Reklama

Były prezes Orlenu wydał oświadczenie

Opublikowano:
Autor:

Były prezes Orlenu wydał oświadczenie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Odwołany w środę wieczorem prezes Orlenu Jacek Krawiec niedługo po decyzji rady nadzorczej paliwowego giganta wydał specjalne oświadczenie.

Odwołany w środę wieczorem prezes Orlenu Jacek Krawiec niedługo po decyzji rady nadzorczej paliwowego giganta wydał specjalne oświadczenie.

Jak pisaliśmy, w środę wieczorem rada nadzorcza koncernu odwołała z funkcji prezesa zarządu i dyrektora generalnego Jacka Krawca i zgodnie z przewidywaniami powołała na to miejsce płocczanina Wojciecha Jasińskiego, który wcześniej złożył mandat posła PiS.

Jeszcze tego samego dnia odchodzący prezes przesłał do naszej redakcji oświadczenie, w którym poinformował o decyzji rady nadzorczej i wspominał minione lata na stanowisku szefa zarządu. Z oświadczenia przebija zadowolenie z wykonanych zadań i doprowadzenia spółki do przychodów przekraczających 100 miliardów zł. Wcześniej - napisał eksprezes - pozycja kluczowej polskiej spółki była znacznie gorsza. Na koniec były szef spółki życzy swojemu następcy sukcesów. 

Oto treść przesłanego oświadczenia:

Szanując wolę największego akcjonariusza – Skarbu Państwa - oddałem się do dyspozycji Rady Nadzorczej, która w dniu 16 grudnia br. odwołała mnie z funkcji Prezesa Zarządu PKN ORLEN SA.
Gdy ponad siedem lat temu zaczynałem pracę w największej polskiej firmie, była ona słabo uporządkowana po wcześniejszych akwizycjach, obarczona swoją historią, a częste zmiany na stanowiskach zarządczych i menedżerskich sprawiały, że Koncern bardziej dryfował niż był realnie kierowany w świadomie wybranym kierunku. Wspólnie z pracownikami udało się to zmienić. Opracowaliśmy i skutecznie realizowaliśmy strategię, przekształcając ORLEN w firmę globalną o przychodach przekraczających 100 miliardów złotych, sprzedającą swoje produkty w 58 krajach, na czterech kontynentach. Koncern po raz pierwszy w historii uzyskał dostęp do własnych, bardzo perspektywicznych złóż ropy i gazu, niebawem odda do użytku nowoczesne i przyjazne środowisku elektrownie gazowe we Włocławku i Płocku, rozwija petrochemię, a klienci detaliczni chętnie kupują produkty sygnowane marką ORLEN na największej sieci stacji paliw w Europie Środkowo-Wschodniej.

Zaczynaliśmy w 2008 roku z zadłużeniem przekraczającym 14 mld złotych, za to z dużymi planami inwestycyjnymi, na które nie było wystarczających środków. Nasze działania przyniosły nie tylko znaczące oddłużenie firmy do poziomu ok. 5,5 mld złotych, ale stworzyły możliwości dynamicznego rozwoju, w trudnym postkryzysowym otoczeniu.  Od września 2008 roku, kiedy objąłem stanowisko Prezesa Zarządu do dzisiaj, cena akcji PKN ORLEN wzrosła ponad dwukrotnie, a w konsekwencji giełdowa wycena ORLENU wzrosła o prawie 15 mld złotych. Po latach przerwy wróciliśmy do grona firm regularnie wypłacających dywidendę - w ostatnich latach w tej formie trafiło do akcjonariuszy Koncernu 2 miliardy złotych. Nie byłoby to możliwe bez szeregu działań optymalizacyjnych, które wdrożyliśmy oraz profesjonalizmu, zaangażowania i wielkiego wysiłku pracowników całej Grupy ORLEN w Polsce, Czechach, Niemczech, na Litwie, a od dwóch lat również w Kanadzie. Wszystkim tym, którzy przyczynili się do sukcesów ORLENU serdecznie dziękuję.

Dziękuję również akcjonariuszom, inwestorom i partnerom biznesowym na całym świecie za zaufanie, którym obdarzali PKN ORLEN. Koncern ma dzisiaj silne fundamenty finansowe, posiada rating inwestycyjny, a poszukując innowacyjnych rozwiązań we współpracy z licznymi ośrodkami naukowo-badawczymi w Polsce i zagranicą przygotowuje się do wyzwań jakie niesie przyszłość. Chciałbym też podziękować moim kolegom z European Round Table of Industrialists za zaufanie, którym mnie obdarzyli zapraszając mnie jako pierwszego szefa polskiej firmy do tego elitarnego grona.

Życzę mojemu następcy, by rok 2016 i następne lata obfitowały w kolejne sukcesy ORLENU  -  najcenniejszej polskiej marki.

Z poważaniem,
Jacek Krawiec

Czytaj też:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE