Reklama

Chcecie zagrać w sobotę w inscenizacji?

Opublikowano:
Autor:

Chcecie zagrać w sobotę w inscenizacji? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od piątku w Płocku zaczynają się uroczystości w związku z obchodami czerwcowych wydarzeń z 1976 roku. Przed ratuszem planowane jest widowisko, do którego potrzebni są statyści. Im będzie ich więcej, tym lepiej.

Od piątku w Płocku zaczynają się uroczystości w związku z obchodami czerwcowych wydarzeń z 1976 roku. Przed ratuszem planowane jest widowisko, do którego potrzebni są statyści. Im będzie ich więcej, tym lepiej.

Widowisko powstaje na podstawie książki „Czerwiec 1976 w Płocku i w powiecie płockim” autorstwa Jacka Pawłowicza i Pawła Sasanki. Mija właśnie 40 lat od robotniczych protestów przeciwko zapowiedziom dratycznych podwyżek cen na niektóre artykuły konsumpcyjne przez ówczesny rząd Piotra Jaroszewicza. W Płocku, Ursusie i Radomiu rozpoczęły się strajki i demonstracje uliczne, które zaczęła tłumić Milicja Obywatelska. Nie patyczkowano się z protestantami, część z tych osób postawiono przed sądem i skazano na karę więzienia. Za adaptację i reżyserię płockiego widowiska nawiązującego do tych wydarzeń odpowiada Mariusz Pogonowski, z kolei muzykę skomponował PTR1.

Próba odbędzie się w najbliższą sobotę przed ratuszem i potrwa około trzech godzin. Początek o godzinie 10.00. Później zostaje trochę czasu na odpoczynek, ale nie dłużej niż do 18.00, kiedy zacznie się spektakl z udziałem gości i publiczności. - Jeśli ktoś się zdecyduje, obowiązuje strój z lat 70. - zaznacza reżyser. - Do zaakceptowania są dżinsy i koszula flanelowa. Wszystkim chętnym gwarantuję kwestie protestującego tłumu – zapowiada w zaproszeniu na Facebooku.

W ratuszu można już zobaczyć wystawę "Czerwiec 1976 Radom-Ursus-Płock", której uroczyste otwarcie odbędzie się w piątek, 17 czerwca przy okazji panelu naukowego w auli z udziałem Zofii Romaszewskiej, prof. Jerzego Eislera z Instytut Pamięci Narodowej, dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Jacka Pawłowicza oraz uczestników tamtych wydarzeń. Początek o godzinie 12.00.

Harmonogram wydarzeń organizowanych przez zarząd płockiej "Solidarności" jest dostępny w naszym Kalendarium:

Fot. Wystawa w ratuszu, Karolina Burzyńska/Portal Płock

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE