Reklama

Coraz więcej nowych mieszkań na Mazowszu. Ale nie w Płocku?

Opublikowano:
Autor:

 Coraz więcej nowych mieszkań na Mazowszu. Ale nie w Płocku?  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W województwie mazowieckim rośnie dynamika powstawania nowych mieszkań. Ale w Płocku powstaje ich dwa razy mniej niż średnio na Mazowszu. Płock jest w tej klasyfikacji nawet za powiatem sierpeckim.

W województwie mazowieckim rośnie dynamika powstawania nowych mieszkań. Ale w Płocku powstaje ich dwa razy mniej niż średnio na Mazowszu. Płock jest w tej klasyfikacji nawet za powiatem sierpeckim.

Takie wnioski wynikają z analizy obszernego dokumentu Urzędu Statystycznego w Warszawie, który wziął pod lupę rok 2018. Tak więc nie ma co wyciągać z danych US zbyt daleko idących wniosków, liczby zmieniają się dość dynamicznie, więc za rok czy dwa sytuacja może być inna.

Pozytywne, że w ubiegłym roku na Mazowszu oddano do użytkowania ponad 10 proc. mieszkań więcej, niż rok wcześniej, chociaż nowych budynków było mniej. Budujemy coraz szybciej: w 2018 r. przeciętny czas wznoszenia budynku wyniósł 35 miesięcy - to o 7 miesięcy mniej niż w 2017 r. Co ciekawe, zwiększyła się liczba mieszkań w miastach, a spadła na wsi. 

Średnia powierzchnia lokalu mieszkalnego w budownictwie indywidualnym zmieniła się niewiele, to 150 m kw. W miastach średnia to ponad 65 m kw., ale jeśli chodzi o lokale komunalne to już poniżej 40 m kw.

W 2018 r. mieszkania oddane do użytkowania na Mazowszu składało się przeciętnie z 3,4 izby (podobnie jak w 2017 r.). Największe mieszkania zostały przekazane przez inwestorów budujących mieszkania indywidualne — 5,5 izby, a najmniejsze przez budujących lokale komunalne — zaledwie 1,7 izby.

- Jakość mieszkań przekazywanych do użytkowania określa ich wyposażenie w instalacje techniczno-sanitarne. W 2018 r. prawie 96 proc. mieszkań wyposażonych było w wodociąg z sieci, blisko 86 proc. w kanalizację z odprowadzeniem do sieci, prawie 59 proc. w centralne ogrzewanie z sieci oraz ciepłą wodę dostarczaną centralnie i 36 proc. w gaz z sieci - czytamy w raporcie.

Najwięcej mieszkań - w przeliczeniu na 1000 osób - oddano do użytkowania w Warszawie — 13,2. W tej klasyfikacji średnia mazowiecka to 7,6, a w Płocku to tylko 3,7. Lepiej wygląda to w powiecie sierpeckim - 5, nieco słabiej w płockim ziemskim - 3,4, a w gostynińskim to zaledwie 2,4. Prym wiodą oczywiście powiaty okołowarszawskie.

Urząd Statystyczny pokusił się o jeszcze jeden ciekawy wskaźnik, a mianowicie dotyczący liczby oddanych mieszkań w porównaniu do 1000 zawartych małżeństw. Średnia krajowa to 962 lokali, Mazowsze jest znacznie z przodu z liczbą 1509. Rekord dzierży Warszawa - 2500. Płock ze wskaźnikiem 833 jest powyżej powiatu gostynińskiego (512) i płockiego (726), ale ponownie za sierpeckim (981).

W 2018 r. na Mazowszu rozpoczęto budowę ponad 46 tys. mieszkań. Inwestycje z myślą o sprzedaży lub wynajmie stanowiły prawie 3/4 ogółu, a dotyczące budownictwa indywidualnego - 25 proc. Zaledwie 1,3 proc. to budownictwo spółdzielcze, komunalne, społeczne czynszowe lub zakładowe. 

Opracowanie przygotował Mazowiecki Ośrodek Badań Regionalnych Urząd Statystyczny w Warszawie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE