Reklama

Coraz więcej osób chce mieć broń. Jak wyglądają statystyki?

Opublikowano:
Autor:

Coraz więcej osób chce mieć broń. Jak wyglądają statystyki? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Rośnie liczba broni w prywatnych domach. Kupujemy ją w głównej mierze dla ochrony osobistej, a także dla celów łowieckich. Jak statystyki prezentują się w naszym regionie?

 

Rośnie liczba broni w prywatnych domach. Kupujemy ją w głównej mierze dla ochrony osobistej, a także dla celów łowieckich. Jak statystyki prezentują się w naszym regionie?

Według danych Komendy Głównej Policji na koniec 2017 r. w Polsce było zarejestrowanych 463,8 tys. sztuk broni. To najwyższa liczba od lat, a jak podaje Rzeczpospolita w 2014 było zarejestrowanych 381,6 tys. sztuk broni, a w 2016 r. 424,7 tys. Liczba zarejestrowanych osób, którym wydano pozwolenie na broń, nie przekłada się na liczbę zarejestrowanej broni. Można mieć bowiem więcej niż jeden egzemplarz, jak również starać o rozszerzenie wydanego pozwolenia. 

Powiat płocki, sam Płock podlegają pod Komendę Wojewódzką Policji w Radomiu. Jak pokazują statystyki KWP, na koniec ubiegłego roku na Mazowszu (z wyłączeniem Warszawy) było 12,5 tys. osób posiadających pozwolenie na broń. Zarejestrowanych było zaś 28,3 tys. egzemplarzy broni. 

Najwięcej broni w prywatnych rękach to broń łowiecka - zarejestrowanych egzemplarzy mamy blisko 19,5 tys.. Na drugim miejscu znajduje się broń zarezerwowana na ochronę osobistą - prawie 2,1 tys.. Na trzecim miejscu dla celów kolekcjonerskich - 1,6 tys.

Dla porównania, w 2016 wydano łącznie 947 pozwoleń i 45 pozwoleń na "rozszerzenie zbioru". W 2017 było ich już więcej, bo 1007, a rozszerzeń 60.

Zasady m.in. wydawania i cofania pozwoleń na broń określa ustawa z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji. Pozwolenie na broń palną (w tym: broń palną bojową, myśliwską, sportową, gazową, alarmową i sygnałową) wydaje komendant wojewódzki policji właściwy ze względu na miejsce stałego pobytu zainteresowanej osoby. Dla Płocka będzie to Wydział Postępowań Administracyjnych w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Radomiu.

By takie pozwolenie otrzymać, trzeba spełnić szereg warunków dostosowanych do rodzaju broni i jej przeznaczenia. Przykładowo starając się o pozwolenie na broń palną łowiecką, należy wskazać okoliczności, które uzasadniają wydanie pozwolenia na podany rodzaj broni, np. zaświadczenie z Polskiego Związku Łowieckiego o zdaniu egzaminu z umiejętności posługiwania się bronią, w przypadku broni palnej np. do ochrony osobistej wskazanie okoliczności świadczących o realnym zagrożeniu życia lub zdrowia wnioskodawcy. Do wniosku o wydanie pozwolenia na broń należy dołączyć m.in. orzeczenie lekarskie i psychologiczne.

Pozwolenia na broń nie wydaje się osobom niemającym ukończonych 21 lat z konkretnymi wyjątkami u pełnoletnich osób osiągających wysokie wyniki w szkoleniu strzeleckim, np. reprezentanci Polski w strzelectwie sportowym. Z absolutną odmową spotkają się osoby z zaburzeniami psychicznymi, uzależnione od alkoholu lub substancji psychoaktywnych, skazane za przestępstwa, a nawet bez stałego meldunku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE