Reklama

Budżet na ponad miliard. Oto najważniejsze inwestycje w 2019 roku

Opublikowano:
Autor:

Budżet na ponad miliard. Oto najważniejsze inwestycje w 2019 roku - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Planowane dochody w przyszłym roku mają sięgnąć 980 mln zł, natomiast wydatki przekroczą miliard złotych. – To budżet prorozwojowy, proobywatelski, powstały w toku wielu spotkań z mieszkańcami, radami z osiedli i radnymi. W dużej mierze wychodzi naprzeciw oczekiwaniom. Oczywiście nie zaspokoi wszystkich, gdyż w ciągu jednego roku, za pomocą jednego budżetu, to niewykonalne. Ale jestem przekonany, że wiele zrobimy wspólnie razem – twierdził prezydent Płocka podczas dzisiejszej sesji rady miasta.

Planowane dochody w przyszłym roku mają sięgnąć 980 mln zł, natomiast wydatki przekroczą miliard złotych. – To budżet prorozwojowy, proobywatelski, powstały w toku wielu spotkań z mieszkańcami, radami z osiedli i radnymi. W dużej mierze wychodzi naprzeciw oczekiwaniom. Oczywiście nie zaspokoi wszystkich, gdyż w ciągu jednego roku, za pomocą jednego budżetu, to niewykonalne. Ale jestem przekonany, że wiele zrobimy wspólnie razem – twierdził prezydent Płocka podczas dzisiejszej sesji rady miasta.

– Wykonanie budżetu z reguły jest nieco wyższe zarówno po stronie dochodów, jak i wydatków od planowanych. Będzie to jednak nieco niższy budżet niż w bieżącym roku, natomiast wyższy od tych w 2016 i 2017 r., co jest spowodowane mniejszymi środkami pozyskanymi z Unii Europejskiej – wyjaśniał prezydent miasta podczas dzisiejszej sesji w auli ratusza. – Dochody i wydatki bieżące, czyli to, ile kosztuje nas utrzymanie miasta, są następujące: dochody 917 mln zł, wydatki 825,8 mln zł, przy czym te w największym stopniu tworzą wydatki na oświatę i wychowanie, pomoc społeczną. Nieznacznie wyższe od tych planowanych w 2018 r. Dochody majątkowe zaplanowaliśmy w granicach 80 mln zł, wydatki 240 mln zł. Wydatki na inwestycje będą niższe od tych w roku bieżącym, co wynika z faktu wykorzystania w 2018 r. środków unijnych przede wszystkim na infrastrukturę drogową.

Jednocześnie zapewniał, że gdzie będzie to możliwe, miasto zamierza aplikować o środki z unii, chociaż konkursów będzie zdecydowanie mniej.

[ZT]21106[/ZT]

A co z janosikowym? – Danina na rzecz mniej zasobnych gmin w Polsce wyniesie niemal dwukrotnie więcej niż w ostatnich latach, 47 mln zł. Ale tak jak powiedziałem, wydatki majątkowe to 240 mln zł. Nie zwalniamy tempa – stwierdził prezydent. – Największe wydatki odnoszą się do transportu i łączności, a z racji budowy stadionu, także kultury fizycznej. To również drugi etap mobilności miejskiej, czyli przebudowa al. Kilińskiego, budowa nowego wiaduktu nad torami czy parkingu w pobliżu wejścia do zoo, budowa ul. Przemysłowej – projekt ważny, połączony z przebudową ul. Kostrogaj. Mamy tu pozyskane środki unijne, jak przy mobilności miejskiej. Te środki unijne, chociaż w nieco mniejszej skali, dotyczą przebudowy ul. Tysiąclecia i rozdziału kanalizacji. Pozyskano środki zewnętrzne z Banku Gospodarstwa Krajowego na przebudowę budynków komunalnych realizowanych przez spółki MZGM-TBS i MTBS. Będziemy też kończyć rozpoczęte inwestycje, jak rozbudowa ul. Maszewskiej.

[ZT]21090[/ZT]

Odniósł się także do kwestii zadłużenia miasta. W 2019 r. zapewne wzrośnie zadłużenie miasta (bez spółek) z 556,4 do 586,8 mln zł. – Od 2016 r. zadłużenie wynosiło nieco poniżej 500 mln zł – 479 mln zł. W 2017 r. nieco spadło, a w 2018 r., przy tak dużych wydatkach inwestycyjnych sięgających ponad 300 mln zł, wzrosło. Widzicie tu taką czerwoną linię, to planowane zadłużenie wobec realnego wzrostu zadłużenia. To realne zadłużenie będzie znacznie niższe od zaplanowanego na początku roku 2018. Teraz ponownie zakładamy dość duży wzrost zadłużenia, ale realnie pewnie będzie dużo niższe.

Odnosząc się do 2018 r., wspominał obwodnicę skracającą czas dojazdu, przebudowę ul. Łukasiewicza, „jedyną łączącą centrum miasta z PKN Orlen”, przebudowę całej infrastruktury Kostrogaju, pierwsze w Płocku hybrydowe autobusy, nową siedzibę POKiS-u, osiedlowe ulice, place i parki, rower miejski, który stał się „przebojem”. – To był wyjątkowo udany rok, a plan finansowy na 2019 przekroczy miliard złotych. Konsekwentnie będziemy rozwijać miasto. Najwięcej wydarzy się na drogach – jeszcze raz wskazał na przebudowę Kilińskiego, budowę nowego wiaduktu do ogrodu zoologicznego i parkingu (w ramach drugiego programu mobilności miejskiej, na który zarezerwowano 19 mln zł, w tym 15 mln unijnej dotacji), zakup nowych ośmiu niskoemisyjnych autobusów (trwa przygotowanie przetargu), które być może pojawią się nawet wcześniej niż w 2020 r. – To również elementy smart city – inteligentny system zarządzania ruchem na głównych skrzyżowaniach, zarządzania parkingami, gdzie będziemy mogli pokazać liczbę wolnych miejsc parkingowych, system ostrzegania kierowców przed nieprzewidzianymi zdarzeniami czy utrudnieniami.

Ul. Kredytowa, Maszewska, Borowicka – m.in. tu będą toczyły się prace, także na ul. Parcele, Kolejowej (aby dokończyć prace związane z ul. Zieloną). – Chcemy rozwiązać problem zalewania wiaduktu na ul. Spółdzielczej, budując obok wiaduktu zbiornik retencyjny – dodawał Nowakowski. – Olbrzymim wyzwaniem będzie budowa stadionu.

140 ha na Trzepowie miałoby stać się terenem bardziej atrakcyjnym dla biznesu. – Efekty tej inwestycji będą widoczne może za 10 lat – zaznaczył. – Nadal zamierzamy inwestować w bazę oświatową, zakończyć remont przedszkola nr 6 i modernizację internatu Siedemdziesiątki, zbudować boisko przy Szkole Podstawowej nr 21, zakończyć budowę boiska przy Szkole Podstawowej nr 16, rozpocząć działania związane z budową przedszkola nr 17 na Wielkiej Płycie. Nowością w 2019 r. będą bony żłobkowe. Jest też szereg drobnych przedsięwzięć z budżetu obywatelskiego. Mam nadzieję, że wreszcie uda się rozstrzygnąć przetarg i zrealizować tężnię solankową na Winiarach. Wiele ma się wydarzyć na starówce dzięki środkom z budżetu miasta i Banku Gospodarstwa Krajowego. Jeśli chodzi o pierzeje ul. Sienkiewicza, działania prowadzą miejskie spółki. Spółka Inwestycje Miejskie podpisała umowę na realizację budynku przy Kościuszki 3. Podobnie jak przy ul. Sienkiewicza, także i tu powstaną kolejne „Mieszkania na start”. Nie zapominamy o kolejnych budynkach komunalnych – budynek powstanie na osiedlu Miodowa Jar za blisko 2 mln zł. Planujemy powstanie placu zabaw przy ul. Kazimierza Wielkiego, korzystając ze środków z funduszu osuwiskowego. Trwają przygotowania, a jestem przekonany, że wejdziemy w fazę realizacji.

Co jeszcze? Dwie kolejne stacje roweru miejskiego, w tym jedną wybraną w budżecie obywatelskim. – Osiem lat temu w miejskim budżecie na inwestycje było zapisane 70 mln zł, tak było po dwóch kadencjach mojego poprzednika. Po dwóch moich kadencjach budżet inwestycyjny sięga 240 mln zł. To zasługa bardzo wielu ludzi, którzy zarządzają finansami miasta, pozyskują środki zewnętrzne. Z tego miejsca im dziękuję.

[ZT]21098[/ZT]

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE