Reklama

Czytelnik: Co się dzieje? Znów podwyższone wskazania dla benzenu

Opublikowano:
Autor:

Czytelnik: Co się dzieje? Znów podwyższone wskazania dla benzenu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W nocy z czwartku na piątek znów były podwyższone wskazania dla benzenu, które nie umknęły uwadze czujnych mieszkańców. - Orlen sam się przyznał, że zaczyna remonty – dodawał nasz czytelnik. Skontaktowaliśmy się z kierownikiem płockiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. - Nie stało się nic nadzwyczajnego, co mogłoby niepokoić płocczan – powtarza kierownik Andrzej Hasa.

W nocy z czwartku na piątek znów były podwyższone wskazania dla benzenu, które nie umknęły uwadze czujnych mieszkańców. - Orlen sam się przyznał, że zaczyna remonty – dodawał nasz czytelnik. Skontaktowaliśmy się z kierownikiem płockiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. - Nie stało się nic nadzwyczajnego, co mogłoby niepokoić płocczan – powtarza kierownik Andrzej Hasa.  

Płocczanie obawiają się, że może ponownie dojść do sytuacji, która wydarzyła się również w nocy z 21 na 22 września 2016 roku. Wówczas odnotowano wyższe wskazania właśnie dla benzenu, co powiązano z Orlenem, a skoczyło marszem płocczan, a nawet zgłoszeniem sprawy do przez prezydenta miasta do lokalnej prokuratury. Później były spotkania z mieszkańcami zorganizowane przez koncern. A teraz dopiero co biuro prasowe zakładu poinformowano o zaplanowanych remontach.

[ZT]16400[/ZT]

To, jak z kolei twierdzi kierownik płockiej delegatury WIOŚ Andrzej Hasa, zbiegło się w czasie z sytuacją, na którą koncern nie ma wpływu.

- Za podwyższone wskaźniki dla benzenu odpowiadają niekorzystne warunki meteorologiczne – twierdzi kierownik delegatury.

Jego zdaniem za tę sytuację odpowiadały takie czynniki, jak kierunek wiatru czy duża wilgotność powietrza. Innymi słowy, to wiatr spowodował, że zanieczyszczenia skumulowane w powietrzu zostały skierowane w stronę miasta, stąd te wyniki na stacjach pomiarowych. - W przypadku innych związków, wskazania już tak znacznie nie uległy powiększeniu. W nocy wystąpiły dwa piki, teraz już sytuacja jest w normie – mówi Andrzej Hasa. - Tak bywa, że raz to stężenie jest mniejsze, innym razem z powodu różnych czynników jest większe – tu wskazał także na skutki funkcjonowania lokalnych kotłowni. - Nie ma żadnej awarii czy to w Orlenie, czy w jakimś innym zakładzie na terenie Płocka, co mogłoby wpłynąć na tę sytuację.

Ponadto przypomniał, że norma dla benzenu jest średnioroczna (5 µg/m3), a nie dzienna. Jeszcze w piątek powinien ukazać się w tej sprawie komunikat na stronie WIOŚ.

Fot. Wskazania dla benzenu w nocy 1 września (WIOŚ)

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE