Reklama

Dlaczego w godzinę "W" nie zawyły syreny? Ratusz odpowiada

Opublikowano:
Autor:

Dlaczego w godzinę "W" nie zawyły syreny? Ratusz odpowiada  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wielu mieszkańców ze zdziwieniem dopytywało, dlaczego 1 sierpnia o godz. 17:00 w Płocku nie było słychać syren alarmowych. Jak tłumaczą w ratuszu, za włączenie systemu odpowiedzialni byli ludzie w Warszawie, do których zwrócili się o wyjaśnienia.

Wielu mieszkańców ze zdziwieniem dopytywało, dlaczego 1 sierpnia o godz. 17:00 w Płocku nie było słychać syren alarmowych. Jak tłumaczą w ratuszu, za włączenie systemu odpowiedzialni byli ludzie w Warszawie, do których zwrócili się o wyjaśnienia. 

To tradycja, że 1 sierpnia o godzinie 17:00 wyją syreny. To forma upamiętnienia godziny "W", która była umownym początkiem powstania warszawskiego. W Płocku oficjalne uroczystości miasta odbyły się przy pomniku Żołnierzy Armii Krajowej na cmentarzu przy Al. Kobylińskiego, tzw. Powązkach. Tam również nie był słyszalne syreny. 

Jak tłumaczą w ratuszu, o 17:00 miały zawyć wszystkie 42 syreny należące do Systemu Powiadamiania i Alarmowania Mieszkańców w Płocku. Stanowią one także integralną część systemu Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Warszawie.

- Zgodnie z decyzją Wojewody Mazowieckiego Konstantego Radziwiłła urządzenia te miały zostać włączone przez służby wojewody w Warszawie. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Warszawie nie wyraziło zgody na włączenie syren ze stanowiska w Płocku. Wniosek w tej sprawie został złożony przez Dyrektora Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Urzędu Miasta Płocka 31 lipca 2020 r., w związku z koniecznością synchronizacji czasowej urządzeń alarmowych w systemie zintegrowanym i niezintegrowanych, które są zlokalizowane na obiektach przemysłowych w Płocku - tłumaczy Konrad Kozłowski z Referatu Informacji Miejskiej urzędu miasta. 

Jak dodaje, zwrócono się w tej sprawie do Centrum Zarządzania Kryzysowego w Warszawie i firmy odpowiedzialnej za integrację systemów ostrzegania z prośbą o wyjaśnienia w tej sprawie. Istnieją dwie możliwości: urządzania albo nie zostały włączone albo zostały włączone i nie zadziałały. 

- Cichy test urządzeń przeprowadzony przez Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego przed głośną próbą syren wypadł pozytywnie i nie wykazywał awarii - mówi Kozłowski. -Dźwięk syren alarmowych słyszany w Płocku pochodził z urządzeń niebędących w zintegrowanym Systemie Ostrzegania i Alarmowania Mieszkańców, które znajdują się na terenie miasta i zakładach pracy w Płocku. Urządzenia te były obsługiwane przez operatorów z Płocka.

A Wy słyszeliście syreny? 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE