Reklama

Reklama

Czy niania może być ubezpieczona w ZUS?

Opublikowano: pon, 7 paź 2013 08:56
Autor:

Czy niania może być ubezpieczona w ZUS? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Odpowiedzi na takie i inne pytania będzie można otrzymać w trakcie organizowanych przez ZUS Dni Ubezpieczonego.

Reklama

Odpowiedzi na takie i inne pytania będzie można otrzymać w trakcie organizowanych przez ZUS Dni Ubezpieczonego.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował specjalne publikacje, które dostępne będą 7-11 października. W tych dniach będzie można również uzyskać porady i wskazówki ekspertów. Będą obi oczekiwać na osoby pracujące na etatach, prowadzące własne firmy, pomoce domowe i wszystkich płacących składny na ZUS.

– Chociaż z szacunków statystycznych wynika, że w Polsce aż 15 milionów osób objętych jest ubezpieczeniami społecznymi. Niestety, niewiele z nich zapoznało się z dotyczącymi ich przepisami – powiedziała nam Barbara Smardzewska-Czmiel, rzeczniczka prasowa płockiego oddziału ZUS-u. – Tymczasem brak wiedzy o prawach i obowiązkach w tym zakresie często skutkuje zaniedbaniem, które, może okazać się nie do naprawienia. Szczególnie, jeśli zostanie odkryte dopiero po wielu latach. Wiele osób pracujących na umowach zlecenia i umowach o dzieło nie wie dokładnie, jakie składki pracodawca jest zobowiązany za nie odprowadzać. Wielu ubezpieczonych nie zna zasad, gromadzenia ich składek emerytalnych i na czym polega ich waloryzacja.

Z informacji przekazanych nam przez rzeczniczkę ZUS-u wynika, że Dni Ubezpieczonego są doskonałą okazją, aby wyjaśnić wszystkim zainteresowanym, jak ważne są dla nich ubezpieczenia społeczne. I to w wielu życiowych sytuacjach.

– Do wyłącznej dyspozycji odwiedzających będą eksperci poszczególnych dziedzin ubezpieczeń. Poradę specjalistów uzyskają pracownicy, zleceniobiorcy, nianie, pracujący za granicą, prowadzący firmy za granicą, jak również osoby delegowane do któregoś z krajów UE – zaprasza Barbara Smardzewska-Czmiel. – O swoich nowych uprawnieniach więcej dowiedzą się również osoby przebywające na urlopie wychowawczym. Podczas Dni Ubezpieczonego będzie można dowiedzieć się o ułatwieniach w kontakcie z ZUS-em, jakie niesie ze sobą nowa Platforma Usług Elektronicznych pue.zus.pl. To dobry moment na założenie i jednoczesne uwierzytelnienie swojego profilu na PUE.

Rzeczniczka płockiego ZUS-u stanowczo podkreśliła, że podczas Dni Ubezpieczonego nie będzie można dowiedzieć się na temat konieczności wyboru między ZUS-em a Otwartymi Funduszami Emerytalnymi. – Zdaję sobie sprawę, że pojawić się może wiele pytań w tej sprawie. Obawiam się, niestety, że jest jeszcze stanowczo za wcześnie, abyśmy podjęli się dyskusji na ten temat – powiedziała nam Barbara Smardzewska-Czmiel. – Dlatego też nie będziemy doradzali naszym klientom rozwiązania, które będzie dla nich najlepsze z ekonomicznego punktu widzenia.

Fot. Portal Płock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.