Reklama

Czas pożegnań: Pani Iwonko, pani Basiu, panie Marcinie, panie Arturze...

Opublikowano:
Autor:

Czas pożegnań:  Pani Iwonko, pani Basiu, panie Marcinie, panie Arturze... - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W czwartek odbyła się ostatnia sesja Rady Miasta Płocka. Można powiedzieć, że historyczna. Kolejna nie będzie już trwała cztery lata, tylko pięć. Dziś radni mieli odebrać pamiątkowe zdjęcia. – Pani Iwonko, pani Basiu, panie Marcinie, panie Arturze, panie Grzegorzu, panie Michale, panie Piotrze, drugi panie Michale, a przede wszystkim panie przewodniczący Wojciechu – żegnano odchodzących radnych.

W czwartek odbyła się ostatnia sesja Rady Miasta Płocka. Można powiedzieć, że historyczna. Kolejna nie będzie już trwała cztery lata, tylko pięć. Dziś radni mieli odebrać pamiątkowe zdjęcia. – Pani Iwonko, pani Basiu, panie Marcinie, panie Arturze, panie Grzegorzu, panie Michale, panie Piotrze, drugi panie Michale, a przede wszystkim panie przewodniczący Wojciechu – żegnano odchodzących radnych.

Szkoda, że ta ostatnia sesja, która trwała dwie godziny – czyli całkiem krótko w stosunku do innych posiedzeń płockich rajców w auli ratusza – nie należała do najspokojniejszych. I to nie tylko z powodu głosowania w sprawie przewodniczącego Artura Jaroszewskiego, któremu grozi zwolnienie z pracy w trybie dyscyplinarnym. Równie dużo, o ile nawet nie większych, emocji wzbudziła stara sprawa mieszkańców z ul. Żyznej. W międzyczasie trwały pożegnania.

Już na początku sesji radni przyjęli sprawozdanie dotyczące działalności Rady Miasta Płocka w kadencji 2014-2018. Towarzyszyło temu wystąpienie prezydenta, które z jednej strony było podziękowaniem za „ciężką” czteroletnią pracę (zwłaszcza przy strategii rozwoju czy reformie edukacji), podsumowaniem dokonanych w tym czasie („dynamicznych”) zmian w mieście zaczynając od oddania dworca autobusowo-kolejowego, a kończąc na trasie północno-zachodniej. – Chociażby złożone interpelacje były dowodem państwa ciężkiej pracy i współpracy z mieszkańcami. Złożono ich 2667 – dodawał miejski włodarz, wskazując zwłaszcza na Iwonę Jóźwicką, Tomasza Kominka i Darię Domosławską. – To również cenne wskazania, co trzeba zrobić, o co proszą mieszkańcy. Dziękuję wszystkim pracownikom na każdym szczeblu za ich zaangażowanie i współpracę. W sposób szczególny dziękuję pracownikom Biura Obsługi Rady Miasta.

Zaś z drugiej strony wystąpienie nie było wolne od odrobiny uszczypliwości.

– Dziękuję radnym, panu przewodniczącemu i wiceprzewodniczącym, także panu sekretarzowi. Dziękuję w sposób szczególny radnym, którzy wspierali mnie jako prezydenta, dźwigając w pełni odpowiedzialność za decyzje o przyszłości miasta. Dziękuję także radnym opozycji za krytykę, która często mobilizowała mnie, moich zastępców, współpracowników do jeszcze bardziej zaangażowanej i cięższej pracy. Jak bardzo było to właściwe i skuteczne, pokazały np. niektóre ulotki wyborcze jednego z radnych opozycji, który pomimo iż głosował przeciwko uchwałom budżetowym, to w ulotkach przypisał sobie sukces w postaci zrealizowanych inwestycji na swoim osiedlu. Trudno wyobrazić sobie lepszą laurkę pracy, pochwały i efektów.

Do podziękowań przyłączył się Artur Jaroszewski.

– Dziękuj tym wszystkim cichym mróweczkom – pracownikom pomagającym w codziennej pracy radnego, czyli pracownikom Biura Obsługi Rady Miasta.

Na tym pożegnania się nie zakończyły, wplatały się raczej w cały przebieg sesji. Jaroszewski później mówił: – Dziękuję zarówno prezydentowi, jak i państwu radnym za czteroletnią pracę na rzecz naszego miasta i jego mieszkańców. Nieraz różniliśmy się i różnimy się w szczegółach wizji dotyczącej rozwoju Płocka, ale nie mam wątpliwości, że każdemu z was zależy na dobru tego miasta. Z tych dyskusji, które toczyliśmy przez cztery lata, mam nadzieję, że rodziły się, rodzą się i będą rodzić się nadal dobre pomysły dla miasta. W sposób szczególny chciałbym podziękować tym radnym, których nie będzie w następnej kadencji. Pani Iwonko, pani Basiu, panie Marcinie, panie Arturze, panie Grzegorzu, panie Michale, panie Piotrze, drugi panie Michale, a przede wszystkim panie przewodniczący Wojciechu. Nowi radni mogliby się wiele od was nauczyć. Zawsze będziecie mile widziani w urzędzie miasta, na komisjach, na sesjach i w gabinecie u przyszłego przewodniczącego bez względu na to, kto nim będzie. Dziękuję wam bardzo.

Jedynie radna Iwona Jóźwicka zdecydowała się podejść do mównicy.

– Moja przygoda w Radzie Miasta Płocka dobiegła końca. Dziękuję za współpracę. Była to dobra czteroletnia praca na rzecz tego miasta. Jestem też przekonana, że zdobyte tu doświadczenia wykorzystam w mojej dalszej działalności. Gratuluję kolegom i koleżankom, którzy zdobyli mandat na 5-letnią kadencję. Wszystkiego dobrego.

Zamknięto już ostatnią 54. sesję Rady Miasta Płocka w kadencji 2014-2018. Pierwsza sesja w nowym składzie 22 listopada.

PODSUMOWANIE:

Zrzeczenie mandatu w trakcie kadencji dotyczyło: Romana Siemiątkowskiego, Krzysztofa Izmajłowicza, Andrzeja Nowakowskiego (mandat wygasił Komisarz Wyborczy, jako że Nowakowski został wybrany prezydentem w I turze wyborów).

Odbyły się 54 sesje, w tym 46 zwyczajnych i 8 nadzwyczajnych.

Do 25 października 2018 r. podjęto 874 chwały (bez dzisiejszych), w tym najwięcej, 248, w 2017 r.

Złożono 2667 interpelacji.

- przewodniczący rady miasta: Artur Jaroszewski

- wiceprzewodniczący rady miasta: Tomasz Korga, Wojciech Hetkowski, Małgorzata Struzik

radni:

klub Prawa i Sprawiedliwości: Wioletta Kulpa, Andrzej Aleksandrowicz, Adam Modliborski, Marek Krysztofiak, Kolczyński Tomasz, Tomasz Korga, Leszek Brzeski, Piotr Szpakowicz, Marcin Flakiewicz, Barbara Smardzewska-Czmiel (troje ostatnich odchodzi),

klub Platformy Obywatelskiej: Domosławska Daria, Artur Jaroszewski, Joanna Olejnik, Iwona Krajewska, Lech Latarski, Maliszewski Tomasz, Artur Kras, Grzegorz Lewicki (dwoje ostatnich odchodzi)

klub PSL: Małgorzata Struzik, Tomasz Kominek, Michał Sosnowski, Michał Twardy (dwóch ostatnich panów w następnej kadencji poza radą)

Iwona Jóźwicka (z początku klub PO, następnie doszła do Kukiz'15, odchodzi z rady)

SLD: Jacek Jasion, Wojciech Hetkowski (odchodzi z rady)

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE