Reklama

Czytelniczka: Śmierdziało tak, że nie dało rady otworzyć okna

Opublikowano:
Autor:

Czytelniczka: Śmierdziało tak, że nie dało rady otworzyć okna - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości - Tak się na żyć w tym mieście. Na Dobrzyńskiej przy zamkniętych oknach spać się nie dało - żali się czytelniczka. Kolejny przysyła wyniki pomiaru powietrza ze stacji przy ul. Mikołaja Reja pokazujące wysokie stężenie pyłów w powietrzu, zwłaszcza PM 2,5.

- Tak się na żyć w tym mieście. Na Dobrzyńskiej przy zamkniętych oknach spać się nie dało - żali się czytelniczka. Kolejny przysyła wyniki pomiaru powietrza ze stacji przy ul. Mikołaja Reja pokazujące wysokie stężenie pyłów w powietrzu, zwłaszcza PM 2,5.

Poranne wyniki z miejskiej stacji pokazywały, że jakość powietrza jest na poziomie dostatecznym (na Radziwiu i na os. Wyszogrodzka), obecnie dostatecznym lub odrobinę lepszym - umiarkowanym na os. Borowiczki, Trzepowo i na Starym Mieście.

- Skarpa, Wielka Płyta, centrum miasta, tu faktycznie śmierdzi – przyznaje kierowniczka płockiej delegatury WIOŚ, Katarzyna Jasińska. Wysłano już inspektora, a także auto ze sprzętem do wykrywania substancji niebezpiecznych. – Kontrola trwa. Są postoje technologiczne w Orlenie. Inspektor ma ustalić, czy aby nie doszło do jakiś niekontrolowanych incydentów. Ponadto nie są korzystne warunki atmosferyczne, jest mgła, powietrze stoi w miejscu – wyjaśnia szefowa płockiej delegatury.

WIOŚ na dobrą sprawę nie bada substancji odorowych takich jak np. merkaptany. Bada natomiast benzen, dwutlenek siarki  i właśnie w przypadku benzenu odnotowano wyższe wskazania na stacji przy ul. Królowej Jadwigi (5,5, 6,3). – Ale nie ma przekroczenia, ponieważ obowiązują normy średnioroczne, a nie dobowe – przypomina Jasińska.

Jasińska zapewnia, że na bieżąco monitorują zarówno stacje WIOŚ, jak i śledzą wyniki miejskiej stacji pomiarowej. Skąd te rozbieżności, które było widać, dokonując zestawienia wyników? – Proszę zauważyć, że najgorsze wskazania są dla os. Wyszogrodzka, okolic ul. Słonecznej. Tam jest duże zapylanie także zimą. Dla innych miejsc w Płocku już są lepsze wskazania. A co do naszych stacji, to są usytuowane w innych częściach Płocka. Np. w zabudowie przy ul. Reja jest ogrzewanie z sieci miejskiej – tyle że właśnie ta stacja wykazuje większe zapylenie niż ta przy ul. Królowej Jadwigi.

Dziś jest wiatr słaby z kierunku północno-wschodniego. Zostaje liczyć na to, że trochę bardziej powieje…

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE