Reklama

Chcą udrożnić śródmieście. W tym roku

Opublikowano:
Autor:

Chcą udrożnić śródmieście. W tym roku - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Udrożnienie śródmieścia, remonty ulic, przyszłość lotniska, uwolnienie terenów inwestycyjnych - oto plany Ratusza na ten rok.

Udrożnienie śródmieścia, remonty ulic, przyszłość lotniska, uwolnienie terenów inwestycyjnych - oto plany Ratusza na ten rok.

Wśród największych inwestycji, o których wspomniano na poniedziałkowej konferencji dotyczącej założeń budżetu na 2015 rok, znalazła się budowa obwodnicy wewnętrznej, czyli kontynuacja prac związanych z jej II i III etapem (niemal 34 mln zł). Tym sposobem trasa wiodąca na most wraz z rondem na ul. Otolińskiej zostaną skomunikowane z ulicami Bielską i Długą. Gdyby zamierzenie udało się zrealizować na zasadzie jednego dużego przetargu, pozwoliłoby to, jak zaznaczono, na poczynienie oszczędności.

Oprócz obwodnicy sztandarowym punktem zarówno dla prezydenta Andrzeja Nowakowskiego, jak i dla wiceprezydenta Jacka Terebusa będzie przygotowanie kolejnych terenów inwestycyjnych pod kątem potencjalnych inwestorów. – Stworzymy w Płocku zagłębie przemysłowe, ale nie takie, którego znakiem rozpoznawczym są kominy, tylko praca na mieszkańców – akcentował Andrzej Nowakowski, starając się o zdobycie przychylności dla obecnych zapisów w budżecie.

W dalszym ciągu także pozostajemy przy koncepcji pozostawienia lotniska w obszarze miasta, chociaż w okrojonym kształcie. W tym roku powinien powstać projekt dotyczący pasa startowego. – Dzięki temu poznamy koszty całej inwestycji, będzie łatwiej znaleźć zewnętrznego inwestora i dowiemy się, co dalej z pozostałymi uwolnionymi terenami (początkowo przetarg obejmie 19 ha) – wyjaśniali obaj prezydenci.

Co jeszcze znajdziemy w budżecie na 2015 rok? Znaczna kwota powędruje do Wodociągów Płockich (15,5 mln zł) na zadania związane z rozdziałem kanalizacji. Tylko sama przebudowa Kazimierza Wielkiego ma pochłonąć 6 mln zł, ale miasto zamierza ubiegać się o połowiczne dofinansowanie ze schetynówek. Ponadto prawie tyle samo (5 mln 900 tys. zł) potrzeba na wybudowanie przedszkola przy ul. Szarych Szeregów na Podolszycach. Warto również ponownie wspomnieć o powiększeniu cmentarza komunalnego (4 mln zł). Powstanie tam też 200 nowych miejsc parkingowych.

W 2015 roku powinna zakończyć się budowa hali przy Zespole Szkół Technicznych oraz rozpocząć budowa Płockiego Centrum Terapeutyczno-Rehabilitacyjnego (3,5 mln zł), projektu wyłonionego z budżetu obywatelskiego. Ruszy też kontynuacja budowy parku Paderewskiego na Podolszycach Południe. Również, co ma związek z budżetem obywatelskim, zostanie wdrożony projekt stworzenia centrum i domu dla seniorów, jak chociażby na ul. Popłacińskiej. – Myślimy jeszcze o kolejnych dwóch, ale sporo rzeczy jest jeszcze do ustalenia – krygował się prezydent i ostatecznie niczego więcej nie zdradził.

Miliony do wzięcia. Ryzykujemy?

Radnych czeka jutro podczas sesji budżetowej mała niespodzianka w postaci prezydenckiej autopoprawki do budżetu, ponieważ Andrzej Nowakowski postanowił wykorzystać szansę na pozyskanie nawet dwudziestu paru mln na przebudowę ul. Dobrzyńskiej (co dotyczyłoby również rond z ul. Traktową i Zglenickiego) i budowę ul. Traktowej. W zamyśle chodzi o położenie nowego asfaltu, zainstalowanie oświetlenia, wymianę chodnika i stworzenie ścieżek rowerowych. Do tej pory Ratusz myślał o sfinansowaniu inwestycji z funduszy unijnych, ale otrzymałby w ten sposób 85-proc. dofinansowanie. Żeby takie plany urzeczywistnić, potrzeba okrągłej sumy 33 mln zł. Gdyby jednak wszystko poszło po myśli płockich urzędników, Unia mogłaby sypnąć ponad 28 mln dofinansowania, a przynajmniej tak wygląda najbardziej optymistyczny wariant.

Do tej pory jednak projekt znajdował się na liście rezerwowej w Urzędzie Marszałkowskim, ale teraz pojawiła się furtka. Są jednak dwie przeszkody. Nie wiemy, na jaką kwotę moglibyśmy liczyć i goni nas czas, aby wszystko odbyło się (i zostało rozliczone) jeszcze w tym roku. – Trzeba zaryzykować i ogłosić przetarg – uznał pomimo wszystko prezydent. – W budżecie znajdziemy te kilka milionów na wkład własny, ale już z pewnością nie na całość.

Na razie wysłano pismo do marszałka Adama Struzika z informacją, że miasto jest gotowe podjąć wzywanie, ale prosi też o informację, na jakie środki możemy liczyć. Oznacza to, że gdybyśmy skorzystali z szansy, przetarg musiałby zostać ogłoszony już w pierwszym kwartale tego roku. – Tylko że wtedy plany obwodnicy przesuwamy na drugą połowę 2015 roku – ocenił Jacek Terebus. Także automatycznie ulegną zmianie obecne szacunki po stronie wydatków inwestycyjnych.

Modernizacja w centrum miasta

A to nie wszystkie plany, jakie dzisiaj przedstawiono. Dziennikarzom zaprezentowano również zamierzenia drogowe dotyczące udrożenienia śródmieścia. Te skupiają się na modernizacji skrzyżowań ul. 1 Maja z ulicami: Królewiecką, Sienkiewicza, Kolegialną oraz skrzyżowaniu pl. Obrońców Warszawy z ul. Kościuszki.

W Ratuszu wyszli z założenia, że wraz z pracami Płockich Wodociągów w związku z rozdziałem kanalizacji warto dokonać pewnych przeróbek. Na ul. 1 Maja zaplanowano położenie nowej nawierzchni, a dodatkowo w obrębie ul. Królewieckiej, 1 i 3 Maja przebudowę w oparciu o prawo i lewoskręty (dla kierowców skręcających z ul. 1 Maja w lewo w kierunku Nowego Rynku i drugi dla tych, którzy będą jechać ul. 1 Maja z Królewieckiej w stronę Sienkiewicza). Dodatkowo na skrzyżowaniu 1 Maja z Sienkiewicza jeszcze w tym roku powinien powstać prawoskręt i lewoskręt (tuż przy budynku starej poczty i byłej komendy policji) dla kierowców udających się w kierunku Bielskiej.

Jak tłumaczą w Ratuszu, na skrzyżowaniu 1 Maja tym razem z ul. Kolegialną postanowiono wprowadzić lewoskręt dla tych wszystkich, którzy zamierzają udać się w stronę rogatek warszawskich. Z tego powodu przystanek autobusowy na Kolegialnej będzie przeniesiony trochę dalej, naprzeciwko Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Natomiast w miejscu obecnego przystanku powstanie prawoskręt dla samochodów udających się z Kolegialnej w kierunku Kościuszki. Do tego jeszcze dodatkowy pas ruchu tuż przy skrzyżowaniu Pl. Obrońców Warszawy i Kościuszki, na którym znajdzie się lewoskręt dla skręcających w stronę starego szpitala.

Wygląda na to, że remontu doczeka się również ul. Gradowskiego. Wreszcie padła oficjalna zapowiedź poszerzenia ulicy, wygospodarowania miejsc parkingowych i przebudowy zniszczonych chodników, o czym zresztą niedawno pisaliśmy w kontekście trwającego remontu chodników na Sienkiewicza i jednej z interpelacji radnego Andrzeja Aleksandrowicza w sprawie katastrofalnego stanu chodnika właśnie na Gradowskiego.

Czytaj też:

Fot. poniedziałkowa konferencja w Ratuszu - Portal Płock, plany - UMP

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE