Region płocki, na północ od Wisły, w dużym stopniu ekstremalnie zagrożony jest suszą hydrogeologiczną. Sytuacja pogarsza się z roku na rok, a działań w celu przeciwdziałaniu temu praktycznie brak. Czy coś zmieni planowany program Partnerstwa Wodnego?
O niewesołej sytuacji dyskutowali w płockim starostwie m.in. samorządowcy z regionu, przedstawiciele spółek wodnych i Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Potrzebne są systematyczne opady, gwałtowne ulewy i burze nie zatrzymują wody. Nie dociera ona bowiem do głębszych warstw gleby.
Susza jest problemem w całym kraju, Wody Polskie planują więc stworzyć tzw. program Partnerstwa Wodnego. Cel to retencjonowanie wody na danym terenie, możliwie maksymalne zatrzymanie zasobów wód powierzchniowych w korytach cieków wodnych, a także zasilanie i retencjonowanie wody w istniejących już rowach melioracyjnych, korytach i zbiornikach.
W projekcie ?Planu przeciwdziałania skutkom suszy? można wyczytać, że powiat płocki jest bardzo zagrożony (klasa III) i ekstremalnie zagrożony (klasa IV) suszą rolniczą na obszarach gruntów rolnych, łąk, pastwisk i terenach leśnych. Północna część Powiatu Płockiego (powyżej Wisły) ekstremalnie zagrożona jest (klasa IV) suszą hydrogeologiczną.
Sytuacja jest więc fatalna, tymczasem teren ten... nie jest ujęty w projekcie do realizacji zadań w zakresie budowy i przebudowy urządzeń wodnych wspomagających przeciwdziałanie skutkom suszy.
Dyrektor Zarządu Zlewni we Włocławku Waldemar Kuta widzi problem w powiecie płockim, zaproponował więc, by wypracować wspólne rozwiązania w zakresie retencjonowania wód oraz ustalić optymalne lokalizacje urządzeń piętrzących, które przyniosą najlepsze efekty. Starosta płocki Mariusz Bieniek podkreślił, że powiat chętnie podejmie współpracę w ramach programu Partnerstwo Wodne. Rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich to kluczowe zadanie samorządu.
Na razie Wody Polskie przeprowadziły przeglądy obiektów piętrzących pod kątem stanu technicznego oraz w kierunku przygotowania inwestycji. 54 obiekty piętrzące funkcjonujące w granicach obszaru administrowanego przez Nadzór Wodny w Płocku mogą zretencjonować 150 tys. m3 wody. Celem Programu Partnerstwo Wodne jest zwiększenie retencji wód aż do 800 tys. m3.