy mieli również 12 czerwca, automatycznie wypoczynek wydłuży się do 9 dni, co daje nam znacznie większe pole manewru w jaki sposób te wolne dni od pracy najlepiej wykorzystać. Pamiętajmy (jeżeli pracujemy także w soboty), że w sobotę 15 sierpnia wypada Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.
Zastanówmy się nad tymi możliwościami tym bardziej, że dopiero w listopadzie będzie można pokusić się na kolejny urlop, wykorzystując święto 11 listopada, które wypada w środę. Jeśli wybieramy się w tym czasie do innego miasta, rozważmy prośbę o wolne na 9 i 10 listopada (wraz z jednym weekendem zyskamy w ten sposób 5 dni) bądź na 9, 10, 12 i 13 listopada (wraz z dwoma weekendami zyskujemy 9 dni). Z kolei w grudniu na przygotowania świąteczne można poświęcić 21, 22, 23 i 24 - te cztery dni przełożą się, o ile oczywiście dostaniemy zgodę przełożonego - na 9 dniowy wypoczynek (uwzględniając weekend i święta Bożego Narodzenia, bowiem w 2020 r. wigilia będzie w czwartek, pierwszy i drugi dzień świąt to piątek i sobota). Gdyby jednak pracodawca zechciał zagwarantować nam jeszcze dłuższy wypoczynek, to poprośmy również o cztery dodatkowe dni: 28, 29, 30 i 31 grudnia, wówczas w zamian za 8 dni urlopu mamy szansę na 16 dni wolnego (wliczając trzy weekendy, Boże Narodzenie i Nowy Rok).
Dni ustawowo wolne od pracy
- 1 stycznia (środa) - Nowy Rok
- 6 stycznia (poniedziałek) - Trzech Króli (Objawienie Pańskie)
- 12 kwietnia (niedziela) - Wielkanoc
-13 kwietnia - Poniedziałek Wielkanocny
- 1 maja (piątek) - Święto Pracy
- 3 maja (niedziela) - Święto Konstytucji 3 maja
- 31 maja (niedziela) - Zesłanie Ducha Świętego
- 11 czerwca (czwartek) - Boże Ciało
- 15 sierpnia (sobota) - Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
- 1 listopada (niedziela) - Wszystkich Świętych
- 11 listopada (środa) - Święto Niepodległości
- 25 grudnia (piątek) - Boże Narodzenie
- 26 grudnia (sobota) - drugi dzień świąt Bożego Narodzenia