Reklama

Reklama

Czy po zakładach drobiarskich powstanie osiedle mieszkaniowe? Zdecydują radni

Opublikowano: czw, 20 maj 2021 19:01
Autor: | Zdjęcie: załącznik do uchwały

Czy po zakładach drobiarskich powstanie osiedle mieszkaniowe? Zdecydują radni - Zdjęcie główne

foto załącznik do uchwały

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Z jednej strony perspektywa powstania żłobka, a także większa oferta mieszkaniowa. Z drugiej alarmująca Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna, że proponowana zabudowa jest zbyt wysoka i gęsta. Co zrobią miejscy radni, którzy muszą albo zgodzić się na nową inwestycję albo odmówić jej realizacji?

Reklama

Na najbliższej sesji rady miasta płoccy rajcy zajmą się tematem dotyczącym terenu po dawnych zakładach produkcyjnych m.in. drobiarskich, w kwartale ulic Bielska, Narodowych Sił Zbrojnych, Przemysłowa i Tysiąclecia, czyli znajdującym się na osiedlu Łukasiewicza

Otóż firma Greenfields z Warszawy złożyła wniosek do płockiego magistratu o ustalenie lokalizacji dla inwestycji mieszkaniowej wraz z towarzyszącą infrastrukturą właśnie na tym terenie. Mówiąc jaśniej, firma zwróciła się do miasta o pozwolenie, by na tej przestrzeni zbudować miniosiedle nazwane przez nią „Kostrogaj mieszkaniowy”. Dodajmy, że obecnie w dokumentach miasta jest to obszar o dominującej funkcji usługowej. Stąd, mieszkalnictwo wielorodzinne, bez zgody rady miasta, nie może tam powstać.

Greenfields ubiegając się o takie pozwolenie wskazuje, że na tym – trzeba przyznać sporym obszarze, bo zajmującym aż 66,2 tys. m kw. – powstanie maksymalnie 27 budynków mieszkalnych, wielorodzinnych z lokalami usługowo-handlowymi, garażami podziemnymi i miejscami rekreacji. W nowych blokach do użytku zostanie oddanych co najmniej 1100 mieszkań. Wysokość bloków planuje się od 18,15 do 30,10 metrów, co przełoży się na liczbę nadziemnych kondygnacji od pięciu do dziewięciu.

Wniosek Greenfields obejmuje także szereg inwestycji towarzyszących. Najważniejszą z nich, ze względu na problem Płocka w tym temacie, wydaje się być żłobek, który następnie zostałby przekazany miastu. Czyli byłaby to placówka, działająca na tych samych zasadach, co obecne cztery miejskie żłobki. Ponadto, w ramach inwestycji przedstawionej przez wnioskodawcę, powstałaby droga publiczna, położona pomiędzy ul. Bielską z ul. Przemysłową, zjazdy z obecnie istniejących dróg publicznych, a także niezbędna infrastruktura techniczna, w tym fragment kanalizacji deszczowej w ul. Bielskiej.

Firma po uzyskaniu zgody od miasta najpierw zajęłaby się usunięciem elementów związanych z dotychczasowym użytkowaniem terenu, a więc starych, niepotrzebnych budynków czy powierzchni utwardzonych, a także uzbroiłaby teren w niezbędne dla inwestycji mieszkaniowej sieci m.in. energetyczne, centralnego ogrzewania czy kanalizacyjne. Musiałaby też usunąć zieleń, kolidującą z planowaną inwestycją.

Budowa miniosiedla na poprodukcyjnym terenie wydaje się być atrakcyjnym pomysłem. Przypomnijmy, że dawniej na tej przestrzeni działały zakłady m.in. drobiarskie, które sprawiały mieszkańcom Wielkiej Płyty ogromne uciążliwości zapachowe. Teraz obszar miałby szansę się diametralnie zmienić.

Realizacja tej inwestycji niewątpliwie znacznie poszerzy ofertę mieszkaniową w Płocku i to w bardzo bliskiej odległości od centrum miasta. Ponadto poprawi też dostęp do opieki nad najmłodszymi dziećmi. Niemniej jednak planowana przez Greenfields inwestycja nie jest wolna od wad, co wypunktowała Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna, która negatywnie zaopiniowała wniosek. 

Otóż MKUA wskazała m.in. następujące uwagi:

 • Zabudowa w sąsiedztwie charakteryzuje się znacznie niższą intensywnością zabudowy, niższą wysokością zabudowy i zdecydowanie większym udziałem terenów zieleni wysokiej od przedstawionych w koncepcji. Wysokość zabudowy w otoczeniu nie przekracza 16 metrów - pięciu kondygnacji. Wysokość przekraczająca 30 metrów, zdaniem Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej nie ma uzasadnienia.
 • Zdaniem Komisji, analiza w zakresie dostępu do urządzonych terenów wypoczynku bądź rekreacji lub sportu powinna być pogłębiona. Należałoby przyjąć, iż na 4 m kw. urządzonych terenów wypoczynku oraz rekreacji lub sportu powinien przypadać nie więcej niż jeden mieszkaniec. Taki wymóg można by uznać za spełniony, jeśli takie tereny w sąsiedztwie posiadają rezerwy powierzchni – są w stanie zaspokoić potrzeby nowych i obecnych mieszkańców na poziomie nie niższym niż 4 m kw. na mieszkańca.
 • Nie spełniono wymogów uchwały Rady Miasta Płocka w zakresie liczby miejsc postojowych.

Decyzję w sprawie czy miniosiedle mieszkaniowe będzie mogło między ulicami Przemysłową i Bielską powstać, podejmie rada miasta, przyjmując jedną z dwóch przygotowanych na sesję uchwał. Jeden projekt zawiera zgodę, a drugi odmowę realizacji tej inwestycji. Decyzję radnych poznamy w czwartek 27 maja.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (19)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 6 miesięcy temu | ocena +0 / -0

  N_M

  Bardzo atrakcyjna lokalizacja. Wiadomo, że inwestor idąc kilka pięter wyżej zwiększy swój zysk ale pomimo, że wizualizacja wygląda fajnie i nowocześnie to będzie bardzo ciasne osiedle. Bloki chyba jeszcze bliżej jeden drugiego niż na Wielkiej Płycie. Jeśli ma być komfort mieszkania to miejsc parkingowych powinno być więcej niż przewiduje ustawa czy... Rozwiń

 • 6 miesięcy temu | ocena +0 / -0

  do radnych

  A ja liczę na rozsądek radnych wybranych z osiedla Łukasiewicza, zwłaszcza na panią radną Derlukiewicz. Jeżeli powstanie nowe osiedle Kostrogaj Mieszkaniowy to setki aut, które nie znajdą tam parkingu zablokują okoliczne uliczki. Pani radna, nie może Pani do tego dopuścić. Mieszkańcy Wielkiej Płyty liczą na Panią.

 • 7 miesięcy temu | ocena +4 / -0

  Zaskoczona

  Pomysł z Osiedlem jest fatalny. Dziwię się że Pan Prezydent wyraża zgodę na takie zmiany w infrastrukturze. Czy nie lepiej wyglądałby tu Aquapark z możliwością normalnego parkowania i dużą ilością zieleni? Myślę że najpierw trzeba pomyśleć a później działać. Słonie przy Zoo to fajny pomysł ale na takiej dużej powierzchni to powinny stać slonie o ... Rozwiń

 • 7 miesięcy temu | ocena +7 / -0

  Edward

  Mam nadzieję, że media staną na wysokości zadania i opublikują listy radnych którzy byli "za"

 • 7 miesięcy temu | ocena +8 / -2

  Nowy

  Panie Przewodniczący Jaroszewski.... w Panu Jedyna nadzieja! Zablokuj Pan ten projekt! Myślę że PIS będzie przeciwny. Drodzy płocczanie, przyglądajcie się jak zagłosuje partia przyjazna ratuszowi i dentowi ? Podziękujecie im w wyborach.

  • 7 miesięcy temu | ocena +5 / -1

   Ewa

   Rozsądek w przypadku tej ekipy przebija się ciężko.Pan jaroszewski swego czasu sugerował przeniesienie niebezpiecznie,kosztownie i uciążliwie położonego lotniska,które uśmierca miasto urbanistycznie .Niestety , partykularne interesy wpływowej grupki ludzi okazały się dla obecnej władzy ważniejsze niż interes miasta.Ale próbować zawsze trzeba,może ... Rozwiń

 • 7 miesięcy temu | ocena +8 / -1

  Pslpis

  Sprawa dla prokuratury. Negatywna opinia MKUA, a prezydent przekłada odpowiedzialność na Radnych. Juz zacieram ręce, z chęcią obejrzę tą sesje RM i zobaczymy jak zagłosują rajcy!

 • 7 miesięcy temu | ocena +5 / -1

  Zadecyduje

  andżej do pozwolenie na budowę potem odbierze pozwolenie tak jak na Żyznej

 • 7 miesięcy temu | ocena +5 / -1

  Viola

  A mnie martwi, że w tych blokach w głębi nie ma okien. Jak tak można mieszkać?

  • 7 miesięcy temu | ocena +3 / -1

   Nie kupię

   tam mieszkania, bo brak balkonów!!!

  • 7 miesięcy temu | ocena +3 / -0

   Ale

   drzewa rosną na asfalcie?

 • 7 miesięcy temu | ocena +4 / -1

  Jacek

  Rozumiem że wraz ze zgodą na zmianą MPZP miasto ma w perspektywie skomunikowanie tej inwestycji.... Wydaję się to oczywiste ale lepiej przypomnieć .... :))))

 • 7 miesięcy temu | ocena +2 / -4

  Po zakładzie drobiarskim

  Po wojnie w Warszawie przyjezdni hodowali świnie w blokach. A teraz będą kury na osiedlu???

 • 7 miesięcy temu | ocena +3 / -19

  Mam pomysła...

  Natychmiast przekazać ten teren aportem ojcu biznesmenowi z torunia, on wybuduje coś wspaniałego, może jakąś katedrę lub pomnik, pomysłów mu nie brakuje, ale tym wiekopomnym dziełem rozsławi nasze miasto na cały kraj, aż ten blask chwały dojrzy nasz przywódca Jarosław na żoliborzu i w chwili uniesienia i podniety, nada miastu stolice mazowsza, bo ... Rozwiń

 • 7 miesięcy temu | ocena +8 / -19

  Alleluja i do przodu

  A nie lepiej postawić na tej działce 70 metrowe domki z płaskim dachem, to by nie potrzeba było pozwolenia i zbędnych formalności? Ta firma chyba nie widzi możliwości jakie daje Nowy rozkŁad PISowy

 • 7 miesięcy temu | ocena +4 / -5

  Romek

  Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego też będzie miał coś do powiedzenia przy tak wysokiej zabudowie ze względu na zagrożenia. .To 1 km od lotniska i planowanego toru wyścigowego ,z hałasem ,szczególnie na wyższych piętrach może być niemały problem.Sama inwestycja wygląda dosyć przyjemnie.

  • 7 miesięcy temu | ocena +5 / -0

   Romek

   We wpisie J/w określiłem tę inwestycję przekornie jako przyjemną(dla dyskusji) .Urzędy,które zanegowały jej projekt urbanistyczny mają absolutną rację.Rezygnuje się z chowu klatkowego kur ale ludzi to nie dotyczy?To teren prywatny,więc inwestor może zgodnie z prawem zlokalizować tam co chce ale przed taką betonoza ,postawioną z chęci maksymalizac... Rozwiń

 • 7 miesięcy temu | ocena +12 / -5

  mieszkaniec

  To jak to miasto ma się rozwijać jak ciagle jakieś komisje rzucają przyszłym inwestorom kłody pod nogi.

  • 7 miesięcy temu | ocena +2 / -1

   Sally

   Uważam, że osiedle mieszkaniowe nawiązujące zabudową z ul. Bielską (domy 4-piętrowe na wschodzie i w zachodniej części - przy tzw. Wielkiej Płycie wyższe tj. ok. 8 i wyższych kondygnacji są mile widziane. Super, że ten teren ma być wreszcie zamieszkały - duży PLUS.