reklama
reklama

Cenzura dla nieletnich, powstańcze portrety, Tropem Wilczym i przypadkowy bohater. Gdzie się wybrać w Płocku i okolicy? [LISTA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Cenzura dla nieletnich, powstańcze portrety, Tropem Wilczym i przypadkowy bohater.   Gdzie się wybrać w Płocku i okolicy? [LISTA] - Zdjęcie główne

foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Przed nami pierwszy weekend marca, warto sprawdzić, co od czwartku do niedzieli będzie się działo w Płocku i okolicy.
reklama

Może skorzystacie z którejś z naszych propozycji?

Co się dzieje w Płocku w czwartek?

W Roku Aleksandra Fredry Książnica Płocka (ul. Kościuszki 6) zaprasza w czwartek o godz. 17.00 na otwarcie wystawy „Fredro – Królestwo śmiechu”.

Książnica zaprezentuje Aleksandra Fredry portret wielokrotny: wziętego dramaturga, napoleońskiego żołnierza, gospodarnego szlachcica na zagrodzie, pokażemy Fredrę oświeceniowego i romantycznego, Polaka i Europejczyka, klasycznego autora szkolnych lektur i wywrotowego erotycznego skandalistę (wystawa będzie miała ocenzurowaną dla nieletnich strefę „Fredro za kotarą”).

Wernisażowi towarzyszyć będą programy artystyczne przygotowane przez uczniów SP nr 12 w Płocku oraz Teatr Remedium.

Co się dzieje w Płocku w piątek?

O godz. 10:00 i 13:00 w płockim teatrze zaplanowano spektakl "Pan Niezwykły" w reżyserii Marty Kozioł. To musical od dzieci dla dzieci o zagrożeniach w sieci, przedsięwzięcie edukacyjno-kulturalne w zakresie profilaktyki uzależnień dzieci i młodzieży - niecodzienna forma terapii.

- Bohaterami i aktorami są młodzi ludzie. Inicjatywa dedykowana jest osobom w wieku od 7. do 19. roku życia, dlatego zaproszono uczniów klas szkół podstawowych i średnich. Jest to przedsięwzięcie edukacyjno-kulturalne w zakresie profilaktyki uzależnień dzieci i młodzieży. Pokazuje podróż bohaterki Klary, która wchodzi w wirtualny świat pełen niespodzianek, fantazyjnych historii, ale też co za tym idzie zagrożeń i słabości - ujawniają organizatorzy.

To już ostatni weekend z wystawą „Powstańcze portrety” w Muzeum Mazowieckim przy Tumskiej 8 (czynna będzie do 5 marca), przygotowaną z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. 

- Wystawa jest próbą wskrzeszenia pamięci o tych, którzy dla wolnej Polski nie wahali się oddać życia, poświęcić majątek czy narazić się na zesłanie. Na wystawie prezentowane są wizerunki bohaterów styczniowych, a zamieszczone obok ich biogramy są dowodem, w jak dużym stopniu udział w insurekcji 1863 roku wpływał na ludzkie losy - informuje muzeum.

Pochodzące z końca XIX i początku XX wieku oryginalne zdjęcia powstańców rzadko są udostępniane publiczności. Na co dzień przechowywane w trzech oprawionych w skórę albumach, stanowią niezwykły dokument czasu. Te wyjątkowe zdjęcia na płockiej wystawie uzupełnione są o pamiątki z czasów powstania. Autorką scenariusza jest Katarzyna Stołoska-Fuz, graficznie wystawę opracowała Sylwia Pogodzińska.

Co się dzieje w Płocku w sobotę?

O godz. 11:00 w sobotę oraz w niedzielę na spektakl "Przypadkowy Bohater" zaprasza Teatr Persona POKiS, działający pod okiem Mariusza Pogonowskiego (ul. Jakubowskiego 10). 

- Spektakl opowiada o chłopaku, który uwielbia grać w gry wideo, ale rodzice chcą go od tego odciągnąć, wymyślają ciekawy fortel i wciągają w niego swojego syna. Bartek przeżywa ciekawe perypetie w wirtualnym świecie, pełne emocji i zabawy, które kończą się happy endem - czytamy w informacji o spektaklu. 

Osiem piosenek skomponowanych przez gitarzystę, kompozytora Krzysztofa Misiaka, zaśpiewają dziewczęta z grupy wokalnej POKiS Ryszarda Charzyńskiego, a utwory muzyczne zagrają na żywo gitarzyści z zespołu POKiS Misiaka. 

W sobotę o godz. 12:00 zapraszamy na derby Płocka w pierwszej lidze piłki ręcznej kobiet. W hali SP nr 16 przy Piasta Kołodzieja 7 Jutrzenka zmierzy się z SMS ZPRP II. Jutrzenka zajmuje ósme, a rywalki - 10 miejsce w grupie A.

Natomiast o godz. 13:00 w sali ZS nr 1 przy ul. Piaska pierwszoligowe koszykarki Mon-Polu Płock podejmą AZS Uniwersytet Gdański. Zapowiada się wyrównana walka, gdyż gospodynie zajmują 7 miejsce w stawce 13 ekip, a rywalki - ósme.

Co się dzieje w Płocku i okolicy w niedzielę?

O godz. 9:00 w Osadzie Młynarza w Radotkach rozpocznie się impreza "Tropem Wilczym Płock 2023 - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych". 

- Kolejny raz pobiegniemy w Radotkach, aby oddać hołd żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego, działającego w latach 1944-1963, w obrębie przedwojennych granic RP, tzw. Żołnierzom Wyklętym - informują organizatorzy.

Tradycyjnie odbędzie się bieg na 1963 metry. Dystans wskazuje datę śmierci ostatniego żołnierza wyklętego, Józefa Franczaka ps. „Lalek”. Ten dystans będzie biegiem rodzinnym, bezpłatnym, dostępnym dla wszystkich, którzy chcą uczcić pamięć bohaterów. 

W niedzielę o godz. 16:00 (bilety sprzedane) i 19:30 w płockim teatrze odbędą się koncerty "10 Tenorów".

- Trasa koncertowa 10 utalentowanych wokalistów z Polski i Ukrainy gwarantuje pasję i uśmiech na twarzy. Najbardziej ekscytująca grupa wokalna zaśpiewa dosłownie wszystko - od najlepszych piosenek romantyczny pop, ballad rockowych po utwory ludowe aż do arii operowej - przekonują organizatorzy. - Skala ich talentu pozwala na sięganie równocześnie do twórczości Johanna Straussa i Leonarda Cohena. 

Do odwiedzin zapraszają płockie kina. Np. NoveKino Przedwiośnie w weekend proponuje m.in. polski film "Filip" (dramat/wojenny). Produkcja w reżyserii Michała Kwiecińskiego na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych zdobyła „Srebrne Lwy”, a Eryk Kulm Jr. za rolę Filipa otrzymał nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego dla młodego aktora wyróżniającego się wybitną indywidualnością.

Scenariusz powstał na podstawie powieści Leopolda Tyrmanda pt. „Filip”. 

- Frankfurt 1943. Filip jest typowym kosmopolitą i niezdolnym do głębszych uczuć uwodzicielem. W Polsce stracił całą rodzinę. Będąc w sercu nazistowskich Niemiec, ukrywa żydowskie pochodzenie i niejednokrotnie wymyka się śmierci. Pracuje jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu i beztrosko korzysta ze wszystkich uroków życia otoczony luksusem, pięknymi kobietami i przyjaciółmi z całej Europy. Jednak gdy wojna zaczyna zbierać krwawe żniwo wśród najbliższych mu osób, ten misternie zbudowany świat, który go otacza, rozsypuje się jak domek z kart. Niebawem alianckie bombowce zmiotą z powierzchni ziemi tą tętniącą życiem wieżę Babel - czytamy na stronie kina.

Propozycją dla osób aktywnych jest wizyta w płockim zoo, które jest otwarte codziennie, także w święta. W marcu  placówka zaprasza w godz. 9:00 - 17:00 (kasa do godz. 16:00).

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama