Reklama

Burze nie pomagają. Powiat płocki zagrożony ekstremalną suszą

Opublikowano:
Autor:

Burze nie pomagają. Powiat płocki zagrożony ekstremalną suszą - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Region płocki, na północ od Wisły, w dużym stopniu ekstremalnie zagrożony jest suszą hydrogeologiczną. Sytuacja pogarsza się z roku na rok, a działań w celu przeciwdziałaniu temu praktycznie brak. Czy coś zmieni planowany program Partnerstwa Wodnego?

Region płocki, na północ od Wisły, w dużym stopniu ekstremalnie zagrożony jest suszą hydrogeologiczną. Sytuacja pogarsza się z roku na rok, a działań w celu przeciwdziałaniu temu praktycznie brak. Czy coś zmieni planowany program Partnerstwa Wodnego?

O niewesołej sytuacji dyskutowali w płockim starostwie m.in. samorządowcy z regionu, przedstawiciele spółek wodnych i Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Potrzebne są systematyczne opady, gwałtowne ulewy i burze nie zatrzymują wody. Nie dociera ona bowiem do głębszych warstw gleby.

Susza jest problemem w całym kraju, Wody Polskie planują więc stworzyć tzw. program Partnerstwa Wodnego. Cel to retencjonowanie wody na danym terenie, możliwie maksymalne zatrzymanie zasobów wód powierzchniowych w korytach cieków wodnych, a także zasilanie i retencjonowanie wody w istniejących już rowach melioracyjnych, korytach i zbiornikach.

W projekcie ?Planu przeciwdziałania skutkom suszy? można wyczytać, że powiat płocki jest bardzo zagrożony (klasa III) i ekstremalnie zagrożony (klasa IV) suszą rolniczą na obszarach gruntów rolnych, łąk, pastwisk i terenach leśnych. Północna część Powiatu Płockiego (powyżej Wisły) ekstremalnie zagrożona jest (klasa IV) suszą hydrogeologiczną. 

Sytuacja jest więc fatalna, tymczasem teren ten... nie jest ujęty w projekcie do realizacji zadań w zakresie budowy i przebudowy urządzeń wodnych wspomagających przeciwdziałanie skutkom suszy. 

Dyrektor Zarządu Zlewni we Włocławku Waldemar Kuta widzi problem w powiecie płockim, zaproponował więc, by wypracować wspólne rozwiązania w zakresie retencjonowania wód oraz ustalić optymalne lokalizacje urządzeń piętrzących, które przyniosą najlepsze efekty. Starosta płocki Mariusz Bieniek podkreślił, że powiat chętnie podejmie współpracę w ramach programu Partnerstwo Wodne. Rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich to kluczowe zadanie samorządu.

Na razie Wody Polskie przeprowadziły przeglądy obiektów piętrzących pod kątem stanu technicznego oraz w kierunku przygotowania inwestycji. 54 obiekty piętrzące funkcjonujące w granicach obszaru administrowanego przez Nadzór Wodny w Płocku mogą zretencjonować 150 tys. m3 wody. Celem Programu Partnerstwo Wodne jest zwiększenie retencji wód aż do 800 tys. m3.
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE