Reklama

Co czwarty maturzysta nie zdał egzaminu

Opublikowano:
Autor:

Co czwarty maturzysta nie zdał egzaminu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Maturzyści poznali dziś wyniki czerwcowego maratonu egzaminacyjnego. W Polsce maturę zdało 74 proc. absolwentów. Ponad 17 proc. nie zdało egzaminu z jednego przedmiotu i ma szansę przystąpić we wrześniu do poprawki. A jak wypadli zdający z regionu płockiego?

Maturzyści poznali dziś wyniki czerwcowego maratonu egzaminacyjnego. W Polsce maturę zdało 74 proc. absolwentów. Ponad 17 proc. nie zdało egzaminu z jednego przedmiotu i ma szansę przystąpić we wrześniu do poprawki. A jak wypadli zdający z regionu płockiego?

W kraju znacznie lepiej poszło absolwentom liceów - zdało ponad 81 proc.,  z grona absolwentów techników ta sztuka udała się grupie ponad 62 proc. Aby zdać maturę, trzeba było uzyskać minimum 30 procent punktów z egzaminów obowiązkowych. Egzamin poprawkowy zaplanowano 8 września br. Niestety, 8,8 proc. osób, które matury nie zdało z więcej niż jednego przedmiotu, może poprawić się dopiero w 2021 r.

W czerwcu br. do egzaminu maturalnego przystąpiło w Polsce ok. 260 tys. osób, w tym ponad 40 tys. na Mazowszu. Obowiązkowy był egzamin pisemnego z trzech przedmiotów na poziomie podstawowym (język polski, matematyka i język obcy nowożytny - np. angielski, niemiecki, francuski). Obowiązkowy był także sprawdzian pisemny z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, a także ustny z polskiego i języka obcego nowożytnego. Chętni mogli zadać jeszcze do pięciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.

Na Mazowszu maturę zdało 77 proc. osób. Jednego egzaminu nie zdało 15,8 proc. i mogą przystąpić do poprawki już za kilka tygodni, a 7,2 proc. osób, które mają dwa lub więcej niezaliczonych sprawdzianów, może poprawiać maturę dopiero w przyszłym roku.

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Warszawie przedstawiła m.in. wyniki procentowe w powiatach (maksymalnie można było uzyskać oczywiście 100 proc.). W Płocku średni wynik podczas egzaminu z j. polskiego podstawowego wyniósł ponad 53 proc., w powiecie płockim ziemskim 50, w sierpeckim 47, a w gostynińskim - ok. 54. Na Mazowszu najlepsza była młodzież z Warszawy - średnia 58,6 proc.

Średni wynik egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym w Płocku to ok. 51,5 proc., w powiecie płockim zaledwie 34,3 (w województwie gorzej było tylko w ostrołęckim), w sierpeckim 58,3, a w gostynińskim - 48,6. Najlepiej w skali województwa wypadli maturzyści z Warszawy (ok. 61,8 proc.), a tuż za nimi uplasowali się zdający z powiatu sierpeckiego, co jest dużym sukcesem w zestawieniu ponad 40 powiatów.

Natomiast j. angielski podstawowy w regionie płockim najlepiej napisali maturzyści z powiatu sierpeckiego (średnia to 71,7 proc.), w Płocku uzyskali 68,5, w powiecie gostynińskim 65,5, a w płockim - tylko 52,7 proc. (ponownie w województwie gorzej było tylko w ostrołęckim). W skali Mazowsza najlepsza była ponownie Warszawa - 83,3 proc. 

Pełne, oficjalne wyniki matury 2020 poznamy 30 września. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE