Reklama

By Święta Wielkanocne minęły bez mandatów

Opublikowano:
Autor:

By Święta Wielkanocne minęły bez mandatów - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jak pod względem bezpieczeństwa minęła ubiegłoroczna Wielkanoc? Gdzie bezpłatnie sprawdzimy stan trzeźwości i jaka kara grozi osobom, które w lany poniedziałek poniesie fantazja?

Jak pod względem bezpieczeństwa minęła ubiegłoroczna Wielkanoc? Gdzie bezpłatnie sprawdzimy stan trzeźwości i jaka kara grozi osobom, które w lany poniedziałek poniesie fantazja?

- W okresie od 15 do 17 kwietnia 2017 roku w Płocku i powiecie płockim nie odnotowaliśmy żadnego wypadku drogowego, nie było rannych i osób, które zginęły na drodze - mówi Krzysztof Piasek, rzecznik prasowy KMP w Płocku. - W tym czasie doszło do 19 kolizji drogowych, w których nikt nie ucierpiał. Policjanci zatrzymali 3 nietrzeźwych kierowców. 

Do najczęstszych przyczyn tragedii na drogach należą przekraczanie dopuszczalnych prędkości i wykonywanie niedozwolonych manewrów, dlatego już od piątku funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego prowadzą akcję “Bezpieczny weekend - Wielkanoc 2018”. Spodziewajmy się m.in. kontroli prędkości oraz pomiarów stanu trzeźwości.

- Policjanci również zwracać będą uwagę na wykroczenia popełniane przez kierujących wobec pieszych, zwłaszcza znajdujących się na przejściu dla pieszych. Zdecydowanie będą reagować na wykroczenia popełniane przez niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności pieszych, a także na przestrzeganie przepisów przez kierujących motocyklami - informuje st. asp Robert Ziembicki z WRD.

Straż Miejska przypomina natomiast o możliwości bezpłatnego badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Od początku 2018 roku z takiego badania skorzystało już 400 osób.

- Każdego dnia media donoszą o zatrzymaniu kolejnych kierowców jadących pod wpływem alkoholu - mówi Jolanta Głowacka, rzeczniczka Straży Miejskiej w Płocku. - Wielu z nich to sprawcy często śmiertelnych wypadków. Każdy kolejny to potencjalny zabójca. 

W 2017 roku z możliwości bezpłatnego pomiaru stanu trzeźwości skorzystało 1119 osób. Pomiaru można dokonać w siedzibie Straży Miejskiej przy ul. Otolińskiej, siedem dni w tygodniu przez całą dobę. Wynik badania to wiedza tylko dla kierowcy, a dyżurny Straży Miejskiej nie wydaje w związku z dokonanym pomiarem żadnych zaświadczeń.

- Choć podczas badań przeważają w głównej mierze wyniki 0,0 promila, to  zdarzyły się i takie jak: 1,5 promila, 0,5 promila; 0,18 promila; 0,21 promila; 0,38 promila oraz 0,96 promila - mówi Jolanta Głowacka.

Osoba, która chce się zbadać, powinna zgłosić się do siedziby Straży Miejskiej z dokumentem tożsamości. 

- Nie chodzi tu wcale o prowadzenie dalszych czynności w stosunku do osoby, u której np. urządzenie wskazałoby jakiś duży pomiar - mówi Jolanta Głowacka. - Alkomat ma atest i jego kalibracji należy dokonywać co pół roku, albo po 200-300 badaniach. Gdybyśmy nie dokonali tego obowiązku, urządzenie mogłoby ulec uszkodzeniu.

Rozsądnie powinniśmy zachowywać się także w czasie polewania wodą w świąteczny poniedziałek. Granica między tradycją, a chuligańskim wybrakiem może okazać się cienka. Pozornie lekki woreczek z wodą, wyrzucony z dużej wysokości może stanowić poważne zagrożenie dla przechodniów oraz skutkować mandatem nawet do 500 zł.

Na "ofiary" polewania wodą wybierajmy lepiej osoby nam znane, które całą sytuację obrócą w żart. Nikt z nas nie chce przecież zasiadać do świątecznego stołu w mokrych ubraniach. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE