Reklama

Reklama

Co z wyborami do rad mieszkańców osiedli? Ich kadencja kończy się w maju

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Michał Wiśniewski

Co z wyborami do rad mieszkańców osiedli? Ich kadencja kończy się w maju - Zdjęcie główne

foto Michał Wiśniewski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Podczas grudniowej sesji rady miasta został poruszony temat wyborów do osiedlowych rad, które powinny się odbyć w przyszłym roku. Czy pandemia je uniemożliwi?

Reklama

Rady Mieszkańców Osiedli to jednostki pomocnicze miasta, które stanowią taki łącznik między mieszkańcami danego osiedla a ratuszem. Osiedlowi radni opiniują uchwały dotyczące ich części miasta np. nazw ulic. Mogą też zgłaszać swoje pomysły czy potrzeby. Organizują również imprezy integracyjne dla lokalnej społeczności. Obecnie mamy w Płocku 20 takich rad. Brakuje jej tylko w Ciechomicach, gdyż tam ze względu na brak spełnienia odpowiednich warunków, a dokładnie wystarczającej liczby kandydatów, wybory nie mogły się odbyć.

Kadencja Rad Mieszkańców Osiedla trwa cztery lata. Ostatnie wybory odbyły się w 2017 roku, więc następne powinny mieć miejsce w 2021 roku. I jak przyznał przewodniczący rady miasta Artur Jaroszewski podczas środowych obrad, jest już o nie pytany. Dodajmy, że wybory do osiedlowych rad przeprowadza właśnie rada miasta. I to od niej zależy jej termin.

- Obecnie trwająca kadencja osiedlowych rad wygasa w maju. Zgodnie z przepisami wybory powinny się odbyć w ciągu 12 miesięcy od jej zakończenia. I tak też planujemy je zorganizować – zaczął Jaroszewski i zaraz dodał, że ze względu na pandemię sytuacja jest specyficzna. – Nie przygotowuję na razie konkretnej uchwały z dokładną datą. Zakończyły się konsultacje społeczne na temat ordynacji wyborczej. Teraz tematem tym powinna się zająć organizacyjna komisja rady miasta. Ale chciałbym, żeby jej posiedzenie było otwarte, by mógł wziąć w niej udział każdy zainteresowany.

Artur Jaroszewski liczy, że po 17 stycznia sytuacja związana z pandemią się poprawi i będzie można najpierw zorganizować spotkanie konsultacyjne, a potem przeprowadzić wybory. Przewodniczący dodał też, że nawet po wygaśnięciu kadencji rady osiedlowej nadal – zgodnie z prawem - będą działały ich zarządy. Więc nie będzie przerwy w ich funkcjonowaniu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy