Reklama

Bywa, że to ostatnia deska ratunku. Do podziału będzie 6 milionów złotych

Opublikowano:
Autor:

Bywa, że to ostatnia deska ratunku. Do podziału będzie 6 milionów złotych - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zwykle chętnych i potrzeb jest tyle, że pieniądze rozchodzą się bardzo szybko. Mazowieckie zabytki – kościoły, cerkwie, przydrożne kapliczki, wiekowe klasztory oraz unikatowe dzwonnice – to prawdziwe perełki architektury i sztuki. Część z nich potrzebuje jednak renowacji, aby kolejne pokolenia nie musiały oglądać tych obiektów wyłącznie na zdjęciach.

Zwykle chętnych i potrzeb jest tyle, że pieniądze rozchodzą się bardzo szybko.  Mazowieckie zabytki – kościoły, cerkwie, przydrożne kapliczki, wiekowe klasztory oraz unikatowe dzwonnice – to prawdziwe perełki architektury i sztuki. Część z nich potrzebuje jednak renowacji, aby kolejne pokolenia nie musiały oglądać tych obiektów wyłącznie na zdjęciach.

Samorząd województwa ponownie zapewni finansowe wsparcie w ratowaniu cennych obiektów na Mazowszu. Środki mogą zostać przeznaczone na prace konserwatorskie, restauratorskie lub budowlane. Nabór wniosków potrwa do 27 lutego 2020 r.

– Nasz region pełen jest cennych na skalę światową obiektów. Dla świątyń, kamienic czy pałaców to często ostatnia deska ratunku. Środki w wysokości 6 mln zł pozwolą tchnąć w nie nowe życie – podkreśla marszałek Adam Struzik.

O dotację będzie mógł ubiegać się każdy, kto jest właścicielem bądź posiadaczem zabytku wpisanego do rejestru lub posiada taki zabytek w trwałym zarządzie i posiada tytuł prawny do zabytku wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego.

Maksymalna kwota dotacji, o którą można ubiegać się w tym roku wynosi 200 tys. zł. Dotacja może być udzielona na zabytki wpisane do rejestru zabytków, które znajdują się na terenie Mazowsza i są dostępne publicznie. Wnioskujący powinni wykazać także, istotne znaczenie historyczne, artystyczne lub kulturowe dla mieszkańców województwa mazowieckiego. W ubiegłym roku, dzięki wsparciu 6 mln zł zostały przeprowadzone prace remontowe i konserwatorskie aż 83 mazowieckich zabytków.

– Program wsparcia naszych mazowieckich zabytków wpisał się już na stałe w nasze coroczne działania, a efekty przyznanych do tej pory dotacji widać już na całym Mazowszu. Zainteresowanie wsparciem jest ogromne, a to pokazuje, że wspólnie chcemy opiekować się naszym dziedzictwem kulturowym – dodaje wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

PRACE OBJĘTE WSPARCIEM

Wsparcie z budżetu Mazowsza będzie można przeznaczyć na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane. Za te środki będzie więc można m.in. sporządzać ekspertyzy techniczne i konserwatorskie, przeprowadzać badania konserwatorskie lub architektoniczne, opracowywać dokumentację czy program prac konserwatorskich. Warto jednak pamiętać, że sporządzanie dokumentacji, ekspertyz, programów lub projektów może zostać dofinansowane z dotacji jedynie w przypadku, gdy stanowią część prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych, bądź wynikają z przeprowadzonych prac.

Wnioskujący mogą się również ubiegać o wsparcie na zabezpieczenie zabytków, w tym m.in. odnowienie lub całkowite odtworzenie tynków i okładzin architektonicznych okien, ościeżnic czy okiennic, a także zewnętrznych odrzwi i drzwi, więźby dachowej czy pokrycia dachowego. Dotacje to również pieniądze na zakup materiałów konserwatorskich i budowlanych, niezbędnych do wykonania prac i robót przy zabytku. To również szansa na dofinansowanie do zakupu i montażu instalacji przeciwwłamaniowej, przeciwpożarowej, odgromowej czy wykonanie izolacji przeciwwilgociowej. Wsparcie będzie można również przeznaczyć na wyeksponowanie istniejących, oryginalnych elementów zabytkowych parków lub ogrodów. Muszą być one jednak również wpisane do rejestru zabytków.

Wniosek o udzielenie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane należy złożyć w wersji papierowej oraz w wersji elektronicznej w postaci otwartych plików tekstowych (na płycie CD, DVD lub innym nośniku) wraz z załącznikami. Wnioski można składać do 27 lutego br.

Szczegółowe informacje dotyczące naboru znajdują się na stronie internetowej https://www.mazovia.pl/kultura-i-turystyka/zabytki/dotacje/ogloszenia-o-naborach-wnioskow/art,2,nabor-wnioskow-o-udzielenie-dotacji-w-2020-r-w-zakresie-ochrony-zabytkow-i-opieki-nad-zabytkami.html. Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr tel. (22) 59-79-521, (22) 59-79-522, (22) 59-79-119, (22) 59- 79- 230.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE