Reklama

Ciężkie czasy dla przedsiębiorców. Gmina Słupno wychodzi naprzeciw oczekiwaniom

Opublikowano:
Autor:

Ciężkie czasy dla przedsiębiorców. Gmina Słupno wychodzi naprzeciw oczekiwaniom - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nadchodzą ciężkie czasy dla przedsiębiorców. Samorząd Gminy Słupno próbuje temu przeciwdziałać. Ogłoszenie stanu epidemicznego, a później stanu epidemii i kolejnych obostrzeń znacznie zmieniło życie wszystkich Polaków. Zamknięte są żłobki, przedszkola i szkoły, a wiele firm musiało zaprzestać działalności. Gmina Słupno robi co może, by w ramach obowiązującego prawa pomóc swoim mieszkańcom.

Nadchodzą ciężkie czasy dla przedsiębiorców. Samorząd Gminy Słupno próbuje temu przeciwdziałać. Ogłoszenie stanu epidemicznego, a później stanu epidemii i kolejnych obostrzeń znacznie zmieniło życie wszystkich Polaków. Zamknięte są żłobki, przedszkola i szkoły, a wiele firm musiało zaprzestać działalności. Gmina Słupno robi co może, by w ramach obowiązującego prawa pomóc swoim mieszkańcom.

Pandemia koronawirusa to bez wątpienia największy kryzys w Europie ostatnich lat. Trudne czasy wymagają zdecydowanej reakcji. Wójt i Rada Gminy Słupno starają się pomagać przedsiębiorcom z terenu Gminy Słupno

Nie możemy czekać bezczynnie i patrzeć na to, co się dzieje – mówi Marcin Zawadka, wójt Słupna.

Pomoc dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy, którzy z dnia na dzień stracili źródło dochodu, mogą liczyć na pomoc gminy. Od 2015 roku w Gminie funkcjonuje Rada Społeczno-Gospodarcza, która jest ważnym ciałem konsultacyjno-doradczym dla wójta. Dzięki temu decyzje wspierają przedsiębiorców zostały podjęte tak szybko.

Wiele z wprowadzonych ograniczeń dotyczy bezpośrednio przedsiębiorców z Naszej Gminy Słupno. Chcąc im pomóc jako wójt podjąłem decyzję, iż wszyscy przedsiębiorcy wynajmujący lokale od Gminy od 1 kwietnia będą zwolnieni z czynszu za wynajem lokali przez najbliższe trzy miesiące. Jednocześnie przypominam pozostałym przedsiębiorcom z terenu Gminy Słupno, że istnieje możliwość umorzenia podatku od nieruchomości, odroczenia terminu płatności czy rozłożenia na raty. Wystarczy złożyć pismo. Każdy przypadek będziemy rozpatrywać indywidualnie. Serdecznie zachęcamy do skorzystania z tej formy pomocy – zachęca wójt.

Takie działania leżą w kompetencjach samorządu gminnego. Gmina nie wstrzymuje także trwających inwestycji, nie ma też mowy o przesuwaniu tych planowanych. Cały czas trwają prace przy ogłaszaniu kolejnych przetargów. Ruszyły już prace przy przebudowie ulicy Piastowskiej, rozstrzygnięte zostały przetargi na budowę dalszych etapów drogi w Rydzynie i ulicy Pocztowej z mostem w Słupnie.

Pomoc dla rodziców

Jako pierwsza gmina w powiecie płockim Słupno zniosło obowiązek opłat za żłobki. Decyzja została podjęta błyskawicznie, bo już 18 marca.

To jedyna opłata stała, bo w przedszkolach takiej nie ma. Nie chcemy żeby rodzice płacili za usługę, z której nie korzystają – mówi wójt. – W przedszkolach opłat stałych nie ma.

Opłata stała za marzec została naliczona proporcjonalnie za dni, w których żłobek działał. Opłaty za wyżywienie i pobyt należało wnieść za każdy dzień faktycznego pobytu dziecka w żłobku.

Pomoc dla uczniów

Zamknięcie placówek oświatowych oznacza konieczność zdalnej nauki. Nie wszystkie dzieci mają dostęp do swojego komputera. Gmina jako pierwsza w regionie złożyła do ministerstwa cyfryzacji wniosek o dofinansowanie sprzętu. Rozpoczął się nabór wniosków. Tak szybkie wsparcie dla samorządów było możliwe dzięki zgodzie Komisji Europejskiej na przesunięcie środków między projektami. Przepisy pozwalają wypożyczyć sprzęt uczniom. Po otwarciu placówek oświatowych, sprzęt posłuży np. w zajęciach dydaktycznych. Zamknięcie szkół oznaczało także zamknięcie szkolnych stołówek. Uczniowie, którzy korzystali z programu „Posiłek w szkole”, nie zostaną jednak pozostawieni. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Słupnie dokonał z urzędu zmiany wszystkich decyzji administracyjnych, które ustalały prawo do korzystania z rządowego programu Posiłek w szkole i w domu przez przyznanie obiadu w szkole. W zamian rodzice otrzymają ekwiwalent finansowy na zakup produktów spożywczych w celu przygotowania ciepłego posiłku na każde z dzieci.

Zmiany pracy Urzędu Gminy Słupno

Ze względu na pandemię koronawirusa, praca Urzędu Gminy Słupno została przeorganizowana. Urzędnicy nadal wykonują swoją pracę w ustalonych godzinach.

Dbamy o mieszkańców. Gdyby się okazało, że do urzędu weszła osoba zakażona koronawirusem, wszyscy jego pracownicy z urzędu musieliby zostać poddani dwutygodniowej kwarantannie. Pozostali mieszkańcy nie mogliby załatwić swoich spraw – tłumaczy Marcin Zawadka.

Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy nie mogą skontaktować się z urzędem.

Co warto wiedzieć?

  • Na parterze przy wejściu do urzędu gminy udostępniona jest specjalna urna, do której można wrzucać wszelką korespondencję kierowaną do Urzędu Gminy w Słupnie. Umożliwi to składanie deklaracji, pism i innych dokumentów przez mieszkańców.
  • Urna jest monitorowana, w związku z czym zapewnione zostanie bezpieczeństwo i ważność składanej dokumentacji, mimo braku potwierdzenia przez Kancelarię Urzędu.
  • Obecnie możliwa jest tylko ta forma bezpośredniego przekazywania korespondencji.
  • W sprawach pilnych prosimy o kontakt telefoniczny bezpośrednio do wydziałów merytorycznych. Pracownicy będą indywidualnie rozpatrywać każdą Państwa sprawę.
  • Zgłoszenia zgonów oraz narodzin będą realizowane w urzędzie od poniedziałku do piątku w godz.10.00 -12.00.
  • Pracownicy pracują w dotychczasowych godzinach pracy urzędu bez zmian.
  • Zachęcamy do kontaktu e-mailowego, a w razie pytań do kontaktu telefonicznego z wydziałami urzędu gminy.
  • Kontakty do poszczególnych wydziałów są umieszczone w widocznym miejscu na drzwiach wejściowych do budynku Urzędu Gminy w Słupnie, jest również dostępne są na stronie internetowej oraz w Biuletynie Informacji Publicznej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE