Reklama

Były ekshumacje na cmentarzu. Teraz ponowny pochówek

Opublikowano:
Autor:

Były ekshumacje na cmentarzu. Teraz ponowny pochówek - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Spoczywali w zapomnianej mogile. Bohaterowie, polegli żołnierze, których ciała ekshumowano, w najbliższą niedzielę, 17 września doczekają się wreszcie godnego pochówku.

Spoczywali w zapomnianej mogile. Bohaterowie, polegli żołnierze, których ciała ekshumowano, w najbliższą niedzielę, 17 września doczekają się wreszcie godnego pochówku.  

Na początku lipca 2017 roku na cmentarzu w Dobrzykowie udało się przeprowadzić ekshumację pod nadzorem archeologów z IPN, w której brali udział wolontariusze z Dobrzykowa i okolic. Społeczny Komitet Pamięci Obrońców Dobrzykowa z 1939 roku starał się o to 3 lata. Opisywaliśmy zresztą tę historię.

[ZT]15939[/ZT]

Przypomnijmy, że odnaleziono szczątki 13 poległych, w tym 11 żołnierzy Wojska Polskiego (wśród nich znajduje się najprawdopodobniej jeden podporucznik) oraz dwóch pracowników PKP. Szczątki zostały zbadane i złożone w przykościelnej kaplicy.

Niedzielna uroczystość będzie ukoronowaniem dotychczasowych starań. Rozpocznie się od przemarszu z kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Dobrzykowie na cmentarz parafialny (godz. 9.30), aby pomodlić się w trakcie Mszy świętej w intencji żołnierzy poległych w bitwie pod Dobrzykowem (godz. 10.00). 

Tuż po nabożeństwie dojdzie do złożenia szczątków odnalezionych żołnierzy do kwatery wojennej, gdzie spoczną wraz ze swymi towarzyszami broni. Następnie zostanie odczytany Apel poległych (godz. 11.30) przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Obrońców Dobrzykowa z 1939 roku. Po zakończeniu ceremonii w sali OSP w Dobrzykowie zaplanowano projekcję filmu dokumentalnego pt. „O, śpijcie żołnierze”, autorstwa ks. Grzegorza Mierzejewskiego (godz. 12.00). 

Uroczystości będą przebiegały z asystą honorową m. in. żołnierzy Wojska Polskiego, żołnierzy grup rekonstrukcyjnych, pracowników PKP, i harcerzy.

Fot. Plakat - Społeczny Komitet Pamięci Obrońców Dobrzykowa z 1939 roku

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE