W Płocku sieć ogrzewania centralnego jest bardzo dobrze rozwinięta. Z miejskiej sieci korzysta ok. 90 tys. płocczan, czyli zdecydowana większość mieszkańców. Z własnych źródeł ogrzewania korzystają tylko niektórzy mieszkańcy domów jednorodzinnych na Radziwiu, Imielnicy czy Wyszogrodzkiej. Zła informacja dotyczy więc zdecydowanej większości płocczan.
Ciepło drożeje
W pewnym, dość sporym, uproszczeniu można powiedzieć, że ciepło jest produktem ubocznym produkcji na Orlenie. Ciepło jest przesyłane z zakładu produkcyjnego koncernu do miasta. Płocczanie mogą co prawda liczyć na konkurencyjne stawki, ale to pewnie niewiele pocieszenie. Już od 1 listopada stawka rośnie.
- Z powodu wzrostu kosztów wytwarzania ciepła ORLEN złożył wniosek do Urzędu Regulacji Energetyki (URE) o zmianę obowiązującej taryfy dla ciepła wytwarzanego w Zakładzie Produkcyjnym ORLENU w Płocku. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wydał 17 października 2024 decyzję zatwierdzającą jej zmianę. Nowa cena ciepła będzie obowiązywać w rozliczeniach z odbiorcami od 1 listopada 2024 roku i będzie wyższa o 17% w stosunku do aktualnie obowiązującej. ORLEN stara się zapewnić mieszkańcom Płocka możliwie najatrakcyjniejszą cenę ciepła, ale ze względu na wzrost kosztów jego wytwarzania firma zmuszona jest do zmiany taryfy. ORLEN podejmuje działania, aby mieszkańcy Płocka nie odczuwali w sposób drastyczny skutków podwyżek i zmiany cen. Cena jednoskładnikowa ciepła w nowej taryfie wciąż będzie jedną z najniższych w kraju w porównaniu do innych jednostek wytwórczych, niezależnie od rodzaju wykorzystywanego paliwa - ceny są w nich średnio ponad 50% wyższe niż taryfa ORLEN - odpowiedziało na nasze pytanie biuro prasowe Orlenu.
Polacy w innych miastach rzeczywiście płacą więcej. Od 1 listopada za giga dżul ciepła wytworzonego przez Orlen zapłacimy 43 zł. 53 zł/GJ [giga dżul - red.]. Finalnie cena jednoskładnikowa wytwórcy ORLEN to 53 zł/GJ- cena zależy od mocy i opłat stałych odbiorcy, a także sposobu korzystania z ogrzewania. W tym samym dniu URE wydał decyzję dla ciepłowni w Kędzierzynie-Koźlu - tu stawka wyniesie nawet 88 zł/GJ.
Stawki w innych miastach:
- Radom 80 zł/GJ,
- Olsztyn 89 zł/GJ,
- Łódź 89 zł/GJ,
- Częstochowa 87 zł/GJ,
- Poznań 86 zł/GJ.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.