Reklama

Czas podpisać umowę z pracodawcą. Na co zwrócić uwagę?

Opublikowano:
Autor:

Czas podpisać umowę z pracodawcą. Na co zwrócić uwagę? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Finałem procesu rekrutacji nie zawsze jest podpisanie umowy o pracę. Pracodawca ma możliwość nawiązania współpracy zakontraktowanej na kilka sposobów. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Każdy wiąże się też z innymi zasadami obliczania wynagrodzenia, obowiązkami i przywilejami pracowniczymi. Na co zwrócić uwagę podpisując umowę z pracodawcą?

Finałem procesu rekrutacji nie zawsze jest podpisanie umowy o pracę. Pracodawca ma możliwość nawiązania współpracy zakontraktowanej na kilka sposobów. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Każdy wiąże się też z innymi zasadami obliczania wynagrodzenia, obowiązkami i przywilejami pracowniczymi. Na co zwrócić uwagę podpisując umowę z pracodawcą?

Wysokość wynagrodzenia i odprowadzane składki

Najbardziej wiążącą formą współpracy jest umowa o pracę. Zarobki, a dokładnie najniższa stawka miesięcznego wynagrodzenia, określone są w ustawie. Prawo jasno określa też, jakie składki do Zakładu Usług Społecznych odprowadzać ma pracodawca. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wygląda różnica w twoim uposażeniu, sięgnij po kalkulator brutto i netto.

Kalkulator wynagrodzeń jest narzędziem, które pomoże obliczyć stawkę wynagrodzenia przysługującego również przy umowie-zleceniu. Tu podstawą jest określona prawnie minimalna stawka za godzinę. Od kontraktu na etat różni się ona też dobrowolną składką do ZUS, na podstawie której zleceniobiorca nabiera praw do zasiłku chorobowego lub rehabilitacyjnego.

Obowiązki i przywileje pracownika

Każdy kontrakt podpisany przez pracownika i pracodawcę określa zarówno obowiązki, jak i przywileje obu stron. W przypadku umowy o pracę otrzymujemy nie tylko pełen pakiet opłaconych przez pracodawcę składek odprowadzanych do Zakładu Społecznych, ale też przysługujący w każdym roku kalendarzowym płatny urlop wypoczynkowy. Temat płatnego urlopu wypoczynkowego można podjąć z pracodawcą również na etapie negocjowania warunków współpracy w ramach umowy-zlecenia.

Jeśli chodzi o obowiązki pracownika względem pracodawcy, tu znacznie większą swobodę w ich realizowaniu dają umowy-zlecenia i umowy o dzieło. Zleceniobiorca nie ma statusu pracownika. Oznacza to, że nie musi on wykonywać poleceń przełożonego. Tu liczy się efekt jego pracy z zachowaniem określonego terminu.

Bez względu na umowę, każdy ma prawo do premii uznaniowej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE