Reklama

Czy katedra będzie w zabytkowej ekstraklasie? Są duże szanse

Opublikowano:
Autor:

Czy katedra będzie w zabytkowej ekstraklasie? Są duże szanse - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Oficjalnie płocka katedra jeszcze nie została uznana za Pomnik Historii i wciąż trzeba czekać. Procedury trwają. Do proboszcza ks. Stefana Cegłowskiego dotarła jednak informacja, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozytywnie rekomendowało wniosek, aby wpisać płocką świątynię na listę najważniejszych zabytków w Polsce.

Oficjalnie płocka katedra jeszcze nie została uznana za Pomnik Historii i wciąż trzeba czekać. Procedury trwają. Do proboszcza ks. Stefana Cegłowskiego dotarła jednak informacja, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozytywnie rekomendowało wniosek, aby wpisać płocką świątynię na listę najważniejszych zabytków w Polsce. 

Rezerwat archeologiczny w Biskupinie, klasztor w Częstochowie, starówka w Krakowie, zamek krzyżacki w Malborku czy też Trakt Królewski w Warszawie. To tylko niektóre Pomniki Historii w Polsce, a może niedługo na tej samej liście znajdzie się też płocka katedra? Status Pomnika Historii uchodzi za najwyższe wyróżnienie, które jak dotąd przyznano 60 zabytkom w kraju. Przypomnijmy, że dokumentację wysłano pod koniec stycznia 2017 roku. Ks. Stefan Cegłowski wspomina, że gościł delegację z Warszawy. Można uznać, że były to oględziny. Najwyraźniej wypadły pozytywnie.

- To wciąż nieoficjalne wieści, lecz wszystko jest na dobrej drodze – cieszy się proboszcz. - Rekomendacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego trafi do prezydenta Andrzeja Dudy.

Prezydent powinien podpisać rozporządzenie. Kiedy to nastąpi? Całkiem możliwe, że dopiero po wakacjach. - Skontaktowała się ze mną Anna Wawrzyńczuk z Narodowego Instytutu Dziedzictwa z prośbą o zdjęcia świątyni z lotu ptaka do planowanego na 2018 rok albumu „Niepodległa” - dopowiada proboszcz. Procedury jeszcze trwają, jednak w NID gromadzą już materiał fotograficzny. Zdjęcia zostaną wykorzystane oczywiście tylko wtedy, jeśli prezydent Duda podpisze dokumenty. Przypomnijmy, że MKiDN realizuje do 2021 roku program „Niepodległa” z okazji obchodów stulecia niepodległości Polski. W ramach programu zamierza finansować publikacje historyczne, koncerty, projekty wystawiennicze, a także poszerzyć listę wspomnianych już 60 obiektów - Pomników Historii.

[ZT]14635[/ZT]

W przypadku Pomnika Historii zabytek musi mieć szczególne znaczenie dla kultury naszego kraju. To nie tylko budowle, także zespoły architektoniczne, krajobrazy kulturowe, zabytki techniki, parki i ogrody, cmentarze, miejsce pamięci o ważnych wydarzeniach. Pomnikom Historii należy się szczególna ochrona prawna. Nam pozostaje tylko czekać na oficjalne potwierdzenie.

W katedrze trwają prace związane z odnową Kaplicy Królewskiej. Głównym sponsorem pozostaje przedsiębiorstwo Pern, wciąż jednak nie udało się zebrać całej niezbędnej kwoty, przez co tempo prowadzonego remontu nie ma już takiego impetu, jakby życzył sobie tego ks. Stefan Cegłowski. Zostały do wykonania prace związane m.in. z płytą sarkofagu, z pozłoceniem liter. Proboszcz dąży do tego, aby we wrześniu płocczanie i wszyscy przyjezdni mogli oglądać odnowioną kaplicę skrywającą szczątki dawnych władców. Nie ma jeszcze ustalonej formuły zwiedzania.

[ZT]15280[/ZT]

Na razie ksiądz zachęca do wzięcia udziału 22 lipca w spacerze organizowanym przez Płocką Lokalną Organizację Turystyczną z cyklu „Odkryj z nami Płock” (zbiórka uczestników o godz. 12.00 na Starym Rynku). Tym razem odwiedzą oczywiście wiekową świątynię na Wzgórzu Tumskim.

[ZT]15651[/ZT]

A już w najbliższą niedzielę kwestia na rzecz remontu katedry w Gorzowie Wielkopolskim. - Za już udzieloną pomoc podziękowania złożył proboszcz z parafii katedralnej w Gorzowie, ks. dr Zbigniew Kobus – mówił nam ks. Cegłowski. 

[ZT]15909[/ZT]

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE