Reklama

Coraz mniej sakramentów w diecezji

Opublikowano:
Autor:

Coraz mniej sakramentów w diecezji - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Z roku na rok ubywa osób przyjmujących sakrament bierzmowania i małżeństwa. W diecezji jest też coraz mniej księży i osób zakonnych.

Z roku na rok ubywa osób przyjmujących sakrament bierzmowania i małżeństwa. W diecezji jest też coraz mniej księży i osób zakonnych.

Jak co roku płocka Kuria przedstawiła dane uzyskane z kwestionariusza „Annus Census 2014”, przygotowywanego przez Stolicę Apostolską kościelnego rocznika statystycznego. Liczby dotyczą diecezji płockiej w minionym roku i zostały zebrane z blisko 250 parafii diecezji. Jak podaje rzeczniczka płockiej Kurii, Elżbieta Grzybowska, w diecezji mierzącej ok. 11 tys. km2 zamieszkuje ponad 813 tys. katolików.

Jednak wnioski płynące z zestawień nie napawają optymizmem. Największe różnice w porównaniu z ubiegłym rokiem zauważono w liczbie osób przystępujących do sakramentu bierzmowania - o ile w 2013 roku bierzmowanie miało  ponad 9,2 tys. młodych katolików, o tyle w minionym roku przyjęło go  ponad 8,6 tys. osób.

Mniej więcej na tym samym poziomie utrzymała się liczba zawieranych małżeństw (ok. 3,6 tys. w 2013 i 2014 roku) i chrztów (ok. 8.8 tys.). Więcej niż chrztów odnotowano niestety pogrzebów - katolicki pochówek miało w ub. roku blisko 9,7 tys. wiernych (rok wcześniej  ponad 9,4 tys. katolików).

Zmniejsza się również, choć nieznacznie, liczba księży pracujących w diecezji. Jak uszczegóławia rzeczniczka Kurii, w ub. roku kapłanów było 679 (razem z 56 księżmi zakonnymi), gdy tymczasem w roku 2013 – 683 (z 57 księżmi zakonnymi), natomiast zakonników i zakonnic - 222 ( 12 braci zakonnych i 210 sióstr zakonnych, podczas gdy w 2013 roku -  analogicznie 15 oraz 213). Przybyło natomiast księży emerytów – w 2014 r. było ich 105, gdy tymczasem w roku 2013 – 97.

W minionym roku zmarło dziewięciu księży (w 2013 - czterech).  - Na tym samym poziomie utrzymuje się liczba kleryków: w roku 2014 było ich 55, gdy tymczasem rok wcześniej 56 - informuje płocka Kuria.

W tym roku Kuria nie podała, ilu księży porzuciło kapłaństwo. Z naszych informacji wynika, że kapłanów, którzy porzucili stan duchowny w ub. roku, było co najmniej trzech.

Czytaj też:

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE