Reklama

Degustacja, koncert, wystawa. I pierwszy raz w Wyszogrodzie

Opublikowano:
Autor:

Degustacja, koncert, wystawa. I pierwszy raz w Wyszogrodzie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości To będzie już siódma edycja Płockich Dni Żydowskich, odbędą się one w dniach 3-7 września. O szczegółach imprezy dyskutowano w środę w siedzibie Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku. Ostatniego dnia imprezy uroczystości zaplanowano w Wyszogrodzie.

To będzie już siódma edycja Płockich Dni Żydowskich, odbędą się one w dniach 3-7 września. O szczegółach imprezy dyskutowano w środę w siedzibie Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku. Ostatniego dnia imprezy uroczystości zaplanowano w Wyszogrodzie. 

- To już siódma edycja imprezy. Przed wojną Żydzi stanowili 25 procent mieszkańców Płocka - przypomniał Mariusz Wojtalewicz, kierownik Muzeum Żydów Mazowieckich. - Przygotowaliśmy taki program, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Wstęp na wszystkie nasze wydarzenia jest bezpłatny.

Dyrektor Muzeum Mazowieckiego Leonard Sobieraj, któremu podlega Muzeum Żydów Mazowieckich podkreślił, że Dni trafią także do Wyszogrodu dzięki pomysłowi starosty płockiego Mariusza Bieńka, przed laty burmistrza Wyszogrodu. 

- To wspólna nasza decyzja wraz z Muzeum Mazowieckim - mówił starosta płocki Mariusz Bieniek. - Maleńkie Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej od 2012 roku stało się poważną placówką i liczbą zwiedzających ponad 10 tysięcy. Jestem pełen podziwu jak szeroko w świecie odbijają się wydarzenia, organizowane przez placówkę. To wszystko sprawia, że muzeum jest elementem rozwojowym dla całego powiatu. 

Dni Żydowskie już tradycyjnie rozpoczną się wernisażem wystawy w placówce przy ul. Kwiatka 7 (3 września o godz. 18). Jej tytuł to „Bo nie wszystko ma kres. Fotografie płockich Żydów”. Autorem jest Grzegorz Chabowski, płocczanin i entuzjasta historii Płocka. 

- Swoją wystawą chcę zaprezentować wycinek wielowiekowej bytności Żydów w Płocku. Będzie fotografia z 1915 roku, prezentująca wnętrze dużej płockiej synagogi. Ale też zdjęcia z okresu II Rzeczpospolitej, II wojny światowej, powojennej obecności ocalałych Żydów w ich rodzinnym mieście. To unikatowe zdjęcia, często dotąd niepublikowane, dokumenty, noty biograficzne i wspomnienia, które dają niezwykły wyraz pamięci o naszych dawnych współmieszkańcach – podkreśla w zapowiedzi imprezy Grzegorz Chabowski.

Drugiego dnia (4 września o godz. 18) Muzeum zaprasza na spotkanie  „Trudniej zapomnieć”, przygotowane przez aktorów Sylwię Krawiec i Szymona Cempurę na podstawie książki „Jak tropione zwierzęta” Heleny Bodek. Fabułę książki tworzy niezwykle realistyczny, poruszający opis losu żydowskich mieszkańców Żychlina podczas II wojny światowej. Wydarzenia przenoszą czytelnika w realia nie tylko żychlińskiego getta, także do Płocka, Gąbina, Strzegowa czy Raciąża. 

Natomiast 5 września o godz. 18 koneserów czeka płocki wieczór poezji „Przywróć rzeczom blask utracony” w wykonaniu aktorki Mai Komorowskiej. Będzie ona recytowała wiersze wybitnych polskich poetek i poetów, m.in. Czesława Miłosza, Icyka Mangera, Zbigniewa Herberta, Juliana Tuwima, Zuzanny Ginczanki, Bolesława Leśmiana, Władysława Broniewskiego. 

Płocką część Płockich Dni Żydowskich zakończy 6 września o godz. 18 koncert „Ahavat Olam - Wieczna Miłość". Najpiękniejsze pieśni hebrajskie świąt żydowskich można będzie usłyszeć w wykonaniu Anny Riveiro i Anny Hajduk. Po koncercie wszyscy zostaną zaproszeni na degustację potrawy żydowskiej.

Imprezę zakończy koncert 7 września o godz. 18 na rynku w Wyszogrodzie. Jego tytuł to „Szalom na wyszogrodzkim rynku”. 

- Koncert odbędzie się w zachowanej scenerii dawnego sztetla, kiedyś było to miejsce spotkań wielu kultur. Tam przenikały się wzajemnie zwyczaje żyjących obok siebie Polaków, Niemców a przede wszystkim Żydów - opowiada Zdzisław Leszczyński, dyrektor Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej, które wchodzi w skład Muzeum Mazowieckiego. - Przed II wojną światową w miasteczku mieszkało ponad 70 procent Żydów, sąsiedztwo to skutkowało wzajemnym przejmowaniem czasami nawet drobnych fragmentów życia codziennego. 

Zawód klezmera często przechodził z pokolenia na pokolenie, dla wielu był sposobem na życie, muzycy ci grywali przy różnych okazjach często też na przedwojennych polskich weselach. Koncert w Wyszogrodzie poprowadzi Teresa Wrońska, kierownik muzyczny w Teatrze Żydowskim w Warszawie, a także aktorka teatralna i kabaretowa. Opowie o żydowskim poczuciu humoru. Bowiem, w tym nieistniejącym świecie, obok muzyki żart i anegdota, były czymś zwykłym, codziennym, jednym z elementów barwnego, wielonarodowego polskiego krajobrazu. W programie są występy zespołów Jarmuła Band, Magda Brudzińska i Rzeszów Klezmer Band.

Organizatorzy przygotowali bezpłatny przejazd autokarowy z Płocka i Sochaczewa na czterogodzinny koncert w Wyszogrodzie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE