Reklama

Czerwoniaki za darmo.Ale nie dla wszystkich

Opublikowano:
Autor:

Czerwoniaki za darmo.Ale nie dla wszystkich - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W niedzielę można wybrać się na darmową przejażdżkę czerwoniakiem. Ale samemu. Jeśli mąż wybierze się z żoną, jedno z nich musi zapłacić za bilet. Chyba, że mają dwa auta.

W niedzielę można wybrać się na darmową przejażdżkę czerwoniakiem. Ale samemu. Jeśli mąż wybierze się z żoną, jedno z nich musi zapłacić za bilet. Chyba, że mają dwa auta.

Już po raz trzeci
22 września, gdy obchodzony jest Europejski Dzień bez samochodu, również w Płocku właściciele lub współwłaściciele samochodów osobowych będą mogli skorzystać z bezpłatnych przejazdów autobusami KM na wszystkich liniach i we wszystkich strefach. Trzeba tylko mieć przy sobie ważny dowód rejestracyjny oraz dokument potwierdzający tożsamość.

– W przypadku, jeśli autobusem chce się przejechać małżeństwo posiadające jeden samochód, wówczas jeden ze współmałżonków musi skasować bilet – wyjaśniła nam Anna Kicińska, rzeczniczka Komunikacji Miejskiej. – Stosowną uchwałę w tej sprawie podjęła rada miasta.

Europejski dzień bez samochodu to międzynarodowa kampania ekologiczna, która jest zakończeniem tygodnia zrównoważonego transportu. Wiele miast tego dnia zamyka swoje centra dla pojazdów mechanicznych.

Głównym założeniem tygodnia zrównoważonego transportu jest promowanie transportu publicznego jako podstawowego środka komunikacji w dużych miastach oraz udowodnienie, że życie w mieście bez samochodu nie musi być trudniejsze. Organizatorzy kampanii liczą na to, że dzięki niej uda się, dzięki zmniejszeniu hałasu i zanieczyszczenia powietrza, poprawić jakość życia w mieście.

Jak powiedziała nam Anna Kicińska, jednym z motywów zorganizowania tygodnia zrównoważonego transportu i kończącego go dnia bez samochodu są wyniki badań ruchu drogowego. Wynika z nich jasno, że większość samochodowych podróży w miastach odbywa się na dystansach, których pokonanie zajmuje nie więcej niż kwadrans.

Krótka jazda autem jest mało ekonomiczna i szkodliwa dla silnika. Zdaniem fachowców każdy pojazd najwięcej paliwa zużywa tuż po rozruchu zimnego silnika.

– Taniej i szybciej można dotrzeć, na przykład do pracy, wybierając autobus. Poza tym samochodem jedzie przeważnie jedna osoba, podczas gdy w autobusie mieści się około 160 pasażerów –tłumaczyła Anna Kicińska. – Wystarczy porównać, ile miejsca zajmuje 160 samochodów, a ile jeden autobus. Ile czasu zajmie kierowcom stu sześćdziesięciu samochodów dojazd do celu, a ile czasu potrzebuje na pokonanie tego samego dystansu jeden autobus.

Fot. Portal Płock i KM Płock

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE