Reklama

Reklama

Terytorialsi z Płocka ewakuowali 150 studentów z Zambii [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Trwa rosyjska agresja w Ukrainie. Na prośbę Attache Obrony Republiki Zambii żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej - także z regionu płockiego - pomagają w ewakuacji zambijskich studentów z terenu ogarniętej wojną Ukrainy.

Reklama

Już w niedzielę na przejścia graniczne z Ukrainą wyjechały wojskowe autokary. Zadaniem żołnierzy 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej był odbiór zambijskich obywateli z przejścia granicznego w Hrebennem i zapewnienie transportu do Warszawy, gdzie zambijscy studenci mieli oczekiwać na dalsze działania. 

Terytorialsi pomagają uchodźcom z Ukrainy

We wszystkich batalionach wchodzących w skład 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej powołane zostały Grupy Wsparcia Relokacji Uchodźców. Pierwsi żołnierze już zostali zadysponowani do pomocy uchodźcom przyjeżdżającym do Polski koleją.

- Grupy powstały przy batalionach w Grójcu, Radomiu i Pomiechówku, a w ich skład wchodzą żołnierze WOT ze znajomością języka ukraińskiego i rosyjskiego, z kwalifikacjami pierwszej pomocy, psychologowie oraz osoby cechujące się tzw. miękkimi kompetencjami społecznymi. Pierwsi żołnierze z grupy WRU już pojawili się na Dworcu Zachodnim w Warszawie, gdzie wspierają napływających z Ukrainy uchodźców - informuje WOT.

Na prośbę Attache Obrony Republiki Zambii żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej udzielają wsparcia w ewakuacji zambijskich studentów z terenu ogarniętej wojną Ukrainy. W niedzielę w godzinach południowych na przejścia graniczne z Ukrainą wyjechały wojskowe autokary. Zadaniem żołnierzy 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej jest odbiór zambijskich obywateli z przejścia granicznego w Hrebennem i zapewnienie transportu do Warszawy, gdzie zambijscy studenci będą oczekiwali na dalsze działania. 

W skład grupy żołnierzy, którzy realizują to zadanie wchodzili: ratownik medyczny, kierowcy, personel zabezpieczenia. Ewakuacja dotyczyła blisko 150 zambijskich studentów.

Terytorialsi z 6. Mazowieckiej BOT oprócz zapewnienia transportu studentom różnych narodowości uczącym się w ukraińskich uczelniach, kobietom, dzieciom i seniorom, oferowali również pomoc medyczną oraz wsparcie psychologiczne.

- Priorytetem dla nas jest zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu psychicznego osobom przekraczającym naszą granicę. W rejonie przejść jest wiele aut cywilnych i naszych rodaków, gotowych zapewnić transport Ukraińcom. Jednak uchodźcami często kierują obawy o swoje dzieci, swoich rodziców i wybierają transport zbiorowy, który wydaje im się bezpieczniejszy - mówi płk Witold Bubak, dowódca 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. - Dlatego tak istotne jest pokazanie im, że jesteśmy gotowi i czekamy na nich.

Na terenie województwa mazowieckiego powstają punkty, w których po przekroczeniu polskiej granicy uchodźcy z Ukrainy będą mogli zostać zakwaterowani. Jedno z takich miejsc na terenie powiatu piaseczyńskiego od kilku dni tworzą żołnierze 61 batalionu lekkiej piechoty z Grójca.

- Wszyscy czujemy potrzebę wsparcia naszych wschodnich sąsiadów. We współpracy z lokalnymi władzami samorządowymi oraz organizacjami ochotniczymi ramię w ramię przygotowujemy miejsca noclegowe dla ukraińskich uchodźców - mówi mjr Artur Boruta, dowódca 61 batalionu lekkiej piechoty z Grójca. - Nasi żołnierze rozkładają łóżka polowe, koce, poduszki, inny zajmują się terenem wokół budynków. - Jesteśmy gotowi na podjęcie kolejnych działań, aby żadna osoba uciekająca z terenów objętych konfliktem nie musiała martwić się o nocleg.

WOT wspiera straż i inne instytucje

WOT funkcjonują obecnie w zmienionym – podwyższonym reżimie. W 12-godzinnej gotowości pozostają żołnierze 6. Mazowieckiej BOT z batalionów w Grójcu, Radomiu i Pomiechówku. Do najważniejszych w tej chwili zadań jakie podejmuje WOT należy wsparcie Straży Granicznej w ochronie granicy państwa oraz wsparcie administracji państwowej i samorządowej w organizacji i pracy punktów przyjęcia uchodźców.

Przypomnijmy, że WOT są piątym rodzajem sił zbrojnych. W strukturze WOT jest piętnaście brygad OT i dwa centra szkolenia, w tym roku rozpocznie się formowanie kolejnych brygad i batalionów OT. W WOT służy blisko 32 tys. żołnierzy, trwa nabór ochotników. Chętnych do wstąpienia do WOT zachęcamy do wejścia na stronę www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy