Reklama

Czy warto zostać taksówkarzem?

Opublikowano:
Autor:

Czy warto zostać taksówkarzem? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zawód taksówkarza wciąż może być bardzo opłacalną profesją, szczególnie jeśli kierowca posiada wiele stałych zleceń. Pomimo znacznej konkurencji na rynku wciąż wiele osób interesuje się pracą jako kierowca taksówki.

Zawód taksówkarza wciąż może być bardzo opłacalną profesją, szczególnie jeśli kierowca posiada wiele stałych zleceń. Pomimo znacznej konkurencji na rynku wciąż wiele osób interesuje się pracą jako kierowca taksówki.

Jakich formalności należy dopełnić, aby zostać taksówkarzem?

Podstawowym wymogiem do sprawdzenia się w tym zawodzie jest oczywiście posiadanie prawa jazdy kategorii B oraz uzyskanie licencji. Mogą się o nią ubiegać osoby powyżej 21. roku życia, które mają za sobą szkolenie z transportu ruchu drogowego lub posiadają pięcioletnie, zawodowe doświadczenie w roli kierowcy. Ważne jest także dostarczenie niezbędnych zaświadczeń lekarskich, w tym również dokumentu potwierdzającego psychologiczne przygotowanie do tego zawodu. Przeciwwskazaniem do sprawdzenia się w tej roli jest posiadanie prawomocnego wyroku sądu. Osoby zainteresowane stanowiskiem taksówkarza muszą zdać egzamin państwowy, na którym jest sprawdzana między innymi wiedza z zakresu topografii miasta. Konieczne będzie także posiadanie taksometru oraz kasy fiskalnej.

Na czym polega praca taksówkarza?

Taksówkarz jest odpowiedzialny za przewożenie klientów – za tę usługę pobiera opłaty zgodnie z taryfikatorem. Większość taksówkarzy wiąże się z wybraną korporacją, aby mieć gwarancję posiadania stałych zleceń. Niestety, jest to jednoznaczne z koniecznością uiszczenia zapłaty za przynależność. Niezbędny będzie także zakup radia, aby zadbać o stałą łączność z osobami odpowiedzialnymi za przydzielanie zleceń. Oczywiście można również zdecydować się na prowadzenie własnej działalności. W takim przypadku wysokość miesięcznych zysków ściśle uzależnia się od ilości i charakteru kursów. Niezależnie od specyfiki zatrudnienia każdy taksówkarz musi doskonale orientować się w topografii miasta, aby zapewnić klientowi optymalną trasę przejazdu.

Taksówkarz musi być przygotowany na nieregularny tryb pracy, który będzie uzależniony od liczby i specyfiki zleceń. Nierzadko to praca przede wszystkim w godzinach nocnych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE