Reklama

Reklama

Czekają ich m.in. patrole na Bugu. Terytorialsi ruszyli na granicę z Białorusią [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Powitają Nowy Rok na służbie. Żołnierze 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej wyjechali w poniedziałek na tereny przygraniczne, by zmienić pełniących tam służbę terytorialsów.

Reklama

Możliwość delegowania żołnierzy WOT poza rejon stałej odpowiedzialności daje ustawa o powszechnym obowiązku obrony. Do tej pory takie sytuacje miały miejsce przy okazji działań kryzysowych.

- Żołnierze 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej wyjechali wesprzeć żołnierzy obrony terytorialnej na polsko-białoruskiej granicy. W ramach operacji „Silne Wsparcie" będą zbierać doświadczenie, wspierać specjalistycznie kolegów na wschodzie po to, by w Polsce żyło nam się bezpieczniej - mówi dowódca 6MBOT płk Witold Bubak.

Do zadań żołnierzy 6MBOT pełniących służbę na terenach przygranicznych należeć będą m.in.: obsługa masztów oświetleniowych oraz wydzielanie specjalistycznego sprzętu takiego jak: pojazdy osobowo-ciężarowe, terenowe, quady, prowadzenie wodnych patroli na rzece Bug czy wspieranie Straży Granicznej i Policji. 

- Wsparcie służb patrolujących tereny przygraniczne przez mazowieckich terytorialsów opiera się na czterech fazach: lokalizacji, izolacji, zabezpieczeniu i przekazaniu uchodźców odpowiednim służbom. Dodatkowo jesteśmy wyposażeni w plecaki ratownicze celem udzielenia pomocy potrzebującym - wyjaśnia por. Dominik Pijarski, oficer prasowy 6MBOT.

Od początku września br. żołnierze WOT zrealizowali blisko 6 tys. patroli pieszych, zmotoryzowanych i konnych. Na Bugu przeprowadzono ponad 700 patroli wodnych z wykorzystaniem łodzi płaskodennych. Grupy Rozpoznania Obrazowego WOT zapewniają ciągły monitoring sytuacji w strefie nadgranicznej i w bezpośredniej bliskości granicy po stronie białoruskiej.

Obraz z bezzałogowców umożliwia bardzo dokładne lokalizowanie miejsc podejścia imigrantów, ich aktywności, w tym przygotowywania się do nielegalnego przejścia przez granicę. Bezzałogowce wykonały ponad 300 lotów, 85% operacji lotniczych prowadzono nocą.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy