Reklama

Czy warto stosować elektrozawór w instalacji domowej?

Opublikowano:
Autor:

Czy warto stosować elektrozawór w instalacji domowej? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Elektrozawory, głównie ze względu na cenę, są stosowane przede wszystkim w obiektach przemysłowych. Tymczasem coraz więcej mówi się o ich zastosowaniu w w instalacjach domowych. Czy naprawdę mogą one podnieść komfort i bezpieczeństwo w domu?

Elektrozawory, głównie ze względu na cenę, są stosowane przede wszystkim w obiektach przemysłowych. Tymczasem coraz więcej mówi się o ich zastosowaniu w w instalacjach domowych. Czy naprawdę mogą one podnieść komfort i bezpieczeństwo w domu?

Dlaczego elektrozawór miałby pomóc?

Elektrozawory nie podlegają bezpośredniej obsłudze. Ich działanie zależy od stanu zewnętrznego układu elektrycznego, a więc, mówiąc wprost, nie zamyka się ich, ani nie otwiera, pozostawiając kontrolę systemom częściowo autonomicznym.

Za ustalenie momentu otwarcia lub zamknięcia zaworów elektromagnetycznych odpowiadają czujniki zamontowane wewnątrz instalacji i kontrolujące jej stan. W odpowiedzi na pewne nieprawidłowe odczyty, układ może zadziałać w celu zamknięcia zaworu. Postęp w porównaniu z zaworami ręcznymi polega na tym, że można znacznie wcześniej wychwycić usterki i podjąć skuteczne działania.

Poza tym zawory mogą być kontrolowane przez systemy inteligentnego domu, a więc zabezpieczenie zadziała również pod nieobecność lokatorów.

Jak włączyć elektrozawór w instalację wodną?

Elektrozawór powinien wykryć nawet drobne przecieki w instalacji i odróżnić je od stanu po otwarciu punktu ujęcia wody. W tym celu trzeba dobrać odpowiedni czujnik, który montuje się na głównej rurze. Będzie on odpowiadał za przekazanie do elektrozaworu sygnału zamykania. Aby jednak całość działała poprawnie, należy jeszcze przewidzieć jeden lub kilka czujników zalania, które wykryją pojawienie się wody w miejscu, gdzie jej być nie powinno.

W krytycznym momencie do centralki sterującej spłyną dwa sygnały:

  • w określonym miejscu znajduje się woda;
  • w rurze głównej odbywa się przepływ cieczy.
Na podstawie tych danych centralka, a właściwie podpięty do niej elektrozawór na wodociągu, zamknie dopływ wody, tym samym minimalizując straty spowodowane zalaniem.

Jak włączyć elektrozawór w instalację gazową?

Cała idea jest podobna do montażu elektrozaworu na wodociągu. Potrzeba czujników gazu oraz elektrozaworu. Ten ostatni podłącza się do centralki, do której odpowiednio rozmieszczone czujniki przekażą sygnał o ulatniającym się gazie.

Podstawowy problem w tym przypadku wiąże się nie z samym elektrozaworem, ale z czujnikami, które muszą być bardzo precyzyjnie rozmieszczone, aby nie wzbudzały fałszywych alarmów. Taka instalacja jest jednak pod względem technicznym dość prosta. Każdy elektrozawór, jaki tylko może się przydać w podobnych instalacjach, kupisz na stronach profesjonalnych producentów armatury przemysłowej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE