Reklama

Co roku przyjeżdża tu kilka tysięcy osób z całego świata. - A zdarza się, że płocczanie nie znają tego miejsca [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Co roku przyjeżdża tu kilka tysięcy osób z całego świata. - A zdarza się, że płocczanie nie znają tego miejsca [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości - To w Płocku, w tym miejscu wszystko się zaczęło - przypominano w poniedziałek podczas konferencji prasowej zapowiadającej obchody 89. rocznicy objawień Jezusa Miłosiernego św. siostrze Faustynie Kowalskiej.

- To w Płocku, w tym miejscu wszystko się zaczęło - przypominano w poniedziałek podczas konferencji prasowej zapowiadającej obchody 89. rocznicy objawień Jezusa Miłosiernego św. siostrze Faustynie Kowalskiej.

Powstał komitet organizacyjny jubileuszu 90. lecia pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego w Płocku.

- Nakreśliliśmy różne punkty, które uważamy, że są konieczne, aby to miejsce odkryć przed całym światem. Trochę jesteśmy zawstydzeni, że Płock i to miejsce musi czekać 90 lat na to, by zrozumieć, jaką perłę mamy w naszym mieście - mówił rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, ks. dr Tomasz Brzeziński. - W Płocku często nie znamy tego tego miejsca. Niektórzy zjawią się przypadkiem. Dziwią się, że powstaje jakaś świątynia, tu Pan Jezus się objawił, nie w Krakowie. Ciągle tego doświadczamy, zaś z drugiej strony od paru lat przyjeżdżają pielgrzymi z Filipin, Hongkongu, Brazylii, z najdalszych zakątków świata. Szukają miejsca pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego. Jeden z najdłuższych pobytów św. Faustyny, nie licząc Krakowa, był właśnie w Płocku.

Sanktuarium odwiedza rocznie ok. 14-15 tys. pielgrzymów, nie licząc indywidualnych wizyt. W ciągu 8 lat zjawili się wierni z 74 krajów.

- 22 lutego 1931 r. przyszedł Jezus do siostry Faustyny. Objawia jej się w wizerunku, który możemy zaobserwować na obrazie Bożego Miłosierdzia. Powiedział wymaluj obraz z podpisem "Jezu ufam tobie", dopowiadając "pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie". To były pierwsze słowa, jakie Faustyna usłyszała tutaj podczas objawienia. Co mówi dalej Jezus? Dusza, która czcić będzie ten obraz, nie zginie. Dla mnie to niesamowite słowa, obietnica życia wiecznego - dopowiadała siostra Jolanta Pietrasińska ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. - Ta obietnica najpierw była dana przez Pana Jezusa mieszkającym w Płocku. To z jednej strony obietnica, zaś z drugiej zadanie i odpowiedzialność. Przyjdzie dzień, kiedy nas zapyta "byłem tu, tu się objawiłem, co z tym zrobiłeś". Tu, w Płocku, Pan Jezus życzył sobie, aby było Święto Miłosierdzia. Z kolei wizja, w której nauczył św. Faustynę Koronki do Bożego Miłosierdzia, była już w Wilnie. Modlitwa w Godzinie Miłosierdzia, o którą prosił, byśmy czcili ten moment jego konania, to już wydarzyło się w Krakowie, pod koniec życia św. Faustyny. Natomiast początek przekazu był w Płocku.

22 czerwca 1950 r. dom zakonny i Zakład Anioła Stróża w Płocku przestały istnieć. Nieruchomości upaństwowiono, a siostry otrzymały natychmiastowy nakaz ich opuszczenia. Wróciły po 40 latach w 1990 r. - W Płocku zjawiły się na zaproszenie błogosławionego arcybiskupa Juliana Nowowiejskiego do wykonania konkretnej pracy, do posługi, czynnej, miłosiernej miłości wobec kobiet, dziewcząt, które potrzebowały głębokiej odnowy moralnej i materialnego wsparcia. To, na co Jezu zwracał szczególną uwagę, to miłosierdzie ducha. Niech ten rok pozwoli nam czytać obraz Jezusa Miłosiernego, zaufać Jezusowi - podkreślała siostra zakonna.

Program obchodów podzielono na trzy bloki:

... dla ducha

Od 5 marca (w każdy piąty dzień miesiąca o godz. 17.00 są Msze Św. wotywne o świętej siostrze Faustynie) rozpoczynają cykl spotkań "Rozmowy i miłosierdziu" (początek po Mszy Św., o godz. 17.45). będą to spotkania z ludźmi, którzy są "świadkami Boże Miłosierdzia". Podczas pierwszego zjawi się ks. Bogdan Czupryn.

Od Niedzieli Miłosierdzia (w tym roku wypada 19 kwietnia) będzie dostępna mobilna wystawa o św. Faustynie i płockich objawieniach (to plansze, zdjęcia z pamiątkami), dodatkowo powstanie ekipa ewangelizacyjna złożona z kapłana, siostry zakonnej i brata z Zakonu Rycerzy Jana Pawła II, którzy będą odwiedzali parafie z wystawą. Postał już minutowy spot reklamowy zapowiadający 89. rocznicę objawień, który od lutego jest do obejrzenia m.in. przed seansami filmowymi w Novymkinie Przedwiośnie. Kampanii towarzyszy hasło "Odkryj miejsce, które wybrał Jezus". Drugi film trwa nieco dłużej, z kolei trzeci powstanie wiosną 2020 r.

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=qmlmqBDfJVM[/YT]

Od Niedzieli Palmowej do Wielkiej Środy włącznie (5-8 kwietnia) potrwają wieczorne rekolekcje dla zapracowanych, ponadto planują ogólnopolskie rekolekcje dla księży (29 czerwca - 1 lipca), które poprowadzi jezuita ojciec Dariusz Kowalczyk. - Chcemy, aby księża poczuli siłę doświadczenia duchowego spotkania z Jezusem Chrystusem. Ludzie, którzy się zjawiają, mówią "proszę księdza, doświadczamy czegoś, czego nie było nam dane doświadczyć gdzie indziej" Dlaczego? Bo Jezus wybrał to miejsce. Nie tylko dla Faustyny. Dla wielu ludzi, którzy tego Jezusa potrzebują - kontynuował ks. Brzeziński.

... dla ucha i oka

Obchody 89. rocznicy objawienia rozpoczynają 22 lutego - udostępnią na dole w nowym kościele wystawę poświęconą św. Faustynie "U źródeł Bożego Miłosierdzia". Dotychczas wystawa była w Muzeum Diecezjalnym.

Wywiady, artykuły będą pojawiały się w mediach w ramach "Rozmów o Miłosierdziu".

... dla serca

Akcję nazwano "Smak Miłosierdzia" (początek 22 marca 2020 r.). - Pan Jezus powiedział, że my mamy miłosierdzie czynić - przypominał rektor sanktuarium. - Każdego 22. dnia miesiąca wracamy do początku tego miejsca. Dopóki siostry nie zostały wyrzucone przez władze ludowe, to miejsce było związane z czynami miłosierdzia.

Akcja każdego 22. dnia miesiąca potrwa od 15.30 do 16.30. Wierni, którzy po Koronce do Miłosierdzia Bożego, wyjdą, będą mogli w namiocie kupić bułeczki św. Faustyny. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup paczek dla ludzi ubogich i biednych. - Taki rodzaj wymiany. Ktoś czyni miłosierdzie, bo może. Ktoś doświadcza tego miłosierdzia, bo potrzebuje - podsumował duchowny.

21 lutego 2021 r. zorganizują uroczysty poczęstunek dla osób potrzebujących w przeddzień 90. rocznicy pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego w Płocku.

Obchody 89. rocznicy - 22 lutego 2020 r.

6.30 i 9.00, Msze Św.

11.30, czuwanie modlitewne w nowym kościele (prowadzi zespół "Moja rodzina")

12.00, uroczysta Msza Św. w nowym kościele pod przewodnictwem ks. biskupa Piotra Libery

15.00, Godzina miłosierdzia (nowy kościół)

15.30, Msza Św.

17.00, Msza Św., tuż po niej adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy

21.00, zakończenie adoracji, błogosławieństwo

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE